1. Strona główna
  2. Informacje
  3. GDDKIA otwiera worek z przetargami na nowe odcinki S12 w woj. mazowieckim

GDDKIA otwiera worek z przetargami na nowe odcinki S12 w woj. mazowieckim

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-09-18
GDDKIA otwiera worek z przetargami na nowe odcinki S12 w woj. mazowieckim
Ogłoszenie drugiego przetargu na realizację S12, łącznie w przetargu 30 km nowej trasy ekspresowej. Zdjęcia: GDDKIA
Drogowcy ogłosili przetarg na drugi odcinek drogi ekspresowej S12 w woj. mazowieckim. Chodzi o ok.15-kilometrowy fragment od Przysuchy do Wieniawy. Wcześniej, bo z początkiem września ruszył przetarg na odcinek S12 z Przysuchy do granicy z woj. łódzkim. Droga ekspresowa S12 docelowo połączy centralną i wschodnią Polskę, połączy województwa: łódzkie, mazowieckie i lubelskie.

- Przetarg, którego szczegóły za kilka dni pojawią się na naszej platformie zakupowej, dotyczy zaprojektowania i budowy odcinka od Przysuchy do Wieniawy o długości 14,7 km. To już kolejny fragment S12 w woj. mazowieckim. Przetarg na pierwszy odcinek: granica woj. łódzkiego - Przysucha ogłosiliśmy nieco ponad dwa tygodnie temu – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.


W przetargu dwa odcinki trasy S12 na Mazowszu - to 30 km

W przetargu dwa odcinki trasy S12 na Mazowszu - to 30 km. Mapa: GDDKIA

Przypominamy, że na początku września GDDKIA ogłosiła postępowanie przetargowe dla odcinka od granicy województwa łódzkiego do Przysuchy o długości 14,4 km. Nowa trasa poprowadzić będzie przez teren gmin Gielniów i Przysucha. Oznacza to, że obecnie drogowcy szukają wykonawców (projektuj i buduj) dla 30 km trasy S12 na Mazowszu.

Jest przetarg na pierwszy odcinek trasy S12 w woj. mazowieckim

Nowa trasa S12 będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 metra każdy wraz z pasem awaryjnym. Obie jezdnie będą oddzielone pasem rozdziału o szerokości co najmniej 5 metrów. Na ekspresówkę będziemy mogli się w przyszłości dostać bądź z niej zjechać, za pomocą dwóch węzłów drogowych, jakie będą dostępne na tym odcinku: Przysucha i Wieniawa.

Jak zaznaczają drogowcy, budowa dwujezdniowej drogi ekspresowej będzie wymagała wielu zmian w swoim otoczeniu. Przebudowane zostaną w niezbędnym zakresie wszystkie drogi lokalne, które będą kolidowały z nową trasą, tak aby przywrócić naruszone połączenia drogowe i przywrócić dojazdy do posesji. Pojawią się nowe elementy infrastruktury drogowej przeznaczone dla pieszych i rowerzystów, a także liczne inne obiekty inżynierskie oraz systemy odwonienia i urządzenia ochrony środowiska.

Droga ekspresowa S12 będzie realizowana w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.). Będzie to jedna z kluczowych tras, tworzących horyzontalne uzupełnienie istniejącej i powstającej sieci dróg szybkiego ruchu w naszym kraju.

Nowy odcinek S12 w województwie łódzkim połączy S8 z S74

S12-ka stanie się w przyszłości najkrótszym szlakiem z centrum kraju, przez Sulejów, Opoczno, Radom do Lublina i Chełma. Ułatwi podróż pomiędzy zachodnią i wschodnią granicą państwa, a tym samym krajami Unii Europejskiej i Ukrainy. Początek drogi będzie się znajdował u zbiegu z autostradą A1 w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego, a koniec na przejściu granicznym w Dorohusku. Można już korzystać z blisko 94 km S12 w woj. lubelskim, od Puław do Piask, a w realizacji jest 70 z 75 km dalszego odcinka do granicy z Ukrainą.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S12 Jak dojadę - Przysucha Jak dojadę - Wieniawa