1. Strona główna
  2. Informacje
  3. GDDKIA podpisała umowę na nowy odcinek siódemki

GDDKIA podpisała umowę na nowy odcinek siódemki

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-06-14
GDDKIA podpisała umowę na nowy odcinek siódemki
Węzeł Zabornia k. Rabki-Zdrój będzie początkiem nowej DK7 d m. Chyżne. Zdjęcia: GDDKIA
Drogowcy zawarli umowę na zaprojektowanie przebiegu nowej siódemki, DK7 z Rabki Zdrój do Chyżnego na granicy Polski ze Słowacją. Nowa trasa będzie miała ok. 35 km długości dwie jezdnie, każda po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Prace projektowe i przygotowawcze potrwają prawie 4 lata.

Nową drogę krajową nr 7 na Słowację zaprojektuje firma MULTICONSULT Polska. W ramach zadania zajmie się opracowaniem Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R). W ramach przygotowanego już Studium korytarzowego opracowano dziewięć korytarzy przebiegu nowej drogi.  Do dalszych prac zostały rekomendowane cztery korytarze - I, IIA, VIA i ostatni, zawierający elementy wszystkich rozpatrywanych w ramach Studium korytarzowego, łącznie z możliwym nowym przebiegiem.

Nowa DK7 Rabka – Chyżne przez Orawę. GDDKIA wybrała wykonawcę prac

- STEŚ-R uszczegółowi zaproponowane wcześniej korytarze nowej drogi do kilku konkretnych wariantów przebiegu. Wartość prac projektowych to prawie 55 mln zł. Kolejnym elementem opracowania będzie raport oddziaływania na środowisko niezbędny w trakcie procedowania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla wybranego wariantu. Wykonawca ma 45 miesięcy na realizację prac – poinformował krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wykonawca dokumentacji STEŚ-R będzie szczegółowo analizował wybrane korytarze, a także sprawdzał możliwość zmiany propozycji IIA i poprowadzenia drogi po zachodniej stronie Chyżnego. W trakcie prac nad Studium zostaną określone szczegółowe parametry techniczne nowej trasy.  Planowany odcinek DK7 z Rabki-Zdroju (od węzła Zabornia) do Chyżnego będzie dwujezdniową trasą o długości ok. 35 km.

Trasa S7 Gdańsk - Rabka-Zdrój – odcinki w przetargach, budowie i użytkowaniu

Mapa wariantów przebiegu DK7 Rabka - Chyżne

Mapa korytarza przebiegu DK7 Rabka - Chyżne. Mapa: GDDKIA

DK7 na odcinku Rabka-Zdrój - Chyżne jest przygotowywana w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Przebieg drogi uwzględniony jest w korytarzu europejskiej sieci TEN-T. Prowadzi on ruch tranzytowy do granicy ze Słowacją i dalej na południe Europy. Po stronie słowackiej nowa dwujezdniowa trasa połączy się z drogą R3.   

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 7 Jak dojadę - Rabka-Zdrój