1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Dzisiaj otwarcie południowej obwodnicy Zielonej Góry. Inwestycję zrealizowało miasto

Dzisiaj otwarcie południowej obwodnicy Zielonej Góry. Inwestycję zrealizowało miasto

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-04-15
Dzisiaj otwarcie południowej obwodnicy Zielonej Góry. Inwestycję zrealizowało miasto
15 kwietnia samorząd Zielonej Góry oddał południową obwodnicę miasta. DK32 zmieniła swój przebieg. Mapa: GDDKIA
Od soboty, 15 kwietnia, będzie można objechać Zieloną Górę od południa. Około południa został puszczony ruch na nowej około 13 kilometrowej obwodnicy. Tym samym droga krajowa nr 32 zmieni swój przebieg, z dotychczasowego prowadzącego Trasą Północną na obwodnicę południową. Była to największa w historii miasta inwestycja drogowa.

Spis treści:

 

Zielona Góra ma nową obwodnicę

Budowa południowej obwodnicy Zielonej Góry to największa w historii miasta inwestycja drogowa, choćby z uwagi na długość trasy - około 13 km. Z założenia ma być alternatywą dla zakorkowanej Trasy Północnej. Miasto Zielona Góra zrealizowało nową drogę i będzie też nią zarządzało, tak jak Trasą Północną. Wykonawcą prac była firma Strabag. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 150,8 mln zł.

Z wiosną start prac na obwodnicy Strzelec Krajeńskich

Przebieg południowej obwodnicy Zielonej Góry 

Nowa obwodnica Zielonej Góry biegnie od skrzyżowania między Wilkanowem a Świdnicą, przechodzi przez ul. Zielonogórską w Ochli (między kąpieliskiem i skansenem), omijając centrum sołectwa. Kończy się na rondzie Huszczy w Raculi. Wzdłuż obwodnicy południowej biegnie asfaltowa droga dla rowerów, która łączy istniejące ścieżki przy rondzie Huszczy i trasę Jędrzychów-Zatonie.

Przed rondem Piastów Śląskich i w Wilkanowie będą działać tzw. tablice świetlne zmiennej treści. Mają informować kierowców samochodów osobowych o czasie przejazdu obwodnicą południową i Trasą Północną. Dzięki bieżącej aktualizacji zmotoryzowani będą wiedzieć, która trasa jest mniej zakorkowana, co pozwoli na wybór tej odpowiedniej do przejazdu.

Na nową trasę z niecierpliwością czekali mieszkańcy Raculi i Drzonkowa, dzięki niej ruch samochodów ciężarowych ominie miejscowości. Odetchną też mieszkańcy Jędrzychowa.

Mapa obwodnicy Zielonej Góry

Mapa przebiegu obwodnicy Zielonej Góry. W dniu 15.04.2023 r. oddano 13 km odcinek obwodnicy południowej w ciągu DK32

Mapa przebiegu obwodnicy Zielonej Góry. 15.04.2023 r. oddano 13 km odcinek obwodnicy południowej w ciągu DK32

 

Mapa: UM Zielona Góra

 

Zmiana przebiegu DK32 na odcinku przebiegającym przez Zieloną Górę

Nowy przebieg DK32 w granicach Zielonej Góry spowodował konieczność zmiany oznakowania na węzłach drogi ekspresowej S3, Zielona Góra Północ i Zielona Góra Południe. Wprowadzone zostało oznakowanie kierunkowe uwzględniające nowy przebieg DK32 przez południową obwodnicę Zielonej Góry. Stosowne zmiany w oznakowaniu pojawią się również na DK27 i DK32 na wlotach do miasta.

Co istotne dla kierowców przejeżdżających przez Zieloną Górę tranzytem, miasto wprowadzi zakaz ruchu dla samochodów o masie powyżej 16 ton na Trasie Północnej. Zakaz będzie obowiązywał w godzinach szczytu komunikacyjnego, 7 - 9 i 14 - 17.

15 kwietnia samorząd Zielonej Góry udostępni do ruchu południową obwodnicę miasta. Tym samym droga krajowa nr 32 zmieni swój przebieg

15 kwietnia samorząd Zielonej Góry udostępnił do ruchu południową obwodnicę miasta. Tym samym droga krajowa nr 32 zmieniła swój przebieg. Mapa: GDDKIA

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 32 Jak dojadę - Zielona Góra