1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Nie będzie obwodnicy Warszawy. Budowa S17 odpływa w czasie

Nie będzie obwodnicy Warszawy. Budowa S17 odpływa w czasie

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-04-26
  4. Aktualizacja: 2023-06-13
Nie będzie obwodnicy Warszawy. Budowa S17 odpływa w czasie
Czarne chmury nad Wschodnią Obwodnicą Warszawy - nie ma szans na budowę 14 km trasy S17 Warszawa Wschód - Drewnica. Zdjęcia: GDDKIA
Nie ma zielonego światła do realizacji Wschodniej Obwodnicy Warszawy w ciągu drogi ekspresowej S17. Chodzi o dwa odcinki S17 pomiędzy węzłami Drewnica - Ząbki oraz Ząbki - Warszawa Wschód (Zakręt), które stanowią zdecydowaną większość wschodniego ringu Warszawy. Inwestycja utknęła na etapie decyzji środowiskowej i postępowań sądowych.

Spis treści:

Obwodnica Warszawy - wschodnia część w ciągu drogi S17 odpływa w czasie

Mapa dróg ekspresowych i obwodnic Warszawy - stan realizacji

Odcinki S17 Warszawa Wschód - Ząbki i S17 Ząbki - Drewnica utknęły w sądach

Gotowe odcinki S17 Wschodniej Obwodnicy Warszawy WOW

 

Obwodnica Warszawy - wschodnia część w ciągu drogi S17 odpływa w czasie

Nie ma widoków na budowę brakujących 14 km Wschodniej Obwodnicy Warszawy, drogi S17 pomiędzy węzłami Warszawa Wschód – Ząbki – Drewnica. Realizacja trasy została podzielona na dwa zadania i jak na razie nie może wyjść z etapu decyzji środowiskowych. Po licznych odwołaniach nadal trwają procesy w sądzie.

Otwarcie S7 Lesznowola – Tarczyn uzależnione od terminu wydania pozwolenia na użytkowanie

Mapa dróg ekspresowych i obwodnic Warszawy - stan realizacji

(czarny - w użytkowaniu, czerwony - w realizacji, zielony - w przetargu, niebieski - w przygotowaniu).

Obwodnica Warszawy - wschodnia część w ciągu drogi S17 odpływa w czasie

Mapa: GDDKIA

Odcinki S17 Warszawa Wschód - Ząbki i S17 Ząbki - Drewnica utknęły w sądach

Przypomnijmy, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) uchylił w całości decyzje Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Białymstoku o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy Wschodniej Obwodnicy Warszawy na odcinkach S17 Drewnica - Ząbki (18 lutego 2021 r.) oraz Ząbki - Warszawa Wschód (Zakręt) (15 lutego 2021 r.). Ponadto umorzone zostały postępowania przed RDOŚ w Białymstoku dla obu tych przedsięwzięć.

Decyzje GDOŚ drogowcy zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie. WSA w Warszawie (wyrok z 24 sierpnia 2021 r. dla S17 Ząbki - Warszawa Wschód i z 19 stycznia 2022 r. dla S17 Drewnica - Ząbki) uchylił decyzję GDOŚ. Z wyroku sądu wynika obowiązek merytorycznego rozpatrzenia przez GDOŚ otrzymanych odwołań od decyzji RDOŚ w Białymstoku. Od wyroków WSA w sprawie obu odcinków WOW wpłynęły skargi kasacyjne do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

7 marca 2023 r. odbyły się rozprawy Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). Z wyroków NSA wynika, że Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie nie miał podstaw do wyłączenia się z postępowania dotyczącego wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy.

- Poznaliśmy uzasadnienie wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie drogi ekspresowej S17, Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Z wyroków NSA wynika obowiązek ponownego rozpatrzenia spraw przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. To dla nas dalsze miesiące oczekiwania na kolejny wyrok i brak możliwości działania w zakresie realizacji inwestycji – informuje Małgorzata Tarnowska z warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Oznacza to, że podjęcie dalszych kroków zmierzających do budowy Wschodniej Obwodnicy Warszawy będzie możliwe po prawomocnym zakończeniu postępowań, dotyczących decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Nowe drogi ekspresowe i autostrady w 2023 r. Pierwsze otwarcia już w kwietniu

 

Gotowe odcinki S17 Wschodniej Obwodnicy Warszawy WOW

Do tej pory, po wieloletnich przygotowaniach, drogowcom udało się zrealizować jedynie 2,5 km odcinek trasy głównej drogi S17 od węzła Lubelska do węzła Warszawa Wschód. I przy tym zadaniu nie obyło się bez opóźnień, kierowcy korzystają z niego od grudnia 2022 r.

Obecnie w użytkowaniu jest 68 km obwodnicy Warszawy, na które składają się drogi ekspresowe: S8, S2 i wspomniany, krótki odcinek S17.

Droga ekspresowa S17 - węzeł Lubelska łączący Wschodnią i Południową obwodnicę Warszawy

Droga ekspresowa S17 - węzeł Lubelska łączący Wschodnią i Południową Obwodnicę Warszawy. Zdjęcia: GDDKIA

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S17 Jak dojadę - Warszawa