1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Budimex wybrany w przetargu na S12 w woj. mazowieckim

Budimex wybrany w przetargu na S12 w woj. mazowieckim

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-02-20
Budimex wybrany w przetargu na S12 w woj. mazowieckim
Wybór najkorzystniejszej oferty na realizację drogi S12 gr. województw - Przysucha. Mapa: GDDKIA
Droga ekspresowa S12 stanie się w przyszłości najkrótszym szlakiem z centrum kraju, przez Sulejów, Opoczno, Radom do Lublina i Chełma. Jej realizacja dopiero się rozkręca. Duża część trasy przetnie woj. mazowieckie – tu w przetargu są trzy odcinki. Dla pierwszego z nich, S12 granica z woj. łódzkim – Przysucha poznaliśmy już wykonawcę prac - firmę Budimex.

W tym 2023 drogowcy ogłosili dwa przetargi na realizację drogi S12, o długości prawie 30 km drogi kategorii S od granicy województw łódzkiego i mazowieckiego poprzez Przysuchę do Wieniawy. Jeden dotyczył odcinka od Przysuchy do Wieniawy o długości 14,7 km, zaś drugi to gr. woj. łódzkiego – Przysucha. Znamy już wykonawcę prac dla jednego z odcinków.

- Wybraliśmy ofertę w przetargu na realizację 14,4-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S12 od granicy woj. łódzkiego i mazowieckiego do Przysuchy. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Budimex. Wartość oferty to około 452 mln zł. Przy braku odwołań od dokonanego wyboru oraz po otrzymaniu pozytywnej opinii Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, możliwe będzie podpisanie umowy – poinformował warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W tym roku nowe odcinki autostrady A2 do Siedlec, ale zabraknie środkowego odcinka

Docelowo, droga ekspresowa S12 od granicy z woj. łódzkim do Przysuchy będzie posiadała dwie jezdnie o dwóch pasach ruchu w obu kierunkach w układzie 2+2. Zostanie poprowadzona nowym śladem poza istniejącym pasem drogowym drogi krajowej nr 12, przez tereny rolne i leśne.  W ramach zadania zaplanowano budowę trzech węzłów drogowych: Gielniów na powiązaniu drogi ekspresowej S12 z drogą wojewódzką nr 728 i DK12, Przysucha na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 727 oraz Wieniawa na powiązaniu z DK12, która docelowo stanie się drogą wojewódzką. W ramach inwestycji przewidziano budowę na 35 wiaduktów drogowych w tym jeden obiekt mostowy nad rz. Jabłonicą. Powstaną również Miejsca Obsługi Podróżnych o funkcji podstawowej z rezerwą terenu pod MOP o funkcji komercyjnej (MOP Wieniawa Południe oraz MOP Wieniawa Północ) oraz Obwód Drogowy.

Dla odcinka S12 Przysucha – Wieniawa, o długości 14,7 km obecnie trwa weryfikacja ofert. W przetargu, który ogłoszono w drugiej połowie września 2023 r. wpłynęło siedem ofert.

Te drogi powstaną na Mazowszu – lista planowanych inwestycji na drogach krajowych

Nowe drogi ekspresowe w woj. mazowieckim

Nowe drogi ekspresowe w woj. mazowieckim. Mapa: GDDKIA

Początek drogi ekspresowej S12 będzie się znajdował u zbiegu z autostradą A1 w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego, a koniec na przejściu granicznym w Dorohusku. Można już korzystać z blisko 94 km S12 w woj. lubelskim, od Puław do Piask, a w realizacji jest 70 z 75 km dalszego odcinka do granicy z Ukrainą. W Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.) ujęta jest również część trasy S12 Radom – Puławy.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S12 Jak dojadę - Przysucha Jak dojadę - Wieniawa