• Facebook - conadrogach
Za rok ruszą przygotowania  do budowy S6 – zachodniej obwodnicy Szczecina
Można planować zachodnią obwodnicę Szczecina w ciągu drogi S6 wraz z tunelem przez Odrę. Zdjęcia: GDDKIA

Resort infrastruktury przeznaczył 8,5 mln zł na prace przygotowawcze zmierzające do realizacji zachodniej obwodnicy Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6. Prace planistyczne mają rozpocząć się w przyszłym roku. Po 2020 roku możliwa będzie budowa ponad 50 kilometrowej trasy, która połączy A6 w Kołbaskowie z Północną Obwodnicą Goleniowa.

Prace przygotowawcze będą prowadzone w latach 2019–2020. Program inwestycji dotyczy procesu przygotowawczego. Zakres prac przygotowawczych obejmuje uproszczoną koncepcję programową wraz z dokumentacją związaną z rozpoznaniem podłoża gruntowego.

Zakres zadania obejmuje budowę 51,6 km drogi ekspresowej S6 od węzła Goleniów do węzła Kołbaskowo oraz przebudowę istniejącej trasy do węzła Goleniów, a także budowę przejścia przez Kanał Policki i Odrę tunelem drążonym o długości ok. 3,1 km. W ramach inwestycji powstanie 7 węzłów drogowych: Będargowo, Dołuje, Dobra, Tanowo, Police, Modrzewie, w tym zespolony Kołbaskowo.

 

Zachodnia obwodnica Szczecina w ciągu drogi S6 - mapa przebiegu

Zachodnia obwodnica Szczecina w ciągu drogi S6 - mapa przebiegu. Mapa: GDDKIA

Kluczowym elementem inwestycji będzie tunel pod rzeką Odrą w rejonie Police-Święta, który otworzy zupełnie nowe możliwości komunikacyjne dla Polic i całej północy Szczecina. Obecnie cały ruch z tego obszaru przebiega przez samo centrum Szczecina, gdzie znajdują się mosty przez Odrę. Ten ruch obejmuje wiele pojazdów jadących z i do fabryki chemicznej w Policach.

Szacuje się, że koszt realizacji całego zadania wyniesie około 4 mld zł. Trwają ustalenia, czy zadanie realizowane będzie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego czy tylko z funduszy państwowych. W tym drugim przypadku inwestycja musiałaby być ujęta w nowym Programie Budowy Dróg Krajowych jako zadanie priorytetowe.

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

rr
2018-08-16 13:35
jak to jest ze tunele są teraz tańsze od mostów (choćby zwodzonych)
odo
2018-08-10 19:44
Zgadza się trasa S1 z Bielska do Tychów to chyba jedna z najbardziej zatłoczonych tras w Polsce
budujemy
2018-08-09 14:14
Fakt odstąpienia wykonawcy od budowy tunelu w Świnoujściu winien dać impuls by poniechać inną inwestycję z tunelem pod Odrą (ponad 3km długości). Kasę wydacie na prace planistyczne i tyle z tego będzie. Zbudujcie lepiej S1 od Mysłowic do Bielska Białej. Tam są rzeczywiste korki, a długich tuneli pod rzekami. budować nie trzeba.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: