1. Strona główna
 2. Informacje
 3. Nowa ekspresówka na Śląsku. Przybędzie 64 km trasy S11 - mapy

Nowa ekspresówka na Śląsku. Przybędzie 64 km trasy S11 - mapy

 1. Michał Zawadzki
 2. conadrogach.pl
 3. 2024-07-02
Nowa ekspresówka na Śląsku. Przybędzie 64 km trasy S11 - mapy
Droga S11 ma już gotowe odcinki na północy kraju, na południowe fragmenty do połączenia z A1 w woj. śląskim poczekamy najdłużej. Zdjęcia: GDDKIA
W województwie śląskim nowa droga ekspresowa S11 będzie miała długość około 65 km. Jej południowy fragment połączy się z autostradą A1 w okolicy Piekar Śląskich. - W nadchodzących latach pokonanie trasy z Kołobrzegu na Górny Śląsk zajmie samochodem osobowym nieco ponad 5 godzin – zapowiadają drogowcy. Jak wygląda zaawansowanie prac dla budowy drogi S11 w woj. śląskim?

Spis treści:

Jak wygląda zaawansowanie prac dla budowy drogi S11 z Opolszczyzny do autostrady A1?

Jaka będzie nowa S11 na Śląsku - mapy przebiegu?

Kto zaprojektuje drogę ekspresową S11 i jej połączenie z autostradą A1?

Kiedy cała droga ekspresowa S11?

 

Jak wygląda zaawansowanie prac dla budowy drogi S11 z Opolszczyzny do autostrady A1?

Obecnie w toku jest już procedura uzyskania decyzji środowiskowych dla całej 65-kilometrowej drogi ekspresowej S11 w województwie śląskim. W czerwcu 2023 drogowcy złożyli wniosek dla odcinka od granicy województw opolskiego i śląskiego do rzeki Mała Panew. Dla ponad 35-kilometrowego fragmentu S11 mijającego Tarnowskie Góry i prowadzącego do polaczenia z A1 (od Małej Panwi do węzła z autostradą A1 w Piekarach Śląskich) analogiczny wniosek złożono we wrześniu ub. roku.

Dla obu odcinków opracowane zostały po cztery warianty przebiegu trasy S11. Na końcowym fragmencie wszystkie warianty zlokalizowane zostały na terenie Piekar Śląskich i biegną w tym samym śladzie - wzdłuż istniejącej drogi wojewódzkiej nr 911 (na odcinku od projektowanego węzła Radzionków do ul. Pod Lipami) oraz w śladzie istniejącej drogi wojewódzkiej nr 911 (na odcinku od ul. Pod Lipami do połączenia z autostradą A1). Ponadto dla samego węzła Piekary Śląskie zaprojektowano trzy warianty skomunikowania nowej drogi S11 z istniejącą autostradą A1 oraz układem dróg lokalnych. Projektowanie trasy S11 na Śląsku podzielono na trzy zadania:

 • od granicy woj. opolskiego i śląskiego do granicy powiatów tarnogórskiego i lublinieckiego,
 • od granicy powiatów tarnogórskiego i lublinieckiego do węzła Radzionków,
 • od węzła Radzionków do węzła Piekary Śląskie.

 

Jaka będzie nowa S11 na Śląsku - mapy przebiegu?

 • klasa techniczna drogi - S
 • przekrój poprzeczny – 2x2 (dwie jezdnie po dwa pasy ruchu)
 • szerokość pasa ruchu - 3,50 m
 • szerokość pasa awaryjnego - 2,50 m.

Mapy drogi ekspresowej S11 w woj. śląskim, od gr. z woj. opolskim do połączenia z A1 w Piekarach Śląskich

Mapy drogi ekspresowej S11 w woj. śląskim, od gr. z woj. opolskim do połaczenia z A1 w Piekarach Śląskich

Mapa: GDDKIA

Kto zaprojektuje drogę ekspresową S11 i jej połączenie z autostradą A1?

Na początku lipca br. drogowcy ogłosili przetarg na wykonanie elementów Koncepcji programowej dla drogi ekspresowej S11 Radzionków – Piekary Śląskie. Na oferty od wykonawców czekają do 8 sierpnia.

- Na oferty na wykonanie elementów Koncepcji programowej dla drogi ekspresowej S11 Radzionków – Piekary Śląskie czekamy do 8 sierpnia 2024 r., a o wyborze najkorzystniejszej zadecyduje cena (60 proc.) oraz doświadczenie wykonawcy (40 proc.). Dokumentacja projektowa powinna zostać opracowana w terminie nie dłuższym niż 15 miesięcy od dnia zawarcia umowy – informuje katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Prace projektowe uwzględnią poprowadzenie drogi ekspresowej S11 na odcinku od węzła Radzionków do węzła Piekary Śląskie w korytarzu wariantu II (niebieskiego). Projektanci opracują minimum trzy nowe warianty rozwiązań geometrycznych węzła Piekary Śląskie. Drogowcy zaznaczają, że ze względu na szczegółową analizę geometryczną i analizę przepustowości węzła Piekary Śląskie nie można na tym etapie wykluczyć konieczności uzyskania nowej decyzji DŚU. Pisaliśmy o tym wiecej:

Jak połączyć drogę S11 z autostradą A1? GDDKIA szuka projektanta nowej ekspresówki na Śląsku

Droga ekspresowa S11 w w okolicy Piekar Śląskich

Mapa: GDDKIA

Kiedy cała droga ekspresowa S11?

Budowa S11 została przyjęta do zadań inwestycyjnych realizowanych w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.). Według założeń programu do 2030 roku, po realizacji wszystkich odcinków, cała ekspresowa S11-ka będzie liczyć ponad 580 km, a wraz ze wspólnym przebiegiem S6 od Kołobrzegu do Koszalina (ok. 35,5 km) blisko 620 km.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S11 Jak dojadę - Lubliniec Jak dojadę - Piekary Śląskie