Budowa S12: Koncepcja obwodnicy Chełma za dwa lata
Coraz bliżej budowy drogi ekspresowej S12. Drogowcy podpisali umowę na opracowanie koncepcji programowej obwodnicy Chełma. Zdjęcia: GDDKIA

Podpisanie umowy z wykonawcą koncepcji programowej obwodnicy Chełma to ważny krok w kierunku realizacji drogi ekspresowej S12 na wschodzie Polski. Wykonawca, firma Mosty Katowice, będzie miała na to ponad dwa lata. Później może ruszyć przetarg na realizację w formule projektuj i buduj. Realizacja trasy jest przewidziana w latach 2021-2025.

Zadaniem wykonawcy, firmy Mosty Katowice, będzie opracowanie analiz i prognozy ruchu, dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej dla celów projektowania dróg, a także dokumentacji geologiczno–inżynierskiej, hydrogeologicznej, geotechnicznej i hydrologiczno-hydraulicznej dla budowy obwodnicy Chełma w ciągu drogi ekspresowej S12. To pozwoli na zaprojektowanie ostatecznego wariantu technicznego realizacji inwestycji i przeprowadzenie rozpoznania podłoża gruntowego.

- Projektanci w ramach prac nad koncepcją programową mogą zaproponować nowe rozwiązania dotyczące obsługi ruchu lokalnego. Dokumentacja, na której wykonanie podpisano umowę, posłuży do opracowania dokumentacji przetargowej na wyłonienie wykonawcy inwestycji w trybie projektuj i buduj – dodają przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Czas realizacji koncepcji programowej to 23 miesiące od podpisania umowy (od 30.08.2018 r), a koszt prac projektowych wyniesie blisko 3,1 mln zł.

 

Mapa przebiegu obwodnicy Chełma w ciągu drogi ekspresowej S12

Mapa przebiegu obwodnicy Chełma w ciągu drogi ekspresowej S12. Mapa: GDDKIA

Przebieg obwodnicy Chełma o długości ok. 17 km jest już ustalony decyzją środowiskową. Dwujezdniowa droga ekspresowa S12 z dwoma pasami ruchu rozpocznie się od węzła Chełm Zachód na przecięciu z obecną drogą krajową nr 12 i od północy ominie miasto. Powstaną jeszcze trzy węzły: Chełm Północ, Chełm Okszów i Chełm Wschód, na którym obwodnica połączy się z DK12.

Obwodnica Chełma to bardzo istotna inwestycja, która zostanie zrealizowana w ramach budowy ekspresowego połączenia od Lublina do granicy państwa z Ukrainą. Droga ekspresowa S12 będzie stanowiła odnogę łączącą korytarz Via Carpatia, przebiegający z północy na południe Europy, z naszymi wschodnimi sąsiadami. Budowa S12 i obwodnicy Chełma przyczyni się do aktywizacji gospodarczej regionu i pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta.

Jeszcze we wrześniu tego roku jest planowane ogłoszenie przetargu na opracowanie koncepcji programowej dla dwóch pozostałych zadań w ramach blisko 75-kilometrowego odcinka S12 od węzła Piaski Wschód do granicy z Ukrainą (całość podzielono na trzy części).

 

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

S12_do_Beclhatowa
2019-02-20 06:19
Przekaż, podaj dalej ten wpis: Popierajmy o przedłużenie S12 do obwodnicy Bełchatowa nawet w formie jak wygląda teraz obwodnica Bełchatowa. W powiązaniu z wschodnią obwodnicą skomunikuje to dobrze region. Odciąży drogę przez Majków, Gomulin, Woźniki, Mzurki, na której już robią się drobne korki i jazda tą drogą staje się uciążliwa. Pozwoli pozyskać w okolicach Woli Rokszyckiej nowe tereny pod inwestycje http://oi65.tinypic.com/122zszr.jpg Walczmy żeby nie było tak jak teraz jest z S8 gdzie urywa się w szczerym polu a powinna zostać przedłużona do Tomaszowa Mazowieckiego.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: