1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Małopolska: Rozpoczyna się budowa obwodnicy Zabierzowa od połączenia z S52

Małopolska: Rozpoczyna się budowa obwodnicy Zabierzowa od połączenia z S52

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-08-24
Małopolska: Rozpoczyna się budowa obwodnicy Zabierzowa od połączenia z S52
21 sierpnia 2023 r. – rozpoczęcie budowy obwodnicy Zabierzowa na północ od Krakowa. Zdjęcia: GDDKIA
Budimex ruszył z pierwszymi pracami pod budowę ponad 10 km obwodnicy Zabierzowa na północ od Krakowa. Nowa trasa rozpocznie się przy węźle Modlniczka na S52 i zakończy rondem w Rudawie, z którego zostanie rozprowadzony ruch na obecną DK79. Kiedy będzie gotowa obwodnica Zabierzowa?

Rozpoczyna się budowa ponad 10 km obwodnicy Zabierzowa. Umowa z wykonawcą, firmą Budimex, została podpisana 21 lipca br.

Budimex z umową na obwodnicę Zabierzowa koło Krakowa

- Zaczęliśmy budowę obwodnicy Zabierzowa. Na początek rozpoznanie saperskie, rozbiórka budynków i przygotowanie dróg technologicznych – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Obwodnica Zabierzowa będzie miała długość 10,3 km i zostanie poprowadzona po północnej stronie miejscowości. Nowa trasa rozpocznie się przy węźle Modlniczka na S52. Przez pierwsze 3,5 km będzie to trasa dwujezdniowa, o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. W okolicy ul. Kasztanowej będzie miał początek tunel o długości 300 metrów, który zostanie poprowadzony pod ul. Krakowską. Nad tunelem powstanie m.in. rondo i nowy układ dróg lokalnych. Obwodnica wychodząc z tunelu odbije na północ od dzisiejszej DK79. Pierwsze skrzyżowanie na tej trasie powstanie w formie ronda łącząc ul. Szlachecką i projektowany nowy przebieg drogi wojewódzkiej nr 774. Kolejne rondo pozwoli na włączenie się na obwodnicę z ul. Rodziny Pagenów i z ul. Łąkowej w Bolechowicach. Od tego miejsca droga będzie miała po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. 

W zachodniej części obwodnica będzie przebiegała wiaduktem nad linią kolejową łączącą Kraków i Katowice. Pod obiektem pozostawimy rezerwę na dwa dodatkowe tory, które mają w przyszłości połączyć obie aglomeracje. Obwodnica będzie kończyć się rondem w Rudawie, z którego zostanie rozprowadzony ruch na obecną DK79. Obok ronda powstanie stanowisko do kontroli i ważenia pojazdów. 

Na budowanej obwodnicy powstaną poza tunelem także cztery mosty, siedem wiaduktów i kładka dla pieszych przy ul. Kasztanowej. Przebudowana zostanie infrastruktura, w tym energetyczna i telekomunikacyjna oraz sieci wodno-kanalizacyjna i gazowa. Wybudowane zostanie odwodnienie, zbiorniki retencyjne, przejścia dla zwierząt, ekrany akustyczne i oświetlenie drogowe.  


Projektanci wskażą warianty przebiegu nowej Zakopianki S7 Kraków – Myślenice

Według umowy budowa obwodnicy Zabiezrowa zakończy się latem 2027 roku. 

Mapa przebiegu obwodnicy Zabierzowa w ciągu DK79

Mapa przebiegu obwodnicy Zabierzowa w ciągu DK79

Mapa: GDDKIA

Obwodnica, jako nowy przebieg DK79 przejmie ruch tranzytowy, co poprawi płynność ruchu lokalnego. - Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu w latach 2020-2021 przez tę miejscowość przejeżdża codziennie ponad 21 tysięcy pojazdów, z czego prawie 2,5 tysiąca to ciężarówki – dodają drogowcy.

Obwodnica Zabierzowa powstanie w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 79 Jak dojadę - Kraków