Budowa S14: Budimex-Strabag z umową na zachodnią obwodnicę Łodzi
Pierwsza umowa na budowę drogi S14 (zachodniej obwodnicy Łodzi) podpisana z konsorcjum firm Budimex - Strabag. Zdjęcia: GDDKIA

Znamy wykonawcę pierwszego odcinka drogi ekspresowej S14 od węzła Lublinek do węzła Teofilów. Prace zrealizuje konsorcjum firm Budimex i Strabag. Ponad 12 kilometrowy fragment ekspresówki będzie częścią zachodniej obwodnicy, która domknie ring dróg szybkiego ruchu wokół Łodzi.

- Realizacja drogi ekspresowej S14 to niesłychanie ważna i wyczekiwana od wielu lat inwestycja zarówno dla mieszkańców Łodzi, Aleksandrowa Łódzkiego, Pabianic, Zgierza i Konstantynowa Łódzkiego, jak też dla tysięcy kierowców, którzy dziś podróżując przez Polskę przejeżdżają przez centra tych miejscowości. Dzięki niej aglomeracja łódzka, która jest położona w ścisłym centrum kraju, już wkrótce uzyska jeszcze lepszy dostęp do wygodnej i bezpiecznej sieci dróg – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Projekt i budowę I odcinka drogi ekspresowej S14: węzeł Lublinek - węzeł Teofilów o długości 12,2 km, będzie realizowało konsorcjum firm: Budimex - LIDERA - Strabag – partner. Umowa opiewa na blisko 561,8 mln złotych. Termin wykonania prac wynosi 32 miesiące (bez okresów zimowych) od chwili podpisania umowy.

Całość obejmuje projekt i budowę dwujezdniowej drogi ekspresowej S14 o nawierzchni bitumicznej wraz z przynależną infrastrukturą techniczną, w tym: zaprojektowane zostaną 3 węzły drogowe, wybudowanych będzie ponad dwadzieścia obiektów inżynierskich - wiaduktów, mostów, dużych i małych przejść dla zwierząt, przebudowane zostaną odcinki dróg istniejących w miejscach kolizji z drogą ekspresową, powstaną także urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zlikwidowane zostaną liczne kolizje z istniejącą infrastrukturą techniczną (taką jak: sieci wodno-kanalizacyjne, gazowe, elektroenergetyczne, telekomunikacyjne, urządzenia melioracyjne itp.).

Mapa przebiegu obwodnicy Łodzi wraz z odcinkami drogi ekspresowej S14 przewidzianymi do realizacji

Mapa przebiegu obwodnicy Łodzi wraz z odcinkami drogi ekspresowej S14 przewidzianymi do realizacji. Mapa: GDDKIA

Budowa tego odcinka drogi ekspresowej S14 jest niesłychanie ważna zarówno z punktu widzenia strategii transportowej w regionie, jak i dla całego transportu krajowego. Pozwoli „domknąć” autostradowy „ring” wokół aglomeracji łódzkiej, co radyklanie poprawi warunki życia mieszkańców: Łodzi, Pabianic, Zgierza, Konstantynowa Łódzkiego i Aleksandrowa Łódzkiego, a także zdecydowanie pozwoli skrócić czas przejazdu przez centrum kraju, poprawiając jednocześnie bezpieczeństwo podróżowania. Będzie naturalną alternatywą do odcinka autostrady A1 na wysokości Łodzi, a także pozwoli sprawniej poruszać się po całej aglomeracji Łódzkiej, bez konieczności przejazdu przez centra miast.

 

 

 

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

S12
2019-04-30 22:42
Przekaż, podaj dalej (gdzie się da, wyślij mail do znajomego, do ministerstwa) ten wpis: hasło "S12 do Bełchatowa" Walczmy o przedłużenie S12 do obwodnicy Bełchatowa nawet w formie jak wygląda teraz obwodnica Bełchatowa. W powiązaniu z wschodnią obwodnicą skomunikuje to dobrze region. http://oi67.tinypic.com/f5bl1k.jpg
wezelteofilow
2018-10-15 13:16
Dlaczego treść komunikatu została zmieniona?
wezelteofilow
2018-10-15 13:15
...węzeł Łódź Teofilów, umożliwiający w przyszłości wykonanie kolejnego zjazdu z obwodnicy...
wezelteofilow
2018-10-15 13:14
Zakres zadania obejmuje projekt i budowę dwujezdniowej trasy o nawierzchni bitumicznej wraz z infrastrukturą techniczną. W ramach I-go odcinka S14 powstaną 3 węzły drogowe: Łódź Lublinek, Łódź Retkinia i Konstantynów Łódzki. Zaprojektowany zostanie także węzeł Łódź Teofilów, umożliwiający w przyszłości wykonanie kolejnego zjazdu z obwodnicy. Na odcinku Łódź Lublinek - Teofilów powstanie ponad dwadzieścia obiektów inżynierskich (wiadukty, mosty, duże i małe przejścia dla zwierząt). Przebudowane zostaną odcinki istniejących dróg w miejscach połączenia z drogą ekspresową, powstaną także urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przebudowana zostanie infrastruktura techniczna (sieć wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna, urządzenia melioracyjne).
polszczyzna
2018-10-11 10:05
Jesteśmy w Polsce. Nie pisze się ''ring'' tylko PIERŚCIEŃ wokół Łodzi.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: