1. Strona główna
  2. Informacje
  3. GDDKIA: Zaawansowanie prac na odcinkach S11 Koszalin – Bobolice od 72 do 88 procent

GDDKIA: Zaawansowanie prac na odcinkach S11 Koszalin – Bobolice od 72 do 88 procent

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-04-14
GDDKIA: Zaawansowanie prac na odcinkach S11 Koszalin – Bobolice od 72 do 88 procent
Niemal gotowy odc. drogi S11 Zegrze Pomorskie -Kłanino. Zdjęcia: GDDKIA
W III kwartale tego roku planowane jest zakończenie budowy drogi ekspresowej S11 pomiędzy Koszalinem a Bobolicami. Inwestycja obejmuje budowę trzech odcinków o łącznej długości 48 km. Zaawansowanie prac wynosi od 72 do 88 procent. W najbliższych tygodniach kontynuowane będzie układanie ostatniej warstwy nawierzchni i roboty wykończeniowe.

Spis treści:

 

Budowa drogi S11 Koszalin - Bobolice obejmuje trzy odcinki

Prace na budowie drogi ekspresowej S11 z Koszalina zaawansowane są na niektórych odcinkach w ponad 80 procentach. Trasa Koszalin - Bobolice została podzielona na trzy odcinki realizacyjne:

  • Koszalin – Zegrze Pomorskie (dł. 16,8 km),
  • Zegrze Pomorskie – Kłanino (dł. 19,28 km)
  • Kłanino – Bobolice (dł. 11,6 km).

Mapa drogi ekspresowej S11 Koszalin - Bobolice w podziale na odcinki realizacyjne

Mapa drogi ekspresowej S11 Koszalin - Bobolice w podziale na odcinki

Mapa: GDDKIA

Prace trwają od lipca 2021 r. i prowadzą je różni wykonawcy. Pierwszy odcinek z Koszalina jest najbardziej zaawansowany (88 procent), realizuje go firma Budimex, za 580 mln zł. Środkowy fragment pomiędzy Zegrzem Pomorskim a Kłaninem buduje Mostostal, a zaawansowanie prac to 81 proc. Jego budowa pochłonie 478 mln zł. Ostatni fragment do Bobolic wykonuje konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud za 453 mln zł. Tu zaawansowanie prac jest najniższe i wynosi 72 proc.

Im bliżej Koszalina tym wyższe zaawansowanie prac. GDDKIA udostępniła aktualne zdjęcia z budowy drogi S11 - oto jaka będzie nowa ekspresówka nad Bałtyk.

Budowa S11. Roboty na węźle drogowym Bobolice

Budowa S11. Roboty na węźle drogowym Bobolice. Zdjęcia: GDDKIA


Terminy otwarcia drogi S11 z Koszalina

Umowne terminy zakończenia prac dla każdego z odcinków to wrzesień br., ale rosną szanse, że cześć trasy uda się oddać wcześniej. Prace są już na finiszu i jak wskazują drogowcy, najbliższe miesiące to wykonywanie warstwy ścieralnej – ostatniej warstwy nawierzchni i roboty wykończeniowe.

Kiedy droga S11 w Wielkopolsce?

Stan budowy trasy S11 w woj. zachodniopomorskim

- Obecnie prace koncentrują się głównie na wykonaniu nawierzchni. Na wszystkich trzech odcinkach ułożono do tej pory łącznie 481 tysięcy ton mas bitumicznych, tym samym zaawansowanie prac w tym zakresie wynosi 73 proc. W najbliższych miesiącach prace będą koncentrowały się przede wszystkim na wykonaniu warstwy ścieralnej nawierzchni, a następnie realizacji prac wykończeniowych, takich jak oznakowanie. Sukcesywnie wykonywane są już elementy systemu zarządzania ruchem - bramownice, wysięgniki dla tablic i kanał technologiczny – wyliczają drogowcy.

Mocno zaawansowane są również prace mostowe. Na odcinku Koszalin - Zegrze Pomorskie czynnych jest już sześć wiaduktów nad jezdniami drogi ekspresowej, kolejny wiadukt powinien zostać udostępniony w najbliższych tygodniach.

Na odcinku Zegrze Pomorskie - Kłanino w najbliższym czasie planowane jest oddanie czterech wiaduktów nad jezdniami S11.


Wykonywanie nawierzchni w rejonie przejścia dla zwierząt na odcinku S11 Zegrze Pomorskie - Kłanino

Wykonywanie nawierzchni w rejonie przejścia dla zwierząt na odcinku S11 Zegrze Pomorskie - Kłanino. Zdjęcia: GDDKIA

Na odcinku Kłanino - Bobolice najbardziej wymagającym obiektem była estakada ES-39 o długości 326 m – najdłuższy obiekt na całej S11 Koszalin Bobolice. Prace konstrukcyjne dla tego obiektu zostały już zakończone i obecnie prowadzone są roboty wykończeniowe.


Budowa estakady ES39 na odcinku S11 Kłanino - Bobolice

Budowa estakady ES39 na odcinku Kłanino-Bobolice. Zdjęcia: GDDKIA


W ciągu 48 km dwujezdniowej drogi ekspresowej S11 Koszalin - Bobolice powstaną cztery węzły drogowe. Rozbudowy doczeka się węzeł Koszalin Zachód budowany w ramach obwodnicy Koszalina i Sianowa.


Węzły i MOP-y w ciągu drogi S11 Koszalin - Bobolice

Węzły w ciągu drogi S11 Koszalin - Bobolice

Mapa: GDDKIA

Droga S11 Koszalin - Bobolice powstaje wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą, która zostanie udostępniona wraz z otwarciem drogi. Kilka kilometrów na południe od węzła Koszalin Zachód powstaje para Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) Niekłonice. Jest tam przewidziana rezerwa pod budowę w przyszłości stacji paliw i restauracji, które zbuduje wyłoniony w przetargu dzierżawca MOP.

Miejsce Obsługi Podróżnych Niekłonice

Miejsce Obsługi Podróżnych Niekłonice. Zdjęcia: GDDKIA

Przed węzłem Kłanino od strony Koszalina powstaje para MOP Dargiń, na których będą parkingi i toalety (nie ma tam rezerwy dla stacji paliw i restauracji). Na wszystkich MOP-ach trwają obecnie prace wykończeniowe budynków toalet i budowa jezdni manewrowych i parkingów.

Przy węźle Bobolice powstaje obwód utrzymania drogi ekspresowej. Obecnie wykonywany jest budynek administracyjny i garażowy, będzie tam również magazyn soli.


Węzeł drogowy Zegrze Pomorskie

Węzeł drogowy Zegrze Pomorskie. Zdjęcia: GDDKIA

Koszalin - Bobolice to pierwszy budowany odcinek szlakowy S11. Wcześniej na tej trasie powstawały tylko obwodnice poszczególnych miejscowości. Nowa S11 wyprowadzi ruch tranzytowy z obecnego szlaku DK11, który przebiega przez centrum Koszalina i szereg innych miejscowości, w tym Bobolice, gdzie często w okresie wakacyjnym tworzą się zatory drogowe. Skróci się czas przejazdu, poprawi komfort i bezpieczeństwo podróży.

Będzie umowa na nowy odcinek S11 Bobolice - Szczecinek

W przygotowaniu jest dalsza część trasy od Bobolic do Szczecinka. Będzie to ostatni budowany fragment S11-ki na terenie woj. zachodniopomorskiego.

Za trzy lata droga S11 dotrze do Szczecinka

W przetargu na jego realizację wpłynęło sześć ofert. Drogowcy planują w najbliższych miesiącach podpisanie umowy z wykonawcą prac projektuj i buduj. Ten ostatni etap prac zakończy się w 2026 r.

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S11 Bobolice - Szczecinek

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S11 Bobolice - Szczecinek

Mapa: GDDKIA

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S11 Jak dojadę - Bobolice