1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Nowa autostrada na mapie Polski

Nowa autostrada na mapie Polski

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-10-16
Nowa autostrada na mapie Polski
Przebudowana autostrada A18 - węzeł Golnice. Zdjęcia: GDDKIA
Po latach zniknęły niechlubne schody na trasie Wrocław – Berlin. Po oddaniu ostatniego 20 kilometrowego odcinka przy granicy woj. lubuskiego i dolnośląskiego kierowcy mają do dyspozycji 70 kilometrów autostrady A18 pomiędzy Olszyną (granica z Niemcami) a węzłem Golnice. Droga zyskała status autostrady po przebudowie południową jezdni.

Dobiegły końca prace związane z przebudową jezdni południowej DK18 na całym odcinku od granicy państwa z Niemcami do węzła Golnice (woj. dolnośląskie). W piątek 13 października udostępniono kierowcom ostatni ponad 20-kilometrowy odcinek od granicy województw lubuskiego i dolnośląskiego do węzła Golnice.

Ważna autostrada będzie rozbudowana. Już powstaje projekt


Autostrada A18 w okolicach Żar

Autostrada A18 w okolicach Żar. Zdjęcia: GDDKIA

Ponad 20-kilometrowy odcinek autostrady A18 w całości zlokalizowany jest na obszarze województwa dolnośląskiego. Swój początek ma bowiem na granicy woj. lubuskiego i dolnośląskiego, a koniec na węźle Golnice.

Poza podstawowym zakresem prac polegających na wymianie zdegradowanej nawierzchni jezdni i dostosowaniu nośności drogi do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś, wybudowane zostały nowe obiekty, a wiele istniejących zostało przebudowanych. Na węźle Luboszów przebudowie uległa część południowa wraz z pasami włączenia i wyłączenia, łącznicami i skrzyżowaniem typu rondo na połączeniu z drogą powiatową. Na węźle Golnice przebudowa objęła oświetlenie, odwodnienie, a także fragment drogi wojewódzkiej nr 297. Powstało dziewięć nowych obiektów mostowych:  pięć górnych przejść dla dużych zwierząt, dwa wiadukty w ciągu autostrady i jeden nad drogą oraz most w ciągu autostrady nad rzeką Kwisa. 

Poszerzenie czy budowa nowej autostrady A4 na zachód Wrocławia? GDDKIA odsuwa decyzję w czasie

Węzeł Golnice w ciągu autostrady A18

Węzeł Golnice w ciągu autostrady A18. Zdjęcia: GDDKIA

Wybudowane zostały elementy nowej oraz przebudowane istniejącej, kolidującej infrastruktury teletechnicznej. Powstały również drogi serwisowe i wewnętrzne, dojazdy do zbiorników i urządzeń podczyszczających, a także zjazdy i przejazdy awaryjne. Droga wyposażona została w niezbędne elementy bezpieczeństwa ruchu, urządzenia ochrony środowiska oraz zieleń.

Umowa na realizację tego odcinka w systemie tradycyjnym - Buduj została podpisana 27 stycznia 2021 r. z konsorcjum firm KOBYLARNIA, MIRBUD i BUDPOL. Koszt robót to 260 mln zł.

Mapa autostrady A18 Olszyna - Golnice, cała autostrada przejezdna od 13 października 2023 r

Mapa autostrady A18 Olszyna - Golnice, cała autostrada przejezdna od 13 października 2023 r.

Mapa: GDDKIA

Udostępnienie drogi do ruchu w całym zakresie tj. w przekroju 2 + 2 na odcinku od granicy województw lubuskiego i dolnośląskiego do węzła Golnice, wieńczy II etap budowy autostrady A18. Jego celem było dostosowanie starej i zdegradowanej jezdni południowej do parametrów autostradowych. Pierwszym etapem była budowa jezdni północnej DK18 o parametrach autostradowych, w kierunku granicy państwa w Olszynie, w latach 2004-2007. Oznacza to, że cała droga o długości 70 km zyskała parametry i status autostrady A18.

Koszt przebudowy całego fragmentu A18-ki od granicy w Olszynie do węzła Golnice to blisko 900 mln zł.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A18 Jak dojadę - Iłowa