1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Poszerzenie czy budowa nowej autostrady A4 na zachód Wrocławia? GDDKIA odsuwa decyzję w czasie

Poszerzenie czy budowa nowej autostrady A4 na zachód Wrocławia? GDDKIA odsuwa decyzję w czasie

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-10-04
Poszerzenie czy budowa nowej autostrady A4 na zachód Wrocławia? GDDKIA odsuwa decyzję w czasie
A4 Wrocław - Krzyżowa będzie poszerzona z czterech do sześciu pasów ruchu, ale czy ominie od południa Wrocław? Zdjęcia: GDDKIA
Autostrada A4 z Wrocławia do Legnicy ma mieć po trzy pasy ruchu w każdą stronę. W tym celu zostanie rozbudowana o dodatkowa nitkę lub powstanie w nowym przebiegu. Minęły już miesiące a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych nadal nie podjęła decyzji w jakim wariancie będzie realizowana inwestycja.

Co z budową A4 Wrocław - Legnica? Decyzja po wyborach?

Dolnośląski odcinek autostrady A4 od Krzyżowej do Wrocławia ma mieć sześć pasów ruchu i po pasie awaryjnym. Inwestycję podzielono na dwa fragmenty A4 Krzyżowa – Legnica i A4 Legnica – Wrocław. Wiadomo już, ze autostrada na odcinku od Legnicy do Krzyżowej zostanie rozbudowana. A co z odcinkiem A4 z Legnicy do Wrocławia, czy czeka go rozbudowa, czy budowa w nowym śladzie?

Rozbudowa czy budowa autostrady A4 z Wrocławia. GDDKIA przesuwa termin podjęcia decyzji

Wrocławski oddział GDDKIA zakończył już prace planistyczne ale zwleka z podjęciem decyzji. Trudno też liczyć na to, że urzędnicy określą się przed wyborami, bo każda z opcji wzbudza olbrzymie kontrowersje. Inwestycja jest jedną z najważniejszych w kraju, ale temat przed wyborami niewygodny...

Ile kosztuje obecnie przejazd autostradą A4? Gdzie płatne odcinki autostrady A4

Węzeł Kostomłoty na połączeniu A4 z DK5

Węzeł Kostomłoty na połączeniu A4 z DK5. Na autostradzie A4 jest wąsko i niebezpiecznie, nie ma pasa awaryjnego. Zdjęcia: GDDKIA

Największe zmiany miałyby dotyczyć odcinka A4 Wrocław – Kąty Wrocławskie – Kostomłoty. Pod uwagę brane są dwa scenariusze. Jeden z nich zakłada budowę nowej autostrady A4 na południe od obecnej, przecinającej m.in. tereny gmin Sobótka i Mietków. W tym wariancie autostrada zostanie odsunięta na południe od Wrocławia. Drugi z wariantów polega na rozbudowie autostrady A4 w obecnym śladzie. Ostateczny przebieg trasy zatwierdzi decyzja środowiskowa, drogowcy musza jednak wskazać wariant preferowany, najbardziej optymalny i jak na razie odwlekają tą decyzję w czasie.

Mapy - budowa/rozbudowa autostrady A4 Legnica - Wrocław

Mapy - budowa/rozbudowa autostrady A4 Legnica - Wrocław

Mapy: GDDKIA

Przypominamy, że za budową autostrady w nowym śladzie, omijającej Wrocław są m.in. władze Wrocławia i Kątów Wrocławskich. Z kolei za rozbudową w starym śladzie optują mieszkańcy Sobótki Mietkowa, którzy nie chcą tak dużych zmian i ruchliwej drogi w swoich gminach.

Węzeł Kostomłoty i Kąty Wrocławskie - tu najczęsciej dochodzi do wypadków i tworzą się gigantyczne korki

Węzeł Kostomłoty i Kąty Wrocławskie - tu niemal codziennie dochodzi do wypadków i tworzą się gigantyczne korki. Zdjęcia: conadrogach.pl


A4 Legnica – Krzyżowa będzie rozbudowana w obecnym śladzie

Na początku wakacji dowiedzieliśmy się, że najbliższe prace projektowe i w efekcie złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach ruszą dla A4 Krzyżowa – Legnica Południe. Prace dla 36 kilometrowej trasy A4 prowadzone będą w oparciu o wariant III. Obecną dwujezdniową, z dwoma pasami ruchu i bez pasa awaryjnego, autostradę zastąpi nowa, z trzema pasami ruchu i pasem awaryjnym. Równolegle do istniejącej A4, po wcześniejszej przebudowie węzłów i budowie nowych obiektów inżynierskich, powstanie nowa jezdnia, na którą zostanie przełożony ruch. Ma to umożliwić rozbiórkę starej nawierzchni i budowę nowej drugiej jezdni autostrady. Trzy pasy po obu stronach jezdni pojawią się przy węzłach: Krzyżowa, LSSE Obszar Krzywa, Krzywa, Jadwisin (likwidowany), Chojnów, Lubiatów (likwidowany), Złotoryja, Legnica Południe.

Mapy - rozbudowa autostrady A4 Krzyżowa - Krzywa - Chojnów - Złotoryja - Legnica

Mapy - rozbudowa autostrady A4 Krzyżowa - Krzywa - Chojnów - Złotoryja - Legnica

Mapy: GDDKIA

Przypominamy, ze w tym roku zakończy sie rozbudowa autostrady A18 z Olszyny do Golnic w woj. dolnośląskim. To część trasy Wrocław - Berlin.

Zniknęły najdłuższe schody Europy. Nowe 50 km autostrady A18 do granicy z Niemcami
Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A4 Jak dojadę - Chojnów Jak dojadę - Kąty Wrocławskie