Na budowie drogi ekspresowej S19 Świlcza – Rzeszów Południe
Na budowie odcinka drogi ekspresowej S19 w. Świlcza – w. Rzeszów Południe (Kielanówka) trwają ostatnie prace. Z nowej drogi mamy skorzystać jeszcze w tym roku. Zdjęcia: GDDKIA

Dobiega końca budowa ponad 6-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Świlcza do węzła Rzeszów Południe (Kielanówka), będącego częścią trasy Via Carpatia. Wykonawca robót (konsorcjum firm Eurovia Polska S.A. i Warbud S.A.) prowadzi intensywne prace drogowe i mostowe. Wartość kontraktu to 342 mln zł.

Branża mostowa:

Na obiektach mostowych trwają prace związane z wykonywaniem płyt przejściowych, a także prace wykończeniowe - montaż pozostałych balustrad i barier ochronnych, wykonanie zabezpieczeń antykorozyjnych, wykonanie stożków i murów oporowych. Rozpoczęto układanie nawierzchni na obiektach (estakada E1).

Estakada E1 w ciagu odcinka drogi ekspresowej S19 Świlcza - Rzeszów

Estakada E1 w ciagu odcinka drogi ekspresowej S19 Świlcza - Rzeszów. Zdjęcia: GDDKIA

Branża drogowa:

Wykonawca prowadzi prace związane z konstrukcją nawierzchni - podbudowa z kruszywa (wykonano około 80%), warstwy z podbudowy asfaltowej (wykonano około 60%) oraz warstwy wiążącej (około 30%). Trwają prace związane z umocnieniem rowów, humusowaniem skarp nasypów i wykopów. Na drogach dojazdowych trwają prace związane z ulepszaniem podłoża.

Budowa drogi ekspresowej S19 Świlcza - Rzeszów Południe

Budowa drogi ekspresowej S19 Świlcza - Rzeszów Południe. Zdjęcia: GDDKIA

Przed zakończeniem kontraktu wykonawca zrealizuje konstrukcję nawierzchni na drogach dojazdowych, nasadzenia drzew i krzewów w ilości około 6000 szt., montaż wypełnień ekranów akustycznych, ogrodzenie, a także wykona oznakowane poziome i pionowe.

Droga ekspresowa S19 Świlcza - Rzeszów w budowie

Postęp prac na budowie S19 odc. w. Świlcza-w. Rzeszów Południe. Zdjęcia: GDDKIA

 

Roboty branżowe:

Wykonawca zrealizował już wszystkie roboty związane z kolizjami sieci (elektroenergetyczna, teletechniczna, gazowa, kanalizacja sanitarna).

Droga ekspresowa S19 Świlcza - Rzeszów Południe w budowie

Zdjęcia: GDDKIA

Obecnie trwają prace związane z montażem słupów oświetlenia drogowego w obrębie węzła Rzeszów Południe, a także prace wykończeniowe kanalizacji deszczowej i zbiorników retencyjnych. Wykonawca realizuje budowę kanału technologicznego. Trwa montaż słupów ekranów akustycznych.

Prace na dwóch podkarpackich odcinkach drogi ekspresowej S19 o łącznej długości ponad 18 km: od węzła Świlcza do węzła Rzeszów Południe (Kielanówka) oraz od Sokołowa Małopolskiego do Stobiernej rozpoczęł się w 2015 roku. Po zakończeniu tych inwestycji w II połowie 2017 roku droga S19 w województwie podkarpackim będzie miała długość ponad 31 km.

Z wizytą na budowie odcinka drogi ekspresowej S19 Sokołów Małopolski - Stobierna. Zdjęcia: GDDKIA

Droga ekspresowa S19 Sokołów Małopolski - Stobierna niemal gotowa

 

Droga ekspresowa S19 o długości około 570 km docelowo pobiegnie przez niemal całą Polskę wschodnią, połączy przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej z przejściem w Barwinku. Od 2015 roku ma ustalony następujący przebieg: (Grodno) granica państwa - Kuźnica - Sokółka - Korycin - Knyszyn - Dobrzyniewo Duże - Choroszcz - Siemiatycze – S12 (Rudnik) - S12 (Dąbrowica) - Nisko – A4 (Rzeszów Wschód) - A4 (Rzeszów Zachód) - Barwinek - granica państwa (Preszow). Jest częścią trasy via Carpatia.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

enrico
2017-07-08 19:03
Mam b.duże wątpliwości do przebiegu S19 za Białymstokiem. Otóż dla zapewnienia przejazdu Via Carpatią do granicy z Litwą (a nie z Białorusią) - powinno być bezwzględnie zrealizowane ,,ekspresowe połączenie" z S61 (Via Balticą)- w ok. Raczek (poprzez budowę odcinka: Knyszyn-Augustów- Raczki). Od Raczek już jest kawałek S61-prowadzący do Suwałk, a potem jest w budowie do granicy z Litwą. Odcinek S19- od Knyszyna/Białegostoku do Kuźnicy - decydenci powinni sobie ,, na razie" darować (z uwagi na mniejszy ruch na nieEuropejską Białoruś). A w to miejsce zbudować odcinek ,,łącznika" przez mnie sugerowanego. Inaczej- opowiadanie rządzących, że S19 (Via Carpatia) połączy Południe Europy z krajami Bałtyckimi ( LT, LV i EST z FIN) jest/będzie oszukiwaniem społeczeństwa.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: