1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Obwodnica Augustowa. GDDKIA złożyła wniosek o decyzję środowiskową

Obwodnica Augustowa. GDDKIA złożyła wniosek o decyzję środowiskową

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-02-28
Obwodnica Augustowa. GDDKIA złożyła wniosek o decyzję środowiskową
GDDKIA złożyła wniosek o DŚU na obwodnicę Augustowa w ciągu DK16. Zdjęcia: GDDKIA
Obwodnica Augustowa w ciągu drogi krajowej nr 16 (DK16) ominie miasto od południa i od wschodu. Drogowcy wskazali rekomendowany wariant przebiegu ponad 7 kilometrowej trasy i złożyli wniosek wydanie decyzji środowiskowej. Obwodnica Augustowa to część szerszego zadania obejmującego modernizację całego ciągu DK16 między Augustowem i granicą państwa w Ogrodnikach.

- Do burmistrza Augustowa złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla południowo-wschodniej obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 16. Jako preferowany wskazaliśmy wariant 2 o długości 7,31 km – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Według wskazanego wariantu, obwodnica zaczyna się od ronda za istniejącą DK8, w odległości około 2 km na południe od węzła Augustów. Kończy się włączeniem w istniejącą drogę krajową nr 16 za przecięciem z linią kolejową.

Obwodnica Augustowa będzie drogą jednojezdniową, przystosowaną do przenoszenia obciążeń do 11,5 t/oś. Planowana droga ma klasę GP (główna ruchu przyspieszonego). Przewidziano wybudowanie dróg dla pieszych i rowerów. Zaplanowane zostały przejścia dla zwierząt (małych, średnich i dużych), ekrany przeciwolśnieniowe oraz ekrany akustyczne chroniące przed hałasem.

Budowa obwodnicy Bielska Podlaskiego może ruszać

Mapa przebiegu obwodnicy Augustowa w ciągu DK16

Mapa przebiegu obwodnicy Augustowa w ciągu DK16

Mapa: GDDKIA 

Obwodnica Augustowa to część szerszego zadania obejmującego modernizację całego ciągu DK16 między Augustowem i granicą państwa w Ogrodnikach. Jak zapowiadają drogowcy, droga zyska na całej długości szerokość minimum 7 metrów oraz nośność 11,5 tony na oś, co umożliwi wykorzystanie jej do ruchu cięższego niż obecnie.

Sześć ofert w przetargu na obwodnicę Białobrzegów na krajowej ósemce

Inwestycja zapisana jest w Programie budowy 100 obwodnic, który zaklada wykonanie pięciu inwestycji na terenie woj. podlaskiego. Dwie z nich - obwodnica Sztabina i Suchowoli, przeszły - we wrześniu ubiegłego roku - do stanu realizacji. W połowie stycznia bieżącego roku poznaliśmy oferty w przetargu na wykonawcę obwodnicy Białobrzegów. Wszystkie trzy obwodnice powstają w ciągu DK8. Obwodnica Zambrowa w ciągu DK63/66 jest na etapie prac przygotowawczych.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 16