Budowa S51: Węzeł Pieczewo na obwodnicy Olsztyna służy kierowcom
Węzeł Olsztyn Pieczewo na obwodnicy Olsztyna w ciągu drogi ekspresowej S51. Mapa: GDDKIA

We wtorek, 21 maja, udostępniono kierowcom kolejne połączenie Olsztyna z obwodnicą - węzeł Olsztyn Pieczewo. W budowie znajduje się jeszcze odcinek drogi ekspresowej S51 o długości ok 5 km pomiędzy węzłami Olsztyn Jaroty i Olsztyn Południe.

Węzeł Olsztyn Pieczewo to jeden z etapów budowy obwodnicy Olsztyna w ciągu S51. Na początku 2017 roku zawarto aneks do umowy na obwodnicę obejmujący realizację tego węzła. Jego budowa zakończy się w II poł. czerwca 2019 r. Koszt tej inwestycji to 97,2 mln zł.

- Na razie węzeł będzie funkcjonował tylko w części umożliwiającej połączenie obwodnicy z Olsztynem, ponieważ trwają jeszcze prace na budowie nowego przebiegu DK53. Zjazd na tę drogę w kierunku Szczytna zostanie udostępniony w II poł. czerwca – informują drogowcy.

Zadaniem wykonawcy było wybudowanie elementów węzła Pieczewo w ciągu drogi S51 (pełna koniczyna) oraz jego połączenie z istniejącą drogą krajową nr 53. Szczegółowy zakres zadania obejmuje budowę: 8 łącznic węzła o łącznej długości 2,5 km, odcinka drogi krajowej 53 o długości około 2,3 km, 2 mostów (w tym jeden w ciągu nowego przebiegu DK53 i jeden w ciągu drogi powiatowej), ronda turbinowego na połączeniu istniejącej DK53 z nowym przebiegiem DK53 oraz dróg zbiorczych i dojazdowych zapewniających połączenie z siecią dróg lokalnych o łącznej długości 1,3 km.

Obwodnica Olsztyna w ciągu drogi ekspresowej S51 - węzeł Olsztyn Pieczewo otwarty. Zdjecia: GDDKIA

Obwodnica Olsztyna w ciągu drogi ekspresowej S51

 

Obwodnica Olsztyna na S51 nadal w budowie

W budowie znajduje się jeszcze odcinek S51 o długości ok 5 km pomiędzy węzłami Olsztyn Jaroty i Olsztyn Południe, gdzie zaistniała konieczność dodatkowego wzmocnienia podłoża, ponieważ nie ustabilizowało się osiadanie gruntu. Wykonawca wykonał dodatkowe wzmocnienie stosując technologię pali przemieszczeniowych formowanych w gruncie. Ułożona została już warstwa odsączająca, obecnie wykonywana jest warstwa technologiczna. Następny etap to wykonanie warstw bitumicznych nawierzchni. Według deklaracji wykonawcy tym odcinkiem pojedziemy pod koniec czerwca.

Odcinek obwodnicy Olsztyna budowany w ciągu drogi S51 omija miasto od południowo – wschodniej strony od węzła Olsztyn Południe do węzła Olsztyn Wschód. Droga zlokalizowana jest na terenie Olsztyna i gmin Stawiguda, Purda, Barczewo. Przebiega od drogi S51 w sąsiedztwie miejscowości Tomaszkowo poprzez okolice miejscowości Bartążek, Szczęsne, Klebark Mały do drogi nr 16 w okolicy Wójtowa. Połączenie z siecią dróg lokalnych zapewnią węzły Olsztyn Jaroty, Olsztyn Wschód oraz Olsztyn Pieczewo.

Obwodnica Olsztyna w ciągu S51 połączy się na węźle Olsztyn Południe z oddanym do ruchu 6 grudnia br. odcinkiem obwodnicy w ciągu DK16 Olsztyn Zachód – Olsztyn Południe. W docelowym układzie nowa droga poprawi układ drogowy i warunki transportowe Olsztyna i okolic. Umożliwi eliminację znaczącej części ciężkiego ruchu z zatłoczonego centrum miasta oraz poprawną obsługę podróży tranzytowych dalekich a także bliskich (pomiędzy oddalonymi dzielnicami czy sąsiednimi miejscowościami). Poprawiony system transportowy miasta i okolic poprawi również atrakcyjność regionu i umożliwi szybszy rozwój gospodarczy.

Obwodnica Olsztyna w ciągu drogi ekspresowej S51 powstaje dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Koszt robót budowlanych zgodnie z umową to 1 049 970 551,60 zł, wartość całego projektu, z uwzględnieniem kosztów dokumentacji, wykupów, prac archeologicznych, nadzoru i robót to 1 165 823 532,28 zł. Wysokość dofinansowania z Unii Europejskiej wynosi 532 848 955,80 zł.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: