Budowa S14: Zachodnia obwodnica Łodzi skierowana do przetargu
Istniejący odcinek drogi ekspresowej S14 - obwodnica Pabianic w woj. łódzkim. Zdjęcia: GDDKIA

Skierowanie do przetargu zachodniej obwodnicy Łodzi w ciągu drogi ekspresowej S14 podpisał minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk . Postępowanie na budowę S14 węzeł Łódź "Lublinek" - Słowik będzie jednoetapowe.

Będzie to drugie postepowanie przetargowe dla odcinka drogi S14 na trasie obwodnicy Łodzi. Po analizie złożonych ofert w poprzednim postępowaniu Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa uznało, że zadanie jest przewymiarowane. Oferty złożone w postępowaniu przetargowym przekroczyły całkowitą wartość zadania o 264 mln zł. Średni koszt kilometra Zachodniej Obwodnicy Łodzi określony w szacunkach GDDKiA wyniósł ok. 62 mln zł, a po zwiększeniu wartości byłoby to już ponad 72 mln zł za kilometr – dwukrotnie więcej niż średni koszt inwestycji w Niemczech, realizowanych w podobnych uwarunkowaniach. W opinii MIB realizacja S14 może być zdecydowanie tańsza.

Łódzki odział GDDKiA kończy przygotowywanie nowej specyfikacji przetargowej.

Mapa drogi ekspresowej S14 - zachodniej obwodnicy Łodzi

– Wysokość nasypów będzie niższa, zmieniona zostanie konstrukcja nawierzchni, ujednolicone konstrukcje obiektów inżynierskich, zmieniony sposób wzmocnienia podłoża, zostanie także przeanalizowana zasadność realizacji wszytkach węzłów – wymienił wiceminister Jerzy Szmit.

– Budowa S14 na zachód od Łodzi, zwłaszcza w kontekście Expo 2022 nigdy nie budziła wątpliwości. Optymalizacji wymagał jedynie koszt i sposób realizacji inwestycji – podsumował minister Adamczyk.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

p
2018-04-04 13:49
Pełna zgoda z przedmówcą - e. Państwo 'zadbało' o drogi dokoła Łodzi. Miasto Łódź nie zadbało o zbudowanie choćby jednego dobrego dojazdu do A1, A2, S8... Ba, nawet nie przygotowało planów zag. przestrz. do zapewnienia dróg do planowanych wezłów na S14. Po co komu wezły w lesie, bez dojazdu? Do Rryszarda - politykę uprawiaj na zebraniach sojego koła PO. Tutaj ważna merytoryka...
Ryszard
2017-06-28 11:48
Apel do mieszkanców Łodzi i województwa łódzkiego: za zemstę PISu na łodzinach o ograniczenie węzłów na projektowanej S 14 proponuję żebyśmy głosowali przeciwko rządom PISu we wszystkich przyszłych wyborach. Na ochronę Kaczyńskiego stać rząd PISu na rozbijanie lmuzyn oraz na premie dla siebie też a na milionową aglomerację łódzką skąpią. Wzywam do apelu antypisowskiego.
e
2017-05-28 10:35
S14-jako Zachodnia Obwodnica Łodz- jest potrzebna- jako trasa tranzytowa (właśnie obwodowa). Można dyskutować o optymalnej liczbie węzłów na S14 (k/łodzi). Natomiast -Szanowni Łodzianie i mieszkańcy okolic wokół Łodzi; S14- nie zastąpi WAM dobrej przejezdności w obrębie (wewnątrz aglomeracji Łódzkiej). Więc oczekiwania w tym zakresie należy kierować do władz lokalnych. Nawiasem powiem, że Łódź ma najlepsze w Polsce drogi-A,1 A2, S8- a S14 tylko dopełni zamknięcie pełnego obwodu wokół Łodzi.
Do Zgierzanin
2017-05-25 21:54
Ale wiele miast jest zakorkowana, pojedź na południe to też zobaczysz. Nawet A4 to już 3 pasy potrzebują, bo obecnie jazda przypomina ciąg/sznur aut. A jak TIR wyprzedza... a postój na bramkach to tragedia czasowa.
Zgierzanin
2017-05-25 11:32
Do POLSKA! Powiem szczerze - droga jest niezbędna i to nie jest przesada. Łódź jest najbardziej zakorkowanym miastem w Europie i mogę to potwierdzić, gdyż codziennie jeżdżę w tym mieście do swoich klientów. Na dodatek mieszkam w przyległym od północy Zgierzu i zdarza się, że z południowej części Łodzi wracam do domu ponad godzinę. Jaki mam średni czas przejazdu? Max 15 km/h. Proponuję, abyś tylko jeden dzień pokręcił się autem po Łodzi, a dopiero wówczas zadawał pytania o przesadzie.
Polska
2017-05-19 14:06
Ta droga jest aż tak niezbędna???? Czy to nie przesada????

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: