1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Na początku 2022 r. wyniki pomiarów powietrza na tunelowym odcinku S2

Na początku 2022 r. wyniki pomiarów powietrza na tunelowym odcinku S2

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2021-09-07
Na początku 2022 r. wyniki pomiarów powietrza na tunelowym odcinku S2
Umowa na pomiar powietrza w sąsiedztwie tunelu na Ursynowie (droga ekspresowa S2, POW) podpisana. Zdjęcia: GDDKIA
GDDKIA zawarła umowę na dokonanie pomiarów dotyczących jakości powietrza atmosferycznego w obszarze realizowanej drogi ekspresowej S2 węzeł Puławska - węzeł Warszawa Wilanów (w rejonie tunelu). Wstępne wyniki pomiarów mamy poznać już na początku przyszłego roku.

Wykonawcą pomiarów powietrza w okolicach tunelu na ursynowskim odcinku drogi ekspresowej S2 jest konsorcjum, w skład którego weszły firma Lemitor Ochrona Środowiska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i Instytutu Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej.

Do obowiązków wykonawcy należy wykonanie wszystkich niezbędnych pomiarów i badań powietrza atmosferycznego zgodnie z Postanowieniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z 20 października 2017 r. W trakcie realizacji wykonawca zbierze dane z rejonu wyrzutni spalin zlokalizowanych przy obu wylotach z tunelu oraz z okolic portali dotyczące stężenia/zawartości w powietrzu dwutlenku azotu, pyłu zawieszonego (PM2,5 oraz PM10) i benzenu. Badania będą prowadzone całodobowo przez 365 dni na wyrzutniach oraz przez minimum 70 dni pomiarowych w roku w rejonie portali.

Umowa o wartości ok. 3,8 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu ok. 20 miesięcy od daty jej zawarcia. Drogowcy zapewniają jednak, ze wstępne wyniki będą znane już po 4 miesiącach od oddania tunelu do użytkowania. Roboty budowlane na ursynowskim odcinku drogi ekspresowej S2 węzeł Puławska - węzeł Warszawa Wilanów zostały już zakończone. W ramach 4,6-kilometrowego odcinka powstał ponad 2,3-kilometrowy tunel wraz z wyposażeniem. O tym kiedy pojedziemy tunelem w ciągu drogi S2 na Ursynowie pisaliśmy więcej tutaj:

Budowa S2 dobiegła końca. Trwają testy i odbiory tunelu na Ursynowie

Od 22 grudnia 2020 r. kierowcy mogą korzystać z ponad 15 kilometrów drogi ekspresowej S2 pomiędzy węzłami Warszawa Wilanów a Lubelska, z nowym, najdłuższym mostem na Wiśle. Udostępnione zostały też kolejne relacje ruchu na węźle Lubelska stanowiącym połączenie autostrady A2 oraz dróg ekspresowych S2 i S17. 

 

 

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S2 Jak dojadę - Warszawa