1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Droga Czerwona: Port Gdynia – droga ekspresowa S6. Są pieniądze na przygotowania

Droga Czerwona: Port Gdynia – droga ekspresowa S6. Są pieniądze na przygotowania

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2022-04-12
Droga Czerwona: Port Gdynia – droga ekspresowa S6. Są pieniądze na przygotowania
Droga Czerwona w Gdyni polaczy port z trasą ekspresową S6. Rusza I etap inwestycji. Mapa: Ministerstwo Infrastruktury
Droga Czerwona zapewni bezpośrednie połączenie Portu Gdynia z siecią dróg krajowych, w tym z trasą ekspresową S6. Nowy dwujezdniowy odcinek poprowadzi od Portu Gdynia do węzła Gdynia Chylonia w miejscu skrzyżowania ul. Morskiej z Obwodnicą Trójmiasta. Sa pieniądze na przygotowania do budowy trasy.

Ministerstwo Infrastruktury i Centralnym Portem Komunikacyjnym ma porozumienie o finansowaniu prac przygotowawczych dla budowy Drogi Czerwonej w Gdyni. Rozpoczyna ono etap prac związany z przygotowaniem inwestycji. Obejmuje on m.in. opracowanie dokumentacji projektowej niezbędnej do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. 

Koszty procesu przygotowawczego, które zostaną sfinansowane przez spółkę CPK, to ok. 20 mln zł. Jego realizacja przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad zaplanowana jest na lata 2022-2025. Szacowana łączna wartość budowy Drogi Czerwonej, bezpośredniego łącznika z obwodnicą Trójmiasta, to ok. 2,7 mld zł.

- Finansowanie prac przygotowawczych dla Drogi Czerwonej zostało przewidziane w Programie Społeczno-Gospodarczym CPK wchodzącym w skład Programu Wieloletniego. Ten ostatni zapewnia finansowanie w latach 2021-2023 prac przygotowawczych na potrzeby inwestycji lotniskowych, kolejowych i drogowych CPK – informują przedstawiciele CPK.

Droga Czerwona w Gdyni połączy port z S6 Obwodnicą Trójmiasta. Jest zielone światło dla inwestycji

Droga Czerwona zapewni bezpośrednie połączenie Portu Gdynia z siecią dróg krajowych, w tym z trasą ekspresową S6. Nowy dwujezdniowy odcinek poprowadzi od Portu Gdynia do węzła Gdynia Chylonia w miejscu skrzyżowania ul. Morskiej z Obwodnicą Trójmiasta.

- Istniejąca Trasa Kwiatkowskiego ma ograniczenia nośności i nie zapewnia dobrego połączenia dla ruchu ciężkiego z portem. Droga Czerwona takich ograniczeń nie będzie miała, poprawi dostępność do portu od strony lądu i zwiększy jego możliwości przeładunkowe i rozwojowe – zaznaczają drogowcy.

Droga Czerwona powstanie w standardzie wymaganym dla drogowej sieci TEN-T. Przewidziana została jako droga klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego), a z pozostałą siecią będzie skomunikowana poprzez pięć węzłów drogowych. Zadanie zakłada również realizację infrastruktury dla pieszych i rowerzystów w postaci kładek oraz tuneli. Inwestycja składać się będzie z trzech odcinków o łącznej długości ok. 9 km.

Budowa 145 km drogi ekspresowej S6 pomiędzy Słupskiem i Gdańskiem - aktualny status prac

W Porcie Gdynia przeładowywanych jest rocznie ponad 20 mln ton towarów i odprawianych prawie 1 mln pasażerów. Ten wynik stanowi prawie 25 proc. wszystkich przeładunków w polskich portach. Gdynia ze swoim portem jest elementem unijnej sieci TEN-T, w skład której wchodzą strategiczne europejskie szlaki drogowe i kolejowe oraz tzw. infrastruktura punktowa, np. porty lotnicze i morskie.

- Centralny Port Komunikacyjny to nowy system transportowy, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Droga Czerwona do inwestycja komplementarna dla Programu CPK. Zapewni ona połączenie Portu Gdynia z Obwodnicą Trójmiasta (S6), a dalej z autostradami A1, A2 i Portem Solidarność - czytamy w komunikacie ministerstwa infrastruktury.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 468 Jak dojadę - Gdynia