Budowa S5: Prace niemal na wszystkich odcinkach w woj. kujawsko-pomorskim
W drugiej połowie 2019 r. pojedziemy nową drogą ekspresową S5 w woj. kujawsko-pomorskim. Trasa pełnić będzie role obwodnic Żnina i Bydgoszczy. Zdjęcia: GDDKIA

Od tej wiosny ekipy budowlane pojawiają się na kolejnych odcinkach przyszłej drogi ekspresowej S5 w woj. kujawsko-pomorskim. Zielonym światłem do rozpoczęcia prac w terenie jest zgoda na realizację inwestycji drogowej wydawana przez wojewodę. W efekcie w 2019 roku na mapie przybędzie 130 kilometrów ekspresowej trasy biegnącej od granicy z woj. wielkopolskim aż do autostrady A1.

Objęta realizacją droga ekspresowa S5 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, o długości prawie 130 km, przebiega od autostrady A1 koło Grudziądza do Mielna na granicy z Wielkopolską. Trasa będzie pełnić rolę obwodnicy Bydgoszczy i Żnina.

Wykonawcy 7 odcinków drogi ekspresowej S5 w woj. kujawsko-pomorskim:

 • odc.1 Nowe Marzy – Dworzysko (23,3 km ) - firma IMPRESA PIZZAROTTI & C.S.p.A.,
 • odc. 2 Dworzysko – Aleksandrowo ( 22,4 km) - firma IMPRESA PIZZAROTTI & C.S.p.A.
 • odc. 3 Aleksandrowo – Tryszczyn (14,7 km) - konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR Sp. z o.o. ( lider), TRAKCJA PRKiI S.A (partner).;
 • odc. 4 Tryszczyn – Białe Błota ( 13,5 km ) - konsorcjum firm: POLAQUA Sp. z o.o. (lider), DRAGADOS S.A. (partner);
 • odc. 5 Białe Błota – Szubin (9,7 km) - firma IMPRESA PIZZAROTTI & C.S.p.A.,
 • odc. 6 Szubin – Jaroszewo ( 19,3 km ) - konsorcjum firm: TRAKCJA PRKiI S.A. (lider), Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR Sp. z o.o. (partner).;
 • odc. 7 Jaroszewo – gr. województwa ( 25,1 km ) - konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów KOBYLARNIA S.A. ( lider); MIRBUD S.A. ( partner).

Budowa drogi ekspresowej S5 w woj. kujawsko - pomorskim

Galeria zdjęć: Prace drogowe w ciagu przyszłej drogi ekspresowej S5 granica z woj. wielkopolskim - Nowe Marzy. Zdjęcia: GDDKIA

24 sierpnia 2017 roku Wojewoda Kujawsko-Pomorski wydał Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID) dla odcinka 5 drogi ekspresowej S5. Wykonawca odcinka Białe Błota –Szubin będzie mógł niezwłocznie rozpocząć prace po przekazaniu placu budowy przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy. Decyzja ZRID umożliwia też przejęcie nieruchomości pod budowaną drogę i rozpoczęcie procedury odszkodowawczej.

W tym samym dniu wydano też decyzję dla 3 odcinka drogi ekspresowej S5 Aleksandrowo-Tryszczyn Etap II. Przypomnijmy, wykonawca 3 odcinka złożył wniosek dla Etapu II ( Aleksandrowo-Maksymilianowo) w późniejszym terminie, w związku ze zmianą warunków dot. budowy wiaduktu drogowego nad istniejącą linią kolejową PKP. W rejonie skrzyżowania S5 z liniami kolejowymi (rejon stacji kolejowej Maksymilianowo) PKP przewiduje w przyszłości duże inwestycje. W związku z powyższym konieczne było wykonanie nowej dokumentacji technicznej dla tego obiektu inżynierskiego.

Budowa drogi ekspresowej S5 w okolicach Szubina

Budowa drogi ekspresowej S5 w okolicach Szubina. Zdjęcia: GDDKIA

ZRID dla Etapu I (Maksymilianowo - Tryszczyn) został wydany 01 czerwca 2017 roku. Prace dla tego Etapu postępują i realizowanych jest już wiele robót. Wykonawca prowadzi m.in.: odhumusowanie i wyrównywanie terenu w tym wykopy, usuwanie karpin oraz trwają prace przy budowie nasypów. Wykonawca wybudował też pas drogi technologicznej na prawie całej długości I Etapu, dzięki czemu materiały i sprzęt będą mogły być transportowane wzdłuż budowy, bez potrzeby ingerencji w drogi wojewódzkie czy krajowe.

Pierwsze roboty ruszyły 10 maja br. na około 25 km odcinku od Żnina do granicy województwa. Obecnie prace budowlane realizowane są już na następujących odcinkach drogi S5 (odcinki dla których wydano decyzje ZRID)

 • odc.1 Nowe Marzy- Dworzysko
 • odc.2 Dworzysko-Aleksandrowo
 • odc.3 Aleksandrowo-Tryszczyn
 • odc.5 Białe Błota - Szubin
 • odc.6 Szubin-Jaroszewo
 • odc.7 Jaroszewo - granica województwa wielkopolskiego

Liczne prace na budowie drogi S5 w woj. kujawsko-pomorskim

Oddanie nowych odcinków drogi ekspresowej S5 aż do połączenia z autostradą A1 w okolicach Grudziądza planowane jest w drugiej połowie 2019 r.

Z początkiem maja br. oddano do ruchu obwodnicę Gniezna w ciągu drogi ekspresowej S5 Gniezno – Żnin. Obecnie bez problemu ekspresowo pojedziemy z Poznania za Gniezno (do granicy woj. wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego). W budowie jest też cała trasa łącząca Wrocław z Poznaniem.

Budowa drogi ekspresowej S5 Poznań - Wronczyn. Zdjęcia: GDDKIA

https://pic.conadrogach.pl/zdjecia/droga-ekspresowa/budowa-droga-ekspresowa-s5-poznan-wronczyn.jpg

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Projektant
2017-09-04 16:45
Olo ma rację. S5 jest przedłużeniem z Marz do Ostródy.Fakt że jest tam DK16 , to nie znaczy że to będzie S16. Jest to całkiem nowa droga, która nie ma nic z nią wspólnego z 16. Nie jakaś Wikipedia, tylko Dziennik Ustaw RP z 19.05.2016 r.określa przebieg dróg w Polsce. I tak S5 to trasa S7 Ostróda, A1 Nowe Marzy, Bydgoszcz... do Wrocławia. S16 wg DzU. to Olsztyn S51 do Knyszyn S19. Na Olsztynie S16 się kończy, DK16 na Marzy będzie sobie dalej funkcjonować. Wszystko jasne i nie ma tu żadnych pomyłek.
warszawiak
2017-08-29 17:30
@Enrico: Jeszcze jeden link: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150001734 Pozdrawiam.
warszawiak
2017-08-29 17:14
@Enrico: I tak i nie. Masz tutaj prawie we wszystkim rację za wyjątkiem dwóch rzeczy. Nowy odcinek DK16 w budowie z planowanym otwarciem w grudniu b.r. razem z obwodnicą Ostródy S7 (niestety otwarciem opóźnionym, pierwszy termin minął 16 sierpnia b.r.) dochodzić będzie tylko do m. Ornowo, do drogi DK15. Natomiast wszystko się zgadza, co napisałeś o planach drogi ekspresowej pomiędzy Ostródą, a Grudziądzem, tylko, że ten odcinek nasi "wspaniali" planiści drogowi ponumerowali...S5, zamiast S16. Dlaczego, to Bóg raczy wiedzieć. Niejedna numeracja drogowa jest u nas postawiona na głowie, ale ja osobiście życzyłbym sobie tylko takich bzdurstw drogowych i już żadnych innych. Niestety, to są tylko pobożne życzenia. A oto link: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Docelowy_uklad_drog.svg?uselang=pl
enrico
2017-08-28 22:29
Olo - S 5, kończy się w Nowych Marzach. Natomiast od Dolnej Grupy, przez Wisłę , Grudziądz do Ostródy, prowadzi DK16. Poza tym na drodze S7 na węźle Ostróda Południe jest specjalnie budowany (poprzecznie) nowy odcinek DK16 (przymierzany jako przyszła S16) do m. Wirwajdy i m.Franciszkowo, a dalej do Iławy i do Grudziądza (więc nie będzie to odcinek S5). Nie wiadomo, kiedy będzie budowany odcinek od Franciszkowa do Grudziądza- jako S16. Na pewno- nie w tej perspektywie planistycznej budowy dróg (2014-23/25).
Olo
2017-08-27 00:09
Nie ma najważniejszego odcinka nr 4 obwodnicy zachodniej Bydgoszczy. Urzędnicy od ponad roku nie wydali ZRID. Marne szanse już teraz, by wybudować to do 2019 roku. Urzędnicy wiązać mają czas. Poza tym S5 ma być budowana dalej od Nowych Marz do S7 w Ostródzie. Obecnie nic nie wiadomo co z tym odcinkiem , nie ma okresu budowy, finansowania. Nawet STEŚ nie jest brany pod uwagę.
Plebs
2017-08-26 10:28
W koncu mija 20 letni termin "ochrony" autostrad i dróg przyległych do autostrad i w koncu zaczna budowac i remontowac

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: