Jak pobiegnie droga S12 woj. łódzkie – Radom – Puławy?
S12 - drogowcy podkreślają, że nadal trwają prace nad opracowaniem wariantu przebiegu drogi ekspresowej S12. Zdjęcia: GDDKIA

Trwają prace projektowe nad wyłonieniem wariantu przebiegu drogi ekspresowej S12 od granicy z woj. łódzkim do obwodnicy Puław. Ostateczny wariant ma być wskazany do maja 2020 roku.

- Opracowywana jest obecnie dokumentacja to Studium Techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) wraz z materiałami do uzyskania Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach budowy drogi ekspresowej S12. W skrócie, szukamy możliwości poprowadzenia tej trasy analizując wiele możliwych wariantów jej przebiegu. Przed nami III tura spotkań informacyjnych z mieszkańcami miejscowości przez które przechodzą proponowane przez projektantów warianty przebiegu planowanej trasy – wyjaśniają drogowcy.

 

Mapa z wariantami przebiegu drogi ekspresowej S12 od granicy woj. łodzkiego do Radomia

Mapa - przedstawione podczas II tury spotkań warianty przebiegu drogi ekspresowej S12 na odcinku granica woj. łódzkiego – węzeł Radom Południe. Mapa: GDDKIA

 

Jak zaznaczają przedstawiciele GDDKIA, projektanci dokonają analizy wielokryterialnej wariantów przebiegu przyszłej S12 oraz przygotują materiały do uzyskania decyzji środowiskowej. W trakcie prowadzenia prac projektowych organizowane są spotkania informacyjne dla społeczeństwa, podczas których można zgłaszać wszelkie uwagi i wnioski do przedstawianych przez biura projektowe propozycji przebiegu nowej drogi. W grudniu 2017 r. oraz w lutym 2018 r. odbyła się I tura spotkań a w kwietniu i czerwcu br. II tura. W listopadzie br. planowane jest przeprowadzenie III tury spotkań z mieszkańcami terenów analizowanych wariantów trasy.

Kolejnym krokiem obecnego etapu prac przygotowawczych jest zatwierdzenie przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad wariantu preferowanego przebiegu S12. Wariant ten zostanie wskazany we wniosku o uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia.

Następnym etapem będzie przeprowadzenie przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska postępowania administracyjnego, w ramach którego odbędą się konsultacje społeczne. Postępowanie to zakończone zostanie wydaniem decyzji wskazującej określony wariant drogi ekspresowej S12 do dalszego projektowania i późniejszej realizacji.

 

Mapa z przebiegiem drogi ekspresowej S12 Radom - Puławy

Przedstawione podczas II tury spotkań warianty przebiegu drogi ekspresowej S12 na odcinku Radom Południe (z węzłem) – Puławy (węzeł Bronowice na obwodnicy Puław). Mapa: GDDKIA

Umowy na opracowania projektowe GDDKIA podpisała we wrześniu ubiegłego roku. Konsorcjum firm: Multiconsult Polska i FPP Enviro opracowuje dokumentację od granicy woj. łódzkiego do Radomia, a dalszy odcinek do Puław konsorcjum firm: SAFEGE , Schuessler–Plan Inżynierzy oraz Schüßler–Plan Ingenieurgesellschaft. Wykonawcy mają 32 miesiące od dnia podpisania umowy (czyli do maja 2020 r.) na zrealizowanie zadania, w trakcie którego zostanie wskazany preferowany wariant trasy.

Przypomnijmy, że dziennikarze TVN24 w reportażu "Układ radomski" sugerują, że przebieg drogi ekspresowej S12 w okolicach Radomia mógł powstawać pod wpływem układów lokalnych biznesmenów z politykami Prawa i Sprawiedliwości. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk odparł te zarzuty, podkreślając, że aktualnie trwają prace nad wariantem przebiegu trasy. - Nieprawdą jest, że przyjęta została jakakolwiek decyzja ws. ostatecznego wariantu przebiegu drogi ekspresowej S12 - zaznaczył Adamczyk.

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

pik
2019-02-20 06:18
Przekaż, podaj dalej ten wpis: Popierajmy o przedłużenie S12 do obwodnicy Bełchatowa nawet w formie jak wygląda teraz obwodnica Bełchatowa. W powiązaniu z wschodnią obwodnicą skomunikuje to dobrze region. Odciąży drogę przez Majków, Gomulin, Woźniki, Mzurki, na której już robią się drobne korki i jazda tą drogą staje się uciążliwa. Pozwoli pozyskać w okolicach Woli Rokszyckiej nowe tereny pod inwestycje http://oi65.tinypic.com/122zszr.jpg Walczmy żeby nie było tak jak teraz jest z S8 gdzie urywa się w szczerym polu a powinna zostać przedłużona do Tomaszowa Mazowieckiego.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: