1. Strona główna
 2. Informacje
 3. Budowa S51: Umowa na obwodnicę Olsztyna coraz bliżej

Budowa S51: Umowa na obwodnicę Olsztyna coraz bliżej

 1. A.K.
 2. conadrogach.pl, UM Olsztyn
 3. 2016-02-21
Budowa S51: Umowa na obwodnicę Olsztyna coraz bliżej
Południowa obwodnica Olsztyna powstanie w ciągu dróg: ekspresowej S51 i krajowej nr 16. Zdjęcia: GDDKiA
Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła protest złożony przez jednego z przegranych w przetargu na budowę odcinka południowej obwodnicy Olsztyna w ciągu drogi ekspresowej S51. To oznacza, że niebawem powinna być podpisana umowa i ruszą prace przy budowie tej części drogi.

Przypomnijmy, budowa obwodnicy Olsztyna podzielona została na dwa etapy. Pierwszy odcinek to 10-kilometrowa trasa Olsztyn Zachód - Olsztyn Południe o klasie GP w ciągu drogi krajowej nr 16. Druga część obwodnicy Olsztyn Południe-Olsztyn Wschód to w sumie około 14 kilometrów nowej drogi ekspresowej S51. Przetargi na oba zadania zostały ogłoszone pod koniec 2013 roku.

Wykonawcę pierwszego, krótszego odcinka obwodnicy wybrano latem ubiegłego roku. Drogę w ciągu drogi krajowej nr 16 – za niemal 390 mln złotych – wybudować ma konsorcjum INTERCOR z Zawiercia oraz MOST z Sopotu.

W grudniu ubiegłego roku, mimo toczącego się śledztwa w sprawie zmowy cenowej, GDDKiA rozstrzygnęła przetarg na drugi odcinek. Najkorzystniejsza ofertę złożył Budimex, który zobowiązał się zrealizować drogę ekspresową na trasie Olsztyn Południe – Olsztyn Wschód – za 913 mln złotych.

Umowa z wykonawcą nie mogła jednak zostać podpisana, gdyż protest na rozstrzygnięcie przetargu – zgodnie z prawem – złożyło konsorcjum Salini Polska, które przegrało przetarg.

Dziś już wiadomo, że Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła ten protest. Teraz, zgodnie z prawem podmiot ten ma jeszcze możliwość odwołania się od tej decyzji.

Jeśli jednak konsorcjum nie skorzysta z tej możliwości – umowa z Budimexem będzie mogła zostać podpisana bez przeszkód, a to oznacza zielone światło dla - wyczekiwanej przez mieszkańców miasta i regionu - budowy tej części obwodnicy stolicy Warmii i Mazur.

Południowa obwodnica Olsztyna w liczbach

 • 25 kilometrów - długość obwodnicy
 • droga dwujezdniowa – po dwa pasy ruchu dla każdego kierunku
 • 15 kilometrów drogi ekspresowej S51 10 kilometrów drogi głównej ruchu przyspieszonego
 • 5 wyjazdów z miasta na obwodnicę
 • 1 skrzyżowanie w Kudypach
 • 4 węzły drogowe: Olsztyn Południe, Jaroty, Pieczewo, Olsztyn Wschód
 • 32 mosty, w tym: estakada nad Bagnem Klebarskim o dł. 300 m., estakada o dł. 324 m. w rejonie Ostrzeszewa, most przez Łynę o dł. 240 m.
 • 31 miesięcy budowy (od podpisania umowy)
 • 95 km – drogi dojazdowe w rejonie obwodnicy
 • 1,4 mld zł – koszt budowy obwodnicy
Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S51 Utrudnienia na drodze 16 Jak dojadę - Olsztyn