1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Jak pobiegnie obwodnica Zamościa w ciągu DK74?

Jak pobiegnie obwodnica Zamościa w ciągu DK74?

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-11-24
Jak pobiegnie obwodnica Zamościa w ciągu DK74?
Obwodnica Zamościa w ciągu DK74 - mapa wariantów przebiegu. Mapa: GDDKIA
Projektanci szukają najlepszego przebiegu obwodnicy Zamościa w ciągu drogi krajowej nr 74. W tym celu prowadzone były analizy i spotkania informacyjne z mieszkańcami. We wniosku o wydanie decyzji środowiskowej drogowcy wskażą preferowany wariant przebiegu.

- W ramach dwóch tur działań informacyjnych zorganizowaliśmy trzy spotkania z mieszkańcami, w trakcie których przedstawiliśmy możliwe warianty przebiegu drogi. Otrzymaliśmy ok. 200 wniosków oraz propozycji zmian od mieszkańców oraz samorządów. Uwagi przekazali nam także przedstawiciele wojska (ze względu na poligon, zlokalizowany w pobliżu planowanej drogi) – przypominają przedstawiciele lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Obwodnica Zamościa będzie nowym przebiegiem drogi krajowej nr 74. Trasa będzie się zaczynać w Michalowie, gdzie połączy się z planowaną obwodnicą Szczebrzeszyna. Planowana jest budowa drogi o klasie technicznej GP (droga główna ruchu przyspieszonego) - jedna jezdnia i dwa pasy ruchu. Obwodnica będzie łączyła się z układem dróg lokalnych poprzez skrzyżowania. Wykonane zostaną również połączenia bezkolizyjne w formie wiaduktów nad lub pod obwodnicą, a także mosty nad rzekami Wieprz i Łabuńka oraz wiadukty kolejowe nad istniejącą linią kolejową nr 69. Powstaną także dodatkowe jezdnie, obsługujące przyległe tereny.

Obecnie nadal trwają prace projektowe. Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej, które jest obecnie przygotowywane, to pierwszy etap procesu inwestycyjnego. Jego zadaniem jest m.in. opracowanie wariantów przebiegu drogi oraz uzyskanie decyzji środowiskowej. Analizowane są trzy warianty przebiegu drogi o długościach od 18,8 km do 19,4 km. W każdym wariancie droga omija zabudowania Michalowa oraz poligon wojskowy w okolicach Sitańca. Ze względu na zwartą zabudowę w tych okolicach, poszczególne warianty zbliżają się do zabudowań jednorodzinnych m.in. w Białobrzegach, Bortatyczach lub Wysokim.

Odcinki S17 Zamość – Hrebenne weszły w ważny etap. Od budowy dzieli jej jedna decyzja

Mapy obwodnicy Zamościa w ciągu DK74 - warianty przebiegu

Mapa obwodnicy Zamościa w ciągu DK74 - warianty przebiegu

 

Mapa obwodnicy Zamościa w ciągu DK74 - warianty przebiegu

Źródło: GDDKIA

Po zakończeniu analiz, kolejnym etapem będzie wskazanie wariantu preferowanego wraz ze złożeniem wniosku do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o wydanie decyzji środowiskowej. Decyzja ta zatwierdzi przebieg obwodnicy Zamościa. Ostateczne i szczegółowe rozwiązania projektowe będą zawarte w projekcie budowlanym, na którego wykonanie GDDKIA ogłosi odrębny przetarg.

Obwodnica Zamościa realizowana będzie w systemie projektuj i buduj w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 74 Jak dojadę - Zamość