1. Strona główna
  2. Miejscowości
  3. Zamość - mapa samochodowa

ZAMOŚĆ - MAPA SAMOCHODOWA

ZAMOŚĆ - NA MAPIE

Zamość

Zamość jest miastem na prawach powiatu w województwie lubelskim, położone na południowy-wschód od Lublina. Do roku 1998 Zamość był stolicą województwa zamojskiego. Liczy ok. 65 000 mieszkańców a jego powierzchnia to niewiele ponad 30 km kw. Leży nad Łabuńką (prawy dopływ Wieprza) w tzw. Padole Zamojskim. Układ drogowy Zamościa tworzą drogi krajowe nr 17 i 74 oraz wojewódzkie nr 837, 843 i 849.
Zamość

Zamość to miasto o renesansowej genezie, nazywane z racji licznych zabytków z tego okresu perłą renesansu lub Padwą północy. Zamojskie Stare Miasto wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rejestr zabytków wymienia 120 obiektów na zamojskim Starym Mieście, w tym rotundę oraz Park Miejski z kojcem. 121. Zabytkiem - otwierającym wykaz - jest „Stare Miasto w obrębie fortyfikacji wraz ze wszystkimi budynkami murowanymi i drewnianymi, ruinami, drzewostanem oraz ulicami i placami publicznymi”. We wspomnianej grupie 120. zabytków są oczywiście wszystkie najważniejsze budowle Starego Miasta: katedra, ratusz, kościoły, synagoga, centralka i kilkadziesiąt kamienic. Zamość jest też doskonałym miejscem wypadowym na piękne zielone Roztocze.

Drogi w Zamościu

Dwie główne osie transportu lokalnego i ponadlokalnego w Zamościu to przecinająca miasto z północy na południe droga krajowa nr 17 i biegnąca równoleżnikowo krajowa droga nr 74. Ta pierwsza jest w Polsce (w całości) częścią trasy europejskiej E372, biegnącej przez południowo-wschodnią Polskę i zachodnią Ukrainę. Obie drogi omijają ścisłe centrum Zamościa, jednak i 17-ka, i 74-ka zahaczają o zachodnie, północne i wschodnie części miasta. Najbliżej centrum miasta dociera DK74 (ul. Dzieci Zamojszczyzny). We wschodnich częściach miasta DK17 biegnie w ciągu Alei Jana Pawła II i dalej łącząc się DK74 biegną wspólnie w ciągu ul. Legionów. Ratunkiem w tej sytuacji byłoby powstanie planowanej od lat drogi ekspresowej S17, która omijałaby miasto obwodnicą od wschodu. Póki co Zamość musi sobie radzić z dwiema drogami krajowymi biegnącymi w obrębie miejskich granic.

  • Droga krajowa nr 17 to 295-kilometrowa trasa łącząca Warszawę z granicą polsko-ukraińską w Hrebennem (województwo lubelskie). Droga biegnie m.in. przez Garwolin, Ryki, Piaski, Krasnystaw i Tomaszów Lubelski. Obok krajowej 19-ki jest główną osią transportu na linii północ-południe w województwie lubelskim
  • Droga krajowa nr 74 liczy ok. 500 km długości. Łączy Walichnowy w województwie łódzkim z Zosinem na polsko-ukraińskiej granicy (województwo lubelskie). Biegnie m.in. przez Wieluń, Bełchatów, Piotrków Trybunalski, Kielce oraz Hrubieszów. Droga komunikuje Zamość z województwem świętokrzyskim (a dalej łódzkim) na zachodzie i Ukrainą na wschodzie.

Na terenie Zamościa wiodą (wszystkie zaczynają tu swój bieg) także trzy drogi wojewódzkie – nr 837, 843 i 849. Dwie pierwsze startują na północy miasta i kierując się na północ docierają do odpowiednio: Piask i Chełma. 849-ka startuje na południu miasta a kończy bieg w Woli Obszańskiej. Żadna z nich nie opuszcza granic województwa.

  • DW837 – droga długości 65 km; łączy Zamość z Piaskami, gdzie wpada w ekspresową drogę S17.
  • DW843 – droga długości 48 km; kończy bieg na południowych obrzeżach Chełma.
  • DW849 – droga długości ok. 50 km łącząca Zamość i Wolę Obszańską; biegnie m.in. przez Żdanów, Potoczek, Józefów i Osuchy.

ZAMOŚĆ - AKTUALNA MAPA DRÓG

Poniżej prezentujemy mapę samochodową miejscowości Zamość. Na interaktywną mapę Google naniesione zostały przebiegi najważniejszych dróg w miejscowości i najbliższej okolicy. Kolorem zielonym oznaczono przebieg gotowych odcinków autostrad. Kolorem niebieskim oznaczono drogi ekspresowe. Kolorem czerwonym oznaczone zostały drogi krajowe, a pomarańczowym drogi wojewódzkie. Na mapie samochodowej prezentujemy zatem cały istniejący system drogowy miejscowości Zamość. Autostrady i drogi ekspresowe tworzą w Polsce sieć dróg szybkiego ruchu, która rozrasta się z roku na rok. Linią przerywaną zaznaczono te odcinki tych ważnych dróg, które są w budowie, a kropkami odcinki planowane. Zwracamy uwagę na to, że wszystkie zamieszczone na mapie przebiegi mają charakter wyłącznie orientacyjny i nie należy ich traktować jako rzeczywiste przebiegi dróg, zwłaszcza dróg planowanych, bowiem w dużym powiększeniu mapy mogą wystąpić znaczące różnice pomiędzy przebiegiem faktycznie planowanym, a tym zamieszczonym na mapie.

autostrada
droga ekspresowa
droga krajowa
droga wojewódzka
ZAMOŚĆ - aktualna mapa dróg

ZAMOŚĆ - WAŻNE MIEJSCA NA DRODZE

W miejscowości Zamość znaleziono obiekty:

ZAMOŚĆ - GŁÓWNE DROGI I ULICE

ZAMOŚĆ - INFORMACJE O BUDOWIE I REMONTACH DRÓG

Więcej o drogach w miejscowości Zamość

ZAMOŚĆ - JAK DOJADĘ

ZAMOŚĆ - ODLEGŁOŚCI DO NAJWIĘKSZYCH MIAST

POPULARNE W CONADROGACH.PL