1. Strona główna
  2. Miejscowości
  3. Zielona Góra - mapa samochodowa

ZIELONA GÓRA - MAPA SAMOCHODOWA

ZIELONA GÓRA - NA MAPIE

Zielona Góra

Zielona Góra - miasto na prawach powiatu położone w zachodniej Polsce, w województwie lubuskim ( w latach 1950-1998 Zielona Góra była siedzibą władz województwa zielonogórskiego), siedziba marszałka i zarządu województwa lubuskiego i Sejmiku Województwa Lubuskiego starosty powiatu zielonogórskiego. Leży na obszarze Walu Zielonogórskiego, na zboczu doliny Odry. W sieć drogową Zielonej Góry wpisują się droga ekspresowa S3, drogi krajowe nr 3, 27 i 32 oraz drogi wojewódzkie nr 280, 281, 282, 283.
Zielona Góra

Zielona Góra historycznie oraz kulturowo jest częścią Dolnego Śląska (leżąc na jego północnej granicy), o czym najdobitniej świadczy orzeł Piastów Śląskich widoczny w herbie miasta. Liczba ludności Zielonej Góry to około 119 tys. a jej powierzchnia liczy 278 km kw, co czyni ją większą m.in. od Gdańska i Poznania. Tak ogromny obszar miasto zawdzięcza referendum, w którym mieszkańcy gminy wiejskiej Zielona Góra przystali na propozycję przyłączenia do miasta (wcześniej powierzchnia miasta wynosiła 58 km kw.; zgodnie z decyzją Rady Ministrów do połączenia doszło z dniem 1 stycznia 2015 r.).

Wizytówką Zielonej Góry są rozsiane wokół miasta winnice (a także w jego granicach), które zakładano w tym miejscu już w XIV w. Dziś Zielona Góra znana jest jako polska stolica wina (nota bene, jest to najdalej na północ wysunięty punkt z uprawą winorośli w Europie). Zielonogórskie Winobranie (odbywa się co roku we wrześniu; trwa około tygodnia) przyciąga co roku tłumy turystów i koneserów tego trunku.

Drogi w Zielonej Górze

Najważniejsza dla Zielonej Góry arteria komunikacyjna to bez wątpienia droga ekspresowa S3, która stanowi jej obwodnicę. Jej budowa w pobliżu miasta trwa, ale do użytku oddano już jedną jezdnię (zachodnią). Chodzi o 44-kilometrowy odcinek S3 z Sulechowa do Nowej Soli, biegnący wschodnimi obrzeżami Zielonej Góry. Planowany termin oddania tego odcinka drogi to 2017 r. S3-ka to część drogi krajowej nr 3, którą droga ekspresowa sukcesywnie zastępuje. Biegnie z północy na południe kraju – od Świnoujścia w województwie zachodniopomorskim do polsko-czeskiego przejścia granicznego w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach (województwo dolnośląskie). Droga krajowa nr 3 i ekspresowa S3 to część trasy europejskiej E65, o długości 3950 km, wiodącej z północy na południe Europy. Trasa łączy szwedzkie Malmö z miejscowością Chania w Grecji. Lata temu funkcjonował nawet pomysł, aby krajową trójkę przekształcić w autostradę, jednak ostatecznie, ze względów finansowych, zdecydowano się na wariant z drogą ekspresową.

Na zachodnich rogatkach Zielonej Góry, swój bieg rozpoczyna droga krajowa nr 27. Na Rondzie Piastów Śląskich odbija ona na południowy-zachód od krajowej drogi nr 32. Droga ta łączy Zieloną Górę z Przewozem na polsko-niemieckiej granicy, biegnąc przez Nowogród Bobrzański i Żary. Ma 74 km długości.

Druga droga krajowa Zielonej Góry ma dużo większe znaczenie dla miasta. To droga krajowa nr 32, o długości ok. 157 km, łącząca granicę polsko-niemiecką w Gubinku ze Stęszewem (województwo wielkopolskie). Droga mija m.in. Gubin, Sulechów, Kargową, Wolsztyn i Grodzisk Wielkopolski. 32-ka stanowi tzw. Trasę Północną, czyli północną obwodnicę Zielonej Góry, łączącą ekspresową S3 na północnym-wschodzie z Rondem Piastów Śląskich na zachodzie Zielonej Góry, gdzie odbija droga krajowa nr 27. Długość Trasy Północnej to ok. 14 km.

Przez miasto przebiegają także cztery drogi wojewódzkie (wszystkie zaczynają tu swój bieg):

DW280 – startuje na północ od Trasy Północnej (krajowej 32-ki) na jej skrzyżowaniu z ul. Zjednoczenia. Łączy to miejsce z oddaloną o 19 km wsią Brody. Tuż po starcie opuszcza granice Zielonej Góry.

DW281 – droga analogiczna do swojej poprzedniczki – 12-kilometrowa trasa, startująca na północy miasta, odbijając od krajowej 32-ki (na Rondzie Batorego). Droga wiedzie się na północ, w kierunku wsi Pomorsko.

DW282 – droga zaczyna bieg na południowo-zachodnich obrzeżach Zielonej Góry, odbijając od krajowej 27-ki. Kieruje się do śródmieścia ulicami Łużycką i Długą, przecina ścisłe centrum miasta ulicami Konstytucji 3 Maja, Wrocławską, Lwowską i Podgórną opuszcza Zieloną Górę. Po wyjechaniu z miasta na jego południowo-wschodnich obrzeżach 282-ka kieruje się na wschód i dociera do wsi Bojadła, oddalonej od miejsca startu wojewódzkiej 283-ki o 26 km.

DW283 – druga i ostatnia z grona dróg krajowych i wojewódzkich zahaczająca o centrum miasta. Startuje na skrzyżowaniu Konstytucji 3 Maja i Sikorskiego w Zielonej Górze, odbijając na południe od wojewódzkiej 282-ki. Biegnie na południe Kożuchowską i Jędrzychowską po czym opuszcza miasto. 283-ka ma 33 km długości, biegnąc przez Mirocin Dolny i Kożuchów łączy Zieloną Górę z Rejowem.

ZIELONA GÓRA - AKTUALNA MAPA DRÓG

Poniżej prezentujemy mapę samochodową miejscowości Zielona Góra. Na interaktywną mapę Google naniesione zostały przebiegi najważniejszych dróg w miejscowości i najbliższej okolicy. Kolorem zielonym oznaczono przebieg gotowych odcinków autostrad. Kolorem niebieskim oznaczono drogi ekspresowe. Kolorem czerwonym oznaczone zostały drogi krajowe, a pomarańczowym drogi wojewódzkie. Na mapie samochodowej prezentujemy zatem cały istniejący system drogowy miejscowości Zielona Góra. Autostrady i drogi ekspresowe tworzą w Polsce sieć dróg szybkiego ruchu, która rozrasta się z roku na rok. Linią przerywaną zaznaczono te odcinki tych ważnych dróg, które są w budowie, a kropkami odcinki planowane. Zwracamy uwagę na to, że wszystkie zamieszczone na mapie przebiegi mają charakter wyłącznie orientacyjny i nie należy ich traktować jako rzeczywiste przebiegi dróg, zwłaszcza dróg planowanych, bowiem w dużym powiększeniu mapy mogą wystąpić znaczące różnice pomiędzy przebiegiem faktycznie planowanym, a tym zamieszczonym na mapie.

autostrada
droga ekspresowa
droga krajowa
droga wojewódzka
ZIELONA GÓRA - aktualna mapa dróg

ZIELONA GÓRA - WAŻNE MIEJSCA NA DRODZE

W miejscowości Zielona Góra znaleziono obiekty:

ZIELONA GÓRA - GŁÓWNE DROGI I ULICE

ZIELONA GÓRA - INFORMACJE O BUDOWIE I REMONTACH DRÓG

Więcej o drogach w miejscowości Zielona Góra

ZIELONA GÓRA - JAK DOJADĘ

ZIELONA GÓRA - ODLEGŁOŚCI DO NAJWIĘKSZYCH MIAST

POPULARNE W CONADROGACH.PL