1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Nowe Aleje Jerozolimskie w Warszawie, jest umowa, będzie projekt

Nowe Aleje Jerozolimskie w Warszawie, jest umowa, będzie projekt

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl, ZDM Warszawa
  3. 2021-12-03
Nowe Aleje Jerozolimskie w Warszawie, jest umowa, będzie projekt
Aleje Jerozolimskie na odc. Marszałkowska - Nowy Świat zmienią swoje oblicze. Zdjęcia: ZDM Warszawa
Pod koniec listopada warszawscy drogowcy podpisali umowę z wykonawcą, który zaprojektuje nowy wygląd głównej arterii stolicy - Aleje Jerozolimskie.

- Zaproponowany nowy wygląd Al. Jerozolimskich będzie znany po 30 miesiącach. Tyle czasu ma wykonawca Meritum Projekt, by sporządzić projekt. Znacznie wcześniej, bo już po 16 miesiącach wykonawca przedstawi dokumentację dla części objętej pracami PKP PLK - od ul. Poznańskiej do ronda de Gaulle’a – poinformował Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie.

Projekt nowej przestrzeni na dwukilometrowym odcinku od ronda Czterdziestolatka do ronda de Gaulle’a i dalej do wjazdu na wiadukt mostu Poniatowskiego powstanie w ścisłej koordynacji z PKP PLK, które planują przebudowę tunelu średnicowego metodą odkrywkową oraz budowę nowej stacji w rejonie ulicy Nowy Świat. Następnie zostanie wykorzystany w procesie przebudowy linii kolejowej przez kolejarzy, którzy wprowadzą zakładane zmiany – zamiast odtwarzać obecny wygląd Alej. Termin realizacji tej inwestycji będzie uzależniony od harmonogramu prac kolejowych w centrum stolicy. Te, według zapewnień kolejarzy, mają ruszyć w 2024 r.

Dziś Aleje Jerozolimskie to m.in. wąskie przystanki tramwajowe, niewygodne przesiadki, duże odległości między przejściami dla pieszych i do kolei podmiejskiej, a także wąskie chodniki. Remont linii średnicowej będzie okazję, by to kompleksowo naprawić. Spora część tych niedogodności zniknie dzięki likwidacji rond Dmowskiego i de Gaulle’a. Zamiast nich powstaną zwyczajne skrzyżowania, co pozwoli zwiększyć miejsce dla pieszych i poprawić przesiadki - przystanki tramwajowe i autobusowe zostaną przesunięte, wydłużone i poszerzone. Na obu skrzyżowaniach powstanie komplet naziemnych przejść dla pieszych. Nowe zebry powstaną również na wysokości ul. Pankiewicza i Brackiej, przy stacji PKP Powiśle, a także na wysokości „Domu Partii” (drugie dojście do przystanku tramwajowego) i po wschodniej stronie ronda Czterdziestolatka.

Duże problemy z odbiorem ostatniego odcinka obwodnicy Warszawy S2 Puławska – Wilanów

Nowe Aleje Jerozolimskie - powstanie projekt

Nowe Centrum Warszawy - nowe Aleje Jerozolimskie. Zdjecia: ZDM Warszawa

Warszawa: Powstanie mostu pieszo-rowerowego na Wiśle przypieczętowane


Zgodnie z założeniami w obu kierunkach ruch samochodowy będzie się odbywał dwoma pasami ruchu z czego jeden będzie ogólny, a drugi przeznaczony dla komunikacji miejskiej. Trzeci zewnętrzy pas będzie służył do parkowania. Po obu stronach ulicy znajdą się drogi rowerowe, zadrzewione pasy zieleni i szersze niż dziś chodniki z wyznaczonymi miejscami dla ogródków restauracyjnych. Taki układ jest zgodny z przekrojem ulicy na Moście Poniatowskiego i ustaleniami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Jak zaznaczają drogowcy Aleje Jerozolimskie staną się wygodniejsze dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, choć oczywiście priorytet będzie miała komunikacja tramwajowa i autobusowa.

Nowe Centrum Warszawy

Przebudowa Alej Jerozolimskich to jeden z elementów Nowego Centrum Warszawy - planu przemiany centralnej części miasta w zrównoważoną - bezpieczną, wygodną, dostępną i zieloną przestrzeń.

Zmiany już trwają. W ubiegłym roku przebudowano al. Jana Pawła II i rondo Czterdziestolatka. Obecnie trwa budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej, toczą się prace na tzw. placu Pięciu Rogów, przebudowywane jest rondo Dmowskiego (prowadzone są roboty brukarskie, rozpoczęto sadzenie drzew). Na ul. Marszałkowskiej dwa miesiące temu zakończyła się budowa drogi dla rowerów i wymiana chodnika wzdłuż pl. Defilad, posadzono krzewy i drzewa. Niebawem zmienią się także ulice Chmielna i Krucza, rozstrzygnięto konkurs dla rejonu Złotej i Zgoda. W planach jest też przebudowa placu przed Pałacem Kultury i Nauki (tzw. Placu Centralnego).

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 631 Jak dojadę - Warszawa