1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Jak połączyć drogę S11 z autostradą A1? GDDKIA szuka projektanta nowej ekspresówki na Śląsku

Jak połączyć drogę S11 z autostradą A1? GDDKIA szuka projektanta nowej ekspresówki na Śląsku

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-07-01
Jak połączyć drogę S11 z autostradą A1? GDDKIA szuka projektanta nowej ekspresówki na Śląsku
Droga ekspresowa S11 połączy się z autostradą A1 w okolicy Piekar Śląskich. Powstanie projekt. Zdjęcia: GDDKIA
Kto opracuje koncepcję połączenia ekspresowej S11 z autostradą A1 w woj. śląskim? Dowiemy się niebawem, bo właśnie ruszył przetarg na wykonanie elementów Koncepcji programowej dla drogi ekspresowej S11 Radzionków – Piekary Śląskie. W przypadku węzła Piekary Śląskie może pojawić się konieczność uzyskania nowej decyzji środowiskowej. Trasa S11 stanowić będzie szybkie połączenie Górnego Śląska m.in. z Poznaniem oraz zachodnią częścią wybrzeża.

- Ogłosiliśmy przetarg na wykonanie elementów Koncepcji Programowej dla budowy drogi ekspresowej S11 na odcinku od węzła Radzionków do węzła Piekary Śląskie. Na oferty czekamy do 8 sierpnia br. - poinformował katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

Droga ekspresowa S11 będzie przebiegać według wariantu opracowanego na etapie Studium-techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ). Na węźle Piekary Śląskie S11 łączyć się będzie z autostradą A1, drogą wojewódzką nr 911 oraz drogami lokalnymi. I właśnie na odcinek do Piekar Śląskich drogowcy ogłosili przetarg na wykonanie elementów Koncepcji programowej. Ważną częścią tego odcinka będzie węzeł Piekary Śląskie gdzie przyszła S11-ka połączy się autostradą A1.

Mapy drogi ekspresowej S11 w woj. śląskim od od granicy z woj. opolskim do połączenia z autostradą A1 w Piekarach Śląskich

Mapa drogi ekspresowej S11 w okolicy Piekar Śląskich

Mapa drogi ekspresowej S11 w okolicy Piekar Śląskich. Mapa: GDDKIA

Prace projektowe uwzględnią poprowadzenie drogi S11 na odcinku od węzła Radzionków do węzła Piekary Śląskie w korytarzu wariantu II (niebieskiego). Jak podaje GDDKIA projektanci opracują minimum trzy nowe warianty rozwiązań geometrycznych węzła Piekary Śląskie. Dla tego węzła wykonana zostanie także analiza przepustowości za pomocą mikrosymulacji ruchu dla wszystkich wariantów węzła w celu potwierdzenia poprawności przyjętych rozwiązań projektowych.

Etap prac projektowych obejmie też analizy i prognozy ruchu, z uwzględnieniem planowanej obwodnicy Nakła Śląskiego i Świerklańca oraz wyników najbardziej aktualnego Generalnego Pomiaru Ruchu. Dokumentacja obejmie również przebudowę lub rozbudowę węzła Piekary Śląskie, a także drogi wojewódzkiej nr 911 (wyłącznie w niezbędnym zakresie). Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie dokumentacji pod kątem budowy dodatkowych jezdni po obu stronach przyszłej S11 i budowy połączeń z drogami poprzecznymi krzyżującymi się z ekspresówką. Dokumentacja projektowa obejmie również budowę obiektów inżynierskich, przepustów drogowych, urządzeń ochrony środowiska, oświetlenia drogowego, urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, przebudowy i zabezpieczenia kolidującej infrastruktury niezwiązanej z drogą.

- Ze względu na szczegółową analizę geometryczną i analizę przepustowości węzła Piekary Śląskie nie możemy na tym etapie wykluczyć konieczności uzyskania nowej decyzji DŚU. Wynika to z potencjalnych zmian projektowych na węźle Piekary Śląskie w stosunku do rozwiązań z etapu STEŚ. Wówczas wykonawca powinien opracować materiały do wniosku o wydanie DŚU oraz w razie konieczności uzyskać przedmiotową decyzję – podkreślają drogowcy.

Mapy drogi ekspresowej S11 w woj. śląskim

Przypominamy, że w województwie śląskim droga S11 będzie miała długość około 65 km. Opracowanie dokumentacji projektowej zostało podzielone na odcinki:

  • S11 od granicy woj. opolskiego i śląskiego do granicy powiatów tarnogórskiego i lublinieckiego,
  • S11 od granicy powiatów tarnogórskiego i lublinieckiego do węzła Radzionków,
  • S11 od węzła Radzionków do węzła Piekary Śląskie.

To będzie najdłuższy odcinek trasy S11 na Śląsku. Jest wniosek o DŚU dla obwodnicy Tarnowskich Gór

Obecnie, równolegle do ogłaszanych przetargów dla S11 procedowane są wnioski o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji (DŚU), które złożono w ubiegłym roku.

Nowa droga ekspresowa na Opolszczyźnie - mapy. Wkrótce umowa na 23 km odcinek S11

Mapa przebiegu drogi ekspresowej s11 Kepno - Piekary Śląskie

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S11 Kępno - Piekary Śląskie. Mapa: GDDKIA

Ekspresowa trasa S11 stanowić będzie szybkie połączenie Górnego Śląska m.in. z Poznaniem oraz woj. zachodniopomorskim. Do 2030 roku, po realizacji wszystkich odcinków, cała trasa S11 będzie liczyć ponad 580 km, a wraz ze wspólnym przebiegiem S6 od Kołobrzegu do Koszalina (ok. 35,5 km) blisko 620 km.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S11 Jak dojadę - Lubliniec Jak dojadę - Piekary Śląskie