1. Strona główna
  2. Informacje
  3. GDDKIA chce poszerzyć DK94 na obwodnicy Krakowa

GDDKIA chce poszerzyć DK94 na obwodnicy Krakowa

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-01-10
GDDKIA chce poszerzyć DK94 na obwodnicy Krakowa
Po rozbudowie, DK94 północna obwodnica Krakowa, będzie miała parametry drogi ekspresowej i po trzy pasy ruchu. Zdjęcia: GDDKIA
Drogowcy czekają na oferty od wykonawców zainteresowanych opracowaniem dokumentacji dla rozbudowy 2,5 km odcinka obwodnicy Krakowa. Chodzi o odcinek DK94 pomiędzy węzłami Modlnica i Modlniczka, który ma być drogą ekspresową i zyskać trzeci pas ruchu.

Z końcem grudnia krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych ogłosił przetrag na przygotowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dla rozbudowy odcinka obwodnicy Krakowa o długości 2,5 km. Jest to dokumentacja niezbędną do przebudowy DK94 pomiędzy węzłami Modlnica i Modlniczka do parametrów drogi ekspresowej oraz dobudowania na tym odcinku trzeciego pasa ruchu.

Wykonawca, poza dobudowaniem kolejnego pasa ruchu, będzie miał za zadanie opracowanie wariantów przebudowy tego odcinka w taki sposób, aby spełniała ona parametry drogi ekspresowej. Dzięki temu w przyszłości droga stanie się fragmentem trasy ekspresowej S52 - Północnej Obwodnicy Krakowa.

A4 Katowice – Kraków bezpłatna i rozbudowana. Adamczyk zapowiada raj dla kierowców po wygaśnięciu koncesji

Obwodnica Krakowa - mapa, stan realizacji

Obwodnica Krakowa - mapa, stan realizacji tras S52 i S7

Mapa: GDDKIA

Budowa 3 pasa jezdni A4 na obwodnicy Krakowa – aktualności

- W ramach STEŚ-R wykonawca ma opracować dokumentację wskazującą na możliwości techniczne przebudowy drogi krajowej do standardów drogi ekspresowej, rozbudowy o dodatkowy pas i przebudowy węzła Modlniczka. Analizie podlegać będą też szacowane koszty takiej inwestycji. Przygotowując dokumentację, wykonawca będzie również oceniał oddziaływanie nowej drogi na środowisko - wyjasniają drogowcy. Wykonawca będzie mieć na przygotowanie dokumentacji 36 miesięcy od podpisania umowy. Dopiero po opracownaiu dokumnetacji bedze mógł ruszyć przetarg na rozbudowę odcinka. 

Rozbudowa jest potrzebna, gdyż badania prowadzone w latach 2020-2021 wykazały, że tą drogą porusza się prawie 24 tys. pojazdów na dobę. Dzięki poszerzeniu o trzeci pas, ruch pojazdów na Północnej Obwodnicy Krakowa stanie sie bardziej płynny i zmniejszą się korki.

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 94 Jak dojadę - Kraków