Jak ominąć korek na A4 koło Wrocławia - objazdy i trasy alternatywne
Zakorkowana autostrada A4 koło Wrocławia. Sprawdzamy jak nie stać w korku. Jakie drogi objazdowe wybrać. Zdjęcia: conadrogach.pl

Jadącym autostradą A4 od strony granicy z Niemcami sugerujemy baczne obserwowanie sytuacji na drodze i komunikatów na tablicach świetlnych. Jeśli tylko pojawi się ostrzeżenie o wypadku, należy natychmiast opuścić autostradę. Łudzenie się, że „jakoś to będzie” niechybnie skończy się wielogodzinnym postojem w korku. Odblokowanie autostrady zazwyczaj trwa wiele godzin. Oto z jakich dróg objazdowych możemy skorzystać, by ominąć korki na dolnośląskim odcinku A4.

Wiadomo, wypadek na każdej autostradzie powoduje utrudnienia, ale na dolnośląskim odcinku A4-ki jest tak wąsko, że nawet przy małej kolizji natychmiast trasa na mapach samochodowych „świeci się na czerwono” jako nieprzejezdna. Jeżeli dojdzie do poważnego wypadku, staje cała autostrada, często w obu kierunkach. W krytycznych sytuacjach trasa jest zamykana na czas działań służb ratowniczych. Wtedy ratunkiem są trasy alternatywne do A4-ki: drogi krajowe, wojewódzkie powiatowe i nawet gminne.

Korek na autostradzie A4 koło Wrocławia? Normalka

Autostrada A4 Wrocław - Legnica - Krzyżowa

Autostrada A4 Wrocław - Legnica - Krzyżowa. Zdjęcia: GDDKIA

Korek na węźle Bielany Wrocławskie

Jeżeli zablokowany jest węzeł Bielański, sugerujemy zjazd z autostrady A4 na węźle Wrocław Południe na drogę ekspresową S8 w kierunku na Kudowę – Słone. Następnie zjazd z S8 w Magnicach w lewo w kierunku Wrocławia i tuż przed Domasławem skręt w prawo w kierunku Księgnic, Żurawiny i Wojkowic. W Wojkowicach zaś odbicie w prawo w drogę wojewódzką DW 395 i z niej wjazd na A4 w Krajkowie.

 

Korek na A4 węzeł Bielany Wrocławskie - jak go ominąć

Polecany objazd zablokowanego węzła Bielany Wrocławskie w kierunku Katowic. Zdjęcie: conadrogach.pl w oparciu o Google Maps.

Korek na węźle Wrocław Południe (połączenie z A8 Autostradową Obwodnicą Wrocławia)

Jeżeli autostrada A4 blokuje się już przed węzłem Wrocław Południe uciekajmy na węźle Pietrzykowice. Możliwe, że będzie już na to za późno, bo jeśli „stoi” Wrocław Południe to bardzo szybko blokują się i Pietrzykowice. Jeśli jednak mamy trochę szczęścia to w Pietrzykowicach mamy dwie możliwości. Albo uciekniemy w prawo i w Biskupicach Podgórnych skręcimy w lewo w drogę wojewódzką DW344, którą szybko przetniemy strefę przemysłową i dalej drogą krajową nr 35 dojedziemy do węzła Kobierzyce i drogi ekspresowej S8. Dalej, jak już wyżej opisano – do Magnic i przez Żurawinę do A4 w Krajkowie.

W Pietrzykowicach możemy też uciekać w lewo, ale to już rozwiązanie dla tych, którzy albo chcą dojechać do Wrocławia, albo planowali zjazd z A4 w A8 kierunku Warszawy czy Poznania. Wtedy drogą wojewódzką DW348 dojeżdżamy do miejscowości Pietrzykowice, tu skręcamy w prawo w drogę DW347 i nią dojeżdżamy do węzła Wrocław Zachód umożliwiającego wjazd na autostradę A8. Jadący do Wrocławia będą musieli wybrać drogę wjazdową do centrum miasta. Jeśli będzie to droga przez Mokronos, muszą przygotować się na niemały korek w tym miejscu. Niestety, na innych węzłach zjazdowych z A8 do miasta może być podobnie, chociaż Mokronos chyba jednak blokuje się najbardziej.

 

Korek koło Pietrzykowic - objazdy

Rekomendowany objazd zablokowanego węzła Wrocław Południe. Kolorem zielonym zaznaczono objazd do A8 przez Pietrzykowice w kierunku Warszawy i Poznania, kolorem niebieskim objazd w kierunku Katowic. Zdjęcie: conadrogach.pl w oparciu o Google Maps.

Korek na węźle Pietrzykowice

Jeśli autostrada A4 blokuje się już przed Pietrzykowicami musimy szukać ucieczki zjeżdżając na węźle Kąty Wrocławskie. Tu mamy też dwie możliwości. Jeżeli skręcimy w prawo w kierunku na Mietków sugerujemy skorzystanie z pomocy nawigacji bo trasa biegnie bocznymi drogami. W miejscowości Piława skręcamy na Zachowice i dalej w Gniechowicach wbijamy się w krajową 35-tkę z Wałbrzycha i Świdnicy. Drogą tą docieramy do Małuszowa i tu decydujemy czy wracamy na A4 na węźle Pietrzykowice czy jednak omijamy bokiem cały Wrocław.

Jeśli pojedziemy na Pietrzykowice to w Małuszowie jedziemy prosto i za Biskupicami wpadamy na A4. To dość ryzykowne bo korki na A4-ce mają zazwyczaj co najmniej kilka kilometrów. Dlatego lepiej w Małuszowie pojechać prosto, aż do węzła Kobierzyce i dalej jak już wyżej opisano.

Z węzła Kąty Wrocławskie możemy też skręcić w lewo w kierunku centrum miejscowości. Wtedy drogą wojewódzką DW347 przetniemy miasto i równolegle do autostrady dojedziemy do Pietrzykowic. Dalej jak już wcześniej opisaliśmy.

Rekomendowany objazd zablokowanego węzła Pietrzykowice. Kolorem niebieskim zaznaczono objazd do autostrady A8 drogą wojewódzką DW 347 przez Kąty Wrocławskie, kolorem zielonym objazd też do A8, ale z pominięciem Kątów Wrocławskich, które też mogą być zablokowane. Na czerwono skrót do A4 w Pietrzykowicach, ale i połączenie obu wariantów. Zdjęcie: conadrogach.pl w oparciu o Google Maps.

Korek na węźle Kąty Wrocławskie

Jeżeli na autostradzie A4 zablokowany jest węzeł Kąty Wrocławskie i jego okolice, wówczas naszym ratunkiem będzie szybka ucieczka z A4 na węźle Kostomłoty. I tu mamy dwie możliwości. Jeżeli skręcimy na Kostomłoty, wówczas drogą powiatową miniemy Piotrowice i w Pełcznicy wpadniemy w drogę wojewódzką nr 346 , którą dojedziemy do Kątów Wrocławskich. Kąty Wrocławskie będą zapewne już wtedy całkowicie zablokowane, więc musimy się przygotować na bardzo długą drogę w kierunku Pietrzykowic. W Pietrzykowicach albo wracamy na A4, albo jedziemy dalej w kierunku A8 czy Wrocławia.

Ponieważ Kąty Wrocławskie jak i cała droga przez Kostomłoty blokują się bardzo szybko po przejęciu ruchu z autostrady, rozważmy wariant ucieczki przez Mietków. Wówczas w Kostomłotach nie jedziemy na Kąty, ale skręcamy w kierunku południowym na Sobótkę. W Mietkowie skręcamy w lewo na Milin i w Pilawie odbijamy na boczne drogi w kierunku Gniechowic, co też już wyżej opisaliśmy.

Korek Katy Wrocławskie - objazd przez Kostomłoty

Rekomendowany objazd zablokowanego węzła Kąty Wrocławskie. Kolorem niebieskim zaznaczono objazd do autostrady A8 przez Kąty Wrocławskie, kolorem zielonym przez Mietków i drogę krajową 35. Zdjęcie: conadrogach.pl w oparciu o Google Maps.

 

Korki na Punkcie Poboru Opłat pod Wrocławiem

Kierowcy podróżujący od strony Katowic pierwszą gwarantowaną przeszkodą, jaką napotkają na A4 przed Wrocławiem będzie Punkt Poboru Opłat w Karwianach. Przy dużym natężeniu ruchu tworzą się tu gigantyczne korki. Jadącym do Wrocławia sugerujemy zatem zjazd z autostrady chwilę wcześniej, na węźle Wrocław Wschód i podróż do miasta drogą wojewódzką DW 395. Jadącym w kierunku Warszawy czy Poznania sugerujemy chyba to samo. Może się bowiem okazać, że zaraz za Karwianami zablokuje się też i węzeł bielański i węzeł Wrocław Południe. Dzieje się tak w weekendy i w poniedziałek, kiedy tiry jadą z ładunkami w kierunku Niemiec. W samym Wrocławiu możliwości dojazdu do A8 czyli Autostradowej Obwodnicy Wrocławia jest wiele, niewtajemniczonym sugerujemy jednak Obwodnicę Śródmiejską, która doprowadzi nas do A8.

Na jezdni w kierunku Niemiec autostrada A4 blokuje się bardzo często między węzłami Pietrzykowice – Kąty Wrocławskie – Kostomłoty. Ratunkiem będzie ucieczka z autostrady i podróż w odwrotnym kierunku jednym z opisanych wyżej wariantów. Musimy jednak pamiętać, że wszystkie lokalne drogi w żadnym wypadku nie są przygotowane na przyjęcie całego ruchu z autostrady. A zatem bardzo szybko blokuje się droga wojewódzka DW 347 Wrocław – Kąty Wrocławskie. Miasteczko Kąty Wrocławskie też błyskawiczne staje, a dojazd z Kątów do A4 w Kostomłotach też może trwać wieki, zwłaszcza, ze na rogatkach Kątów drogę przecina ruchliwa trasa kolejowa.

Jeśli po zablokowanej autostradzie stają także wszystkie alternatywne drogi powiatowe czy wojewódzkie oraz droga krajowa nr 35, jedyną możliwością ucieczki przed wielogodzinnym korkiem będzie próba dotarcia do alternatywnej drogi krajowej nr 94 prowadzącej m.in. przez Środę Śląską.

 

 

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Lolek
2019-05-03 21:47
Prościej ominąć korki na A4 jadąc D.K. 94p.BolesŁawiec,Legnicę ,I dalej drogą powiatową p.Tyniec Legnicki,Dębice do D.K.94 tuż przed Środą Ślaską..W Środzie skręcić na D.W.346 p.Kąty Wr.przecinając A4,GniechowiceD.K.35,Wierzbice D.K.8 Str.Śleszów skr .w lewo w D.W.395 Na wężle Wrocław Wsch wjazd z powrotem naA4..nie jest tak żle ,a zawsze szybciej niż 4 godziny w korkach...
Polak
2019-04-29 13:07
Autostrada A4 powinna być 4 pasowa do Krakowa; rozbudowanie do 3 pasa będzie za mało! Wiem to dziś ale ciekawe czy drogowcy też
lolek
2019-04-24 11:13
Wcxzoraj jechałem GLIWICE->WROCŁAW. Szok normlanie., ciąg z 500 tirów i jeden z drugim się mija. roszady robią tak naprawde. predkosc przejazdu 70-80km/h czasam istaje do zera na podjazdach. Zakazy wyprzedzania dla tirów. a oni i tak sie wymijaja. 4 godziny trasy i cały czas się wymijały. Obłęd jakiś.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: