1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Budimex ponownie wybrany do budowy odcinka S16 z Olsztyna

Budimex ponownie wybrany do budowy odcinka S16 z Olsztyna

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-07-07
Budimex ponownie wybrany do budowy odcinka S16 z Olsztyna
Do 2028 r. w miejsce DK16 powstanie dwujezdniowa S16 Z Olsztyna do Biskupca. Zdjęcia: GDDKIA
Obecną drogę krajową DK16 na wschód od Olsztyna zastąpi dwujezdniowa droga ekspresowa S16. Drogowcy wybrali po raz kolejny wybrali wykonawcę prac dla odcinka Olsztyn - Barczewo i jeżeli nie będzie odwołań to podpiszą umowę z firmą Budimex. Budowa ponad 11 kilometrowego odcinka wyniesie 507 mln zł.

W śladzie obecnej DK16 pomiędzy Olsztynem i Biskupcem powstanie droga ekspresowa S16 o długości blisko 30 km. Realizacja prowadzona jest w podziale na dwa odcinki: Olsztyn – Barczewo i Barczewo – Biskupiec. Dla tego drugiego odcinka, o długości ponad 18 km, w czerwcu br. GDDKIA zawarła umowę z wykonawcą. Pisaliśmy o tym więcej tutaj:

Ekspresowo na trasie Olsztyn – Ełk. Jest umowa na S16 Barczewo - Biskupiec

Teraz czas na brakujący odcinek z Olsztyna. Droga do podpisania umowy nieco się komplikowała. Przetargi dla odcinków S16 Olsztyn – Barczewo – Biskupiec ruszyły jeszcze w grudniu 2022 r. W październiku 2023 r. drogowcy wybrali najkorzystniejszą oferty dla tego odcinka, wskazując ofertę Budimexu. Wpłynęło jednak odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, która nakazała unieważnienie wyboru i ponowne badanie ofert z uwzględnieniem odrzuconej oferty złożonej przez konsorcjum Polimex. Sąd Okręgowy w Warszawie, w lutym br. oddalił skargę GDDKIA, przez co drogowcy musieli ponownie przeanalizować oferty. Po ponownej analizie chcieli wskazać ofertę konsorcjum Polimex, ale konsorcjum nie zgodziło się na wybór ich oferty. W efekcie ponownie na wykonawcę odcinka Olsztyn – Barczewo wskazano Budimex.

- Jesteśmy bliżej rozstrzygnięcia przetargu na wyłonienie wykonawcy rozbudowy obecnej DK16 pomiędzy Olsztynem i Barczewem do ekspresowej S16. Jako najkorzystniejszą wybraliśmy ofertę firmy Budimex, która realizację prac na 11,4-kilometrowym odcinku wyceniła na ponad 507 mln zł. Jeżeli nie wpłyną odwołania, to do końca wakacji, po zakończeniu kontroli uprzedniej Prezesa UZP, podpiszemy umowę – zapowiadają drogowcy.

Po podpisaniu umowy, w pierwszej kolejności wykonawca opracuje dokumentację niezbędną do złożenia wniosku o decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, co wraz z jej uzyskaniem potrwa ok. 17 miesięcy. Kolejne 22 miesiące, bez uwzględnienia okresów zimowych pomiędzy 16 grudnia i 15 marca, zajmie budowa trasy. Kierowcy z nowej ekspresowej S16-ki powinni skorzystać w 2028 r.

Mapy drogi ekspresowej S16 Olsztyn - Barczewo - Biskupiec

Mapa drogi ekspresowej S16 Olsztyn - Barczewo

Mapa drogi ekspresowej S16 Olsztyn - Barczewo. Mapa: GDDKIA

Modernizacja odcinka DK16 ma kluczowe znaczenie dla północno-wschodniej Polski. Nowoczesna droga ekspresowa zwiększy przepustowość trasy, poprawi bezpieczeństwo oraz skróci czas podróży. Jak pisaliśmy wcześniej, oddana do użytkowania droga DK16 Olsztyn – Biskupiec zostanie zastąpiona dwujezdniową ekspresówką. Dobudowana zostanie druga jezdnia i powstaną dodatkowe jezdnie umożliwiające obsługę przyległych terenów. Powstaną nowe węzły drogowe Wójtowo oraz Łęgajny, natomiast węzły Barczewo, Kromerowo i Biskupiec zostaną dostosowane do parametrów drogi ekspresowej. Powstanie jedenaście nowych obiektów inżynierskich, a trzy przejścia podziemne dla pieszych zostaną wydłużone.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S16 Jak dojadę - Barczewo Jak dojadę - Biskupiec