1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Chiński Stecol wykonawcą S19 Sokółka – Czarna Białostocka

Chiński Stecol wykonawcą S19 Sokółka – Czarna Białostocka

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-11-24
Chiński Stecol wykonawcą S19 Sokółka – Czarna Białostocka
Wkrótce umowa na ponad 24 km odcinek S19 na trasie Białystok - Kuźnica. Zdjęcia: GDDKIA
Wykonawca z Chin, firma Stecol Corporation, jest najbliżej podpisania umowy na realizację odcinka drogi ekspresowej S19 Sokółka – Czarna Białostocka w woj. podlaskim. Budowa 24 kilometrowego odcinka nowej ekspresówki wyniesie prawie 830 mln zł.

- Najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu na projekt i budowę 24-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 Sokółka – Czarna Białostocka złożył wykonawca z Chin, firma Stecol Corporation, która wyceniła wykonanie zadania za 828,8 mln zł. Przy braku odwołań od rozstrzygnięcia i po zakończeniu kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, możliwe będzie podpisanie umowy z wykonawcą – poinformował białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W przetargu ogłoszonym z końcem czerwca br. wpłynęło 12 firm. Wszyscy wykonawcy zadeklarowali maksymalne okresy gwarancji, jakości (10 lat) oraz zagospodarowanie 100 proc. destruktu.  Rodzaj nawierzchni, z asfaltu czy z cementu, wybierze wykonawca. Oferta firmy Stecol była najtańszą ze złożonych.

W ramach inwestycji powstanie kolejny odcinek drogi ekspresowej S19 na Podlasiu o dł. 24,1 km, o dwóch jezdniach, każda po dwa pasy ruchu z pasem awaryjnym. Powstaną 22 obiekty mostowe, dziewięć z nich będzie pełniło funkcje przejść dla zwierząt, a dwa będą obiektami nad linią kolejową nr 6 i nr 57 oraz linią kolejową kolejki wąskotorowej. Wykonanych zostanie także siedem przepustów umożliwiających migrację zwierząt małych i płazów. Droga zostanie wykonana uwzględniając kategorię ruchu KR6 i nośność nawierzchni do 11,5 t/oś.

Podlaski odcinek S19 Sokółka – Czarna Białostocka będzie przedłużeniem budowanej już trasy S19 z Kuźnicy do Sokółki. Umożliwi, poprzez obwodnice, wyprowadzenie ruchu drogowego z miejscowości: Sokółka, Geniusze, Straż i Czarna Białostocka. Jednocześnie, miejscowości te zostaną podłączone do drogi S19 poprzez planowane do wykonania cztery węzły drogowe:

  • Sokółka Zachód,
  • Geniusze,
  • Straż,
  • Czarna Białostocka.

Mapa stanu realizacji drogi ekspresowej S19 na północ i południe od Białegostoku

Mapa stanu realizacji drogi ekspresowej S19 na północ i południe od Białegostoku

Mapa: GDDKIA

Droga ekspresowa S19 w województwie podlaskim będzie miała ponad 177 km długości Jej realizację podzielono na 15 krótszych odcinków. Najdłużej poczekamy na odcinki na południe od Białegostoku, które obecnie są dopiero w przygotowaniu. W przetargu są obecnie fragmenty trasy S19 na północ od stolicy Podlasia. Dokładny stan prac dla drogi S19 przedstawia powyzsza mapa.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S19 Jak dojadę - Białystok Jak dojadę - Czarna Białostocka