1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Kiedy remont autostrady A1 Pyrzowice – Piekary Śląskie?

Kiedy remont autostrady A1 Pyrzowice – Piekary Śląskie?

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-04-18
Kiedy remont autostrady A1 Pyrzowice – Piekary Śląskie?
Będzie remont A1 Piekary Śląskie - Pyrzowice. Zdjęcia: GDDKIA
Pofalowana jezdna autostrady A1 pomiędzy Pyrzowicami i Piekarami Śląskimi to zmora kierowców. Nie pomogły doraźne naprawy. Przyczyną nierówności, w opinii naukowców Politechniki Śląskiej, jest pęcznienie jednego z materiałów użytych w konstrukcji drogi. Kiedy ruszy gruntowny remont feralnego odcinka autostrady A1 Piekary Śląskie - Pyrzowice i drogi S1 w rejonie węzła Pyrzowice?

Autostrada A1 z Pyrzowic do Piekar Śląskich powstawała w latach 2009-2012. Wykonawcą inwestycji o wartości 1,5 mld zł było konsorcjum firm Budimex i Mostostal Warszawa. Zadanie obejmowało budowę 16 km autostrady A1, dwóch węzłów autostradowych: Pyrzowice i Piekary, dwóch MOP-ów, 19 obiektów mostowych. Już w trakcie prac wykonawca zaznaczał, że teren prac jest trudny, droga przebiega bowiem przez tereny górnicze.

Autostrada A1 Piekary Śląskie - Pyrzowice

 

Autostrada A1 Piekary Śląskie - Pyrzowice

Zdjęcia: GDDKIA

Największe nierówności nawierzchni wybrzuszyła się w miejscach, w których autostrada poprowadzona jest po nasypach. Według ekspertyzy naukowców Politechniki Śląskiej, przyczyną nierówności jest pęcznienie jednego z materiałów użytych w konstrukcji drogi. GDDKIA przeprowadziła liczne badania i zleciła dalsze prace nad projektem naprawy.

Zgodnie z podpisaną umową z firmą TRAKT, w lipcu br. mają zakończyć się wszystkie prace projektowe i przygotowawcze dla naprawy 16-km fragmentu A1 Piekary Śląskie – Pyrzowice i 300 m odcinka S1 na węźle Pyrzowice. Remont obejmie także obiekty inżynierskie i przepusty.

Opłaty na autostradach. Od kwietnia nowe stawki na A4 Katowice – Kraków

Mapa autostrady A1 Katowice Pyrzowice

Mapa: GDDKIA

Jak informują drogowcy, ekspertyza techniczna i program naprawczy dla A1 Pyrzowice – Piekary Śląskie zostały opracowane z końcem 2023 r. Dokumentacja została przekazana do Centrali GDDKiA celem zaopiniowania jej przez Radę Naukową działającą przy Generalnym Dyrektorze Dróg Krajowych i Autostrad.

Wykonawca w ekspertyzie określił, co jest przyczyną deformacji nawierzchni autostrady A1 i w jaki sposób przeprowadzić jej naprawę. Opracował program naprawczy i dokumentację projektową.

Firma TRAKT ma też uzyskać decyzje administracyjne, sporządzić dokumentację przetargową i brać udział w przygotowaniu odpowiedzi na pytania potencjalnych oferentów, a potem pełnić nadzór autorski nad inwestycją.

Koniec budowy całej drogi S11 do 2030 roku?

Z harmonogramu wynika, że przetarg na remont autostrady A1 zostanie ogłoszony najwcześniej w III kwartale tego roku. Oznacza to, że wykonawca rozpocznie prace w 2025 roku. To ile potrwają zostanie określone w przetargu i podpisanej umowie.

- Zakładamy ogłoszenie przetargu na wykonanie prac naprawczych niezwłocznie po wykonaniu opracowań projektowych. Szacujemy, że rozstrzygnięcie przetargu nastąpi w pierwszej połowie 2025 r. i wykonawca będzie mógł rozpocząć prace w terenie - zapowiadali ostatnio drogowcy.

Otwarcie S1 Przybędza – Milówka przełożone na 2025 rok

Przypominamy, ze obecnie ze względu na silne pofałdowanie nawierzchni na tym odcinku A1 w woj. śląskim wprowadzono odcinkowe ograniczenia prędkości do 80 km/h.

Można przyjąc że remont A1 Pyrzowice - Piekary Śląskie ruszy w 2025 r.

Można przyjąc że remont A1 Pyrzowice - Piekary Śląskie ruszy w 2025 r.

Zdjęcia: GDDKIA

 

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A1 Utrudnienia na drodze S1 Jak dojadę - Piekary Śląskie