1. Strona główna
 2. Informacje
 3. Kolejna podwyżka opłat na autostradach. Znowu drożej na A2 Nowy Tomyśl – Konin

Kolejna podwyżka opłat na autostradach. Znowu drożej na A2 Nowy Tomyśl – Konin

 1. Anna Kluba
 2. conadrogach.pl
 3. 2023-03-09
 4. Aktualizacja: 2023-03-14
Kolejna podwyżka opłat na autostradach. Znowu drożej na A2 Nowy Tomyśl – Konin
Nowe stawki na autostradzie A2 od 9 marca 2023 r. Zdjęcia: AWSA
Od 9 marca 2023 roku obowiązują wyższe opłaty za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A2 Nowy Tomyśl - Konin. Kierowcy aut osobowych za przejazd 150 km odcinkiem trasy zapłacą aż 84 zł. To już kolejna podwyżka cen na koncesyjnych odcinkach autostrad. Od kwietnia wzrosną też opłaty na A4 Katowice – Kraków.

 

Drożej za przejazd A2 Nowy Tomyśl – Konin, nowa kategoria dla motocykli

O podwyżkach opłat na autostradzie A2 Nowy Tomyśl – Konin poinformował koncesjonariusz w komunikacie. Wynika z niego, że od 9 marca od godziny 6.00 rano stawka za przejazd każdym z trzech 50 km odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem będzie wynosić:

 • 14 zł – Kat. 6 (motocykle) bonifikata 50 proc. ceny dla Kat. 1,

 • 28 zł – Kat. 1 (pojazdy osobowe o dwóch osiach),

 • 43 zł – Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami),

 • 66 zł – Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami),

 • 100 zł – Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami),

 • 280 zł – Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne).

Dodatkowo koncesjonariusz wydzielił z kategorii 1 nową, 6 kategorię dotyczącą motocykli i wprowadził dla niej 50 proc. bonifikatę za przejazd autostrada A2 na odcinku Nowy Tomyśl – Konin.

Koszt przejazdu odcinkiem autostrady A2 Świecko – Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian. Kierowcy pojazdów kategorii 1 i 6 płacą w tym przypadku 18 zł za przejechanie 106 km. Stawka dla motocykli na odcinku A2 Świecko – Nowy Tomyśl, na którym obowiązują stawki opłat ustanowione przez Ministerstwo Infrastruktury, jest taka sama jak dla pojazdów osobowych.

- Zmiana cen podyktowana jest wzrostem kosztów bieżącego utrzymania, kosztów finansowania – obsługi kredytów oraz kosztem realizowanych i planowanych inwestycji. Wzrosty cen materiałów i usług w różnych gałęziach gospodarki odnotowują historycznie najwyższe poziomy. Wszystkie te uwarunkowania bezsprzecznie wpływają na koszty bieżącego utrzymania autostrady oraz koszt programu prac inwestycyjno – remontowych przewidzianych na najbliższe okresy – tłumaczy koncesjonariusz.

Mapa przebiegu autostrady A2 Świecko - Nowy Tomyśl - Poznań - Konin. Na obowdnicy Poznania A2 jest bezpłatna. Mapa: AW SAMapa przebiegu autostrady A2 Świecko - Nowy Tomyśl - Poznań - Konin

Po podwyżkach remonty na autostradzie A2

W tym roku Autostrada Wielkopolska będzie kontynuować duży remont nawierzchni na odcinku A2 między Nowy Tomyślem a Poznaniem. Wyremontowano już nawierzchnię na węźle w Nowym Tomyślu, w Buku oraz ponad 42 km jezdni głównej. Planowany jest dalszy remont nawierzchni między Bukiem a Poznaniem oraz trzech kolejnych węzłów autostradowych.

Dodatkowo w planach na 2023 rok przewidziany jest remont obiektów inżynierskich (mosty i wiadukty autostradowe) i nowe inwestycje w rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska (oprawy oświetleniowe LED i rozwój sieci ładowarek elektrycznych).

Trwają także prace planistyczne i przygotowania do kolejnej rozbudowy obwodnicy Poznania o trzeci pas ruchu na odcinku Poznań Krzesiny – Poznań Wschód.

Koncesyjnym odcinkiem autostrady A2 na trasie Nowy Tomyśl – Konin zarządza specjalnie powołana do tego spółka Autostrada Wielkopolska.

Średni dobowy ruch na wspomnianym odcinku wynosi około 30 tysięcy pojazdów. W okolicach Poznania, między zewnętrznymi węzłami obwodnicy przekracza 80 tysięcy pojazdów, w niektórych dniach zbliża się do 100 tysięcy aut na dobę. Z szacunków wynika, że 30 proc. pojazdów korzystających z Autostrady Wielkopolskiej to samochody ciężarowe.

Od kwietnia wzrosną opłaty na A4 Katowice – Kraków

To nie jedyna podwyżka opłat na koncesyjnych odcinkach autostrad. Od kwietnia kierowcy zapłacą więcej za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem. To już kolejna podwyżka opłat na A4 w ostatnich latach. Z decyzją koncesjonariusza nie zgadza się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Wątpliwości ma też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Pisaliśmy o tym więcej tutaj:

Od kwietnia podwyżki na autostradzie A4 Katowice – Kraków. Przygląda się im UOKiK

 

Od kwietnia podwyżki na autostradzie A4 Katowice – Kraków. Przygląda się im UOKiK

Autostrada A4 Katowice - Karków. Zdjęcia: SAM

 

 

 

 

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A2 Jak dojadę - Konin Jak dojadę - Nowy Tomyśl