1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Ważna autostrada będzie rozbudowana. Już powstaje projekt

Ważna autostrada będzie rozbudowana. Już powstaje projekt

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-09-04
Ważna autostrada będzie rozbudowana. Już powstaje projekt
Jest umowa na projekt rozbudowy A2 Łódź - Warszawa. Zdjęcia: GDDKIA
Autostrada A2 między Warszawą a Łodzią zostanie poszerzona o jeden pas ruchu w każdą stronę. Zapowiedzi przechodzą w fazę realizacji. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych podpisała umowę z wykonawcą, który opracuje projekt poszerzenia 89 km autostrady. Poza poszerzeniem trasy projektanci mają zaprezentować zupełnie pionierskie rozwiązania, których celem będzie sprawić, aby trasa po modernizacji była samowystarczającą energetycznie.

Spis treści:

Terminy rozbudowy autostrady A2 Łódź - Warszawa

Co obejmuje projekt rozbudowy A2?

Rozbudowa A2 będzie prowadzona pod ruchem

 

Terminy rozbudowy autostrady A2 Łódź - Warszawa

Dokumentacja projektową poszerzenia 89 km autostrady A2 o dodatkowe pasy ruchu pomiędzy Łodzią a Warszawą przygotuje firma DATABOUT z Warszawy. Umowę o wartości niemal 25,5 mln zł podpisano 30 sierpnia 2023 r. Po opracowaniu przetargu będą mogły ruszyć prace budowlane. - Przetarg na wyłonienie wykonawcy rozbudowy A2 planujemy ogłosić wiosną 2025 r. i w tym samym roku podpisać umowę – zapowiadają przedstawiciele GDDKIA.

Mapa objętego rozbudową odcinka autostrady A2 Łódź - Warszawa

Mapa objętego rozbudową odcinka autostrady A2 Łódź - warszawa A2

Mapa: GDDKIA

Co obejmuje projekt rozbudowy A2?

Zanim jednak ruszy budowa przez 1,5 roku będą trwały prace projektowe. Zadaniem inżynierów będzie przygotowanie dokumentacji w ciągu 18 miesięcy wraz z wymaganymi pozwoleniami. Poza poszerzeniem trasy mają zaprezentować zupełnie pionierskie rozwiązania, których celem będzie sprawić, aby trasa po modernizacji była samowystarczającą energetycznie.

- Wszystkie instalacje związane z drogą (oświetlenie, stacje meteo itd.) mają być zasilane z odnawialnych źródeł energii. Wykonawca dokumentacji ma przeprowadzić szczegółową analizę ekonomiczną uwzględniającą koszty budowy, eksploatację oraz utrzymanie, w tym także magazynów energii. W projekcie muszą zostać wskazane najbardziej optymalne miejsca posadowienia instalacji oraz dokładnie określony ich układ. Rozwiązania zastosowane na tym odcinku autostrady mają stanowić wzór, który będzie można zastosować przy budowie lub rozbudowie innych odcinków dróg – podkreślają drogowcy.

Rozbudowa A2 będzie prowadzona pod ruchem

Rozbudowa autostrady A2 między Łodzią i Warszawą będzie prowadzona przy odbywającym się ruchu. Wykonawca musi przygotować wdrożyć odpowiednio skoordynowaną czasową organizację ruchu, która zapewni skuteczny przejazd pojazdów. Jak zaznaczają drogowcy, będzie to jedno z najtrudniejszych zadań, bo aby zminimalizować utrudnienia i dolegliwości dla kierowców, przez cały czas trwania budowy, dla każdego z kierunków: tak w stronę Warszawy, jak i Poznania mają być dostępne po dwa pasy ruchu.

A1, A2, A4 - autostrady koncesyjne w Polsce i opłaty na nich

Autostrada A2 Łódź - Warszawa, jej rozbudowa będzie prowadzona pod ruchem

Autostrada A2 Łódź - Warszawa, jej rozbudowa będzie prowadzona pod ruchem

Zdjęcia: GDDKIA

Wybudowana przed ponad dekadą autostrada A2 jest jednym z najbardziej zatłoczonych odcinków dróg w Polsce. Można przyjąć, że średni ruch dobowy między Łodzią i Warszawą, zależnie od miejsca i pory waha się od ponad 50-ciu do blisko 100 tysięcy pojazdów. Drogowcy zakładają, że ruch jeszcze się zwiększy w związku z dojazdami do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A2 Jak dojadę - Łódź Jak dojadę - Warszawa