Nowy odcinek obwodnicy Olsztyna może utrudnić ruch. Cała S51 dopiero w II kwartale
Można już jeździć 9-kilometrowym odcinkiem między węzłami drogowymi Olsztyn Wschód i Olsztyn Jaroty. To odcinek w ciągu drogi S51. Część obwodnicy Olsztyna nadal jeszcze pozostaje w budowie. Zdjęcia: GDDKIA, K. Głębocki

Kierowcy od kilku dni korzystają z nowego, ekspresowego odcinka obwodnicy Olsztyna pomiędzy węzłami Olsztyn Wschód i Olsztyn Jaroty. Do pełnego domknięcia 34 kilometrowej obwodnicy stolicy Warmii i Mazur brakuje jeszcze sześciokilometrowego fragmentu w ciągu drogi ekspresowej S51. Pojedziemy nim pod koniec kwietnia, a dopiero w czerwcu skorzystamy z węzła Pieczewo. Wtedy obwodnica spełni swoją role i wyprowadzi tranzyt z miasta.

Południowa obwodnica Olsztyna oddawana jest „kawałkami” od ubiegłego roku. Jako pierwsze udostępniono odcinki w ciągu drogi krajowej nr 16. W pierwszym dniu lutego br. kierowcy dostali ponad 9 kilometrowy fragment pomiędzy węzłami Olsztyn Wschód i Olsztyn Jaroty, który jest częścią drogi ekspresowej S51.

 

Mapa obwodnicy Olsztyna w ciągu DK16 i S51

Mapa obwodnicy Olsztyna w ciągu DK16 i S51. Oddany do ruchu odcinek Olsztyn Wschód - Olsztyn Jaroty. Mapa: GDDKIA

- Bardzo się cieszę, że prace przy budowie obwodnicy postępują, zwłaszcza że drogi na terenie miasta są już gotowe i możemy się do niej podłączyć - zaznacz Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Dodał jednak, że Generalna Dyrekcja nie uzgodniła z miastem konsekwencji jakie może spowodować oddanie tego odcinka do użytku, bez zmiany w organizacji ruchu. - Obawiam się bowiem, że to dodatkowo utrudni komunikację jedną z najbardziej obciążonych arterii, jaką jest ulica Sikorskiego. Tak się stanie jeśli kierowcy tirów zmienią przyzwyczajenia i zaczną dojeżdżać do węzła Olsztyn Jaroty i stąd, przez miasto, będą chcieli wyjechać z Olsztyna – wyjaśnił Grzymowicz.

I dlatego prezydent powołał zespół, w skład którego weszli przedstawiciele Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu, policji oraz miejskich urzędników. Zespół będzie na bieżąco sprawdzać jak oddany do użytku fragment obwodnicy wpłynie na ruch na ulicach Olsztyna.

- Już pierwszego dnia do miasta, przez dwie godziny (między 13:00 a 15:00) od strony ul. Płoskiego, wjechało 13 tirów. W analogicznym okresie, w ubiegłym tygodniu, nie było tam ani jednego tira - mówi Michał Koronowski, rzecznik Zarządu Dróg Zieleni i Transportu. - Dlatego zachęcamy by mieszkańcy również korzystali z tego fragmentu obwodnicy, szczególnie jeśli dojeżdżają do pracy z południa Olsztyna w okolice ulicy Towarowej czy Lubelskiej. Dzięki temu może okazać się, że nowa arteria odciąży ulicę Sikorskiego, szczególnie w godzinach szczytu.

 

Południowa obwodnica Olsztyna w ciągu drogi ekspresowej S51

Południowa obwodnica Olsztyna w ciągu drogi ekspresowej S51. Zdjęcia: GDDKIA

Budowana w ciągu drogi ekspresowej S51 obwodnica Olsztyna o dł. 16 km omija miasto od południowo-wschodniej strony, od węzła Olsztyn Południe do węzła Olsztyn Wschód. Droga zlokalizowana jest na terenie Olsztyna i gmin: Stawiguda, Purda, Barczewo. Przebiega od drogi S51 w sąsiedztwie miejscowości Tomaszkowo poprzez okolice miejscowości: Bartążek, Szczęsne, Klebark Mały do drogi nr 16 w okolicy Wójtowa. Połączenie z siecią dróg lokalnych zapewnią węzły Olsztyn Jaroty, Olsztyn Wschód oraz Olsztyn Pieczewo. Planowany termin zakończenia inwestycji to 29 kwietnia 2019 r., natomiast budowa węzła Olsztyn Pieczewo przewidziana jest do 15 czerwca 2019 r.

— Przyznaję, że ten kontrakt dał nam w kość, m.in. z powodu osiadania gruntu, który jest bardzo niestabilny w okolicach Bartąga - mówił Dariusz Taraszkiewicz, Dyrektor Rejonu Budimex - musieliśmy wymienić ponad 1 mln m3 gruntów organicznych by wzmocnić konstrukcję drogi, ale w jednym miejscu musimy poczekać aż nawierzchnia całkowicie osiądzie i będzie można dokończyć niezbędne prace.

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

BolekW
2019-02-13 21:02
" drogi na terenie miasta są już gotowe i możemy się do niej podłączyć - zaznacz Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna" - ulice towarowa i nowa pstrowskiego nie są jeszcze gotowe. Znowu marzenia senne decydenta miasta. Wszystko po terminie - typowo po olsztyńsku.
as
2019-02-11 14:30
a kiedy w koncu droga z ostrody do grudziadza????

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: