1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej – to 32 km drogi ekspresowej S6. Jej budowa już trwa

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej – to 32 km drogi ekspresowej S6. Jej budowa już trwa

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2022-12-07
Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej – to 32 km drogi ekspresowej S6. Jej budowa już trwa
Według umów do 2025 r. zakończy się budowa Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej w ciągu drogi S6 wraz z obwodnicą Żukowa w ciągu DK20. Zdjęcia: GDDKIA
Z końcem listopada ruszyła budowa pierwszego z dwóch odcinków drogi ekspresowej S6 omijającej aglomerację Trójmiejską. Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej to łącznie 32 kilometry drogi ekspresowej S6 oraz ponad 6 km obwodnica Żukowa w ciągu DK20. Budowa nowej arterii komunikacyjnej została podzielona na dwa odcinki realizacyjne: Chwaszczyno - Żukowo oraz Żukowo - Gdańsk Południe. Nową, dwujezdniową drogą ekspresową S6 Chwaszczyno - Gdańsk Południe (gdzie połączy się z S7 prowadzącą w kierunku Warszawy) pojedziemy w 2025 r.

W połowie kwietnia 2021 r. zostały podpisane dwie umowy na realizację (formuła projektuj i buduj) Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej:

  • Chwaszczyno – Żukowo – z firmą Budimex;
  • Żukowo – Gdańsk Południe (wraz z obwodnicą Żukowa) – z konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia.

S6 Chwaszczyno – Żukowo w budowie

Budowę odcinka drogi ekspresowej S6 między Chwaszczynem a Żukowem oficjalnie rozpoczęto 24 listopada 2022 r. Ten 16 kilometrowy odcinek połączy się na węźle Chwaszczyno z „ekspresówką” między Gdynią a Bożympolem Wielkim (Trasa Kaszubska), która w grudniu ma być oddana do ruchu. Wykonawcą tego zadania jest firma Budimex.

W ciągu odcinka S6 między Chwaszczynem a Żukowem zostanie wybudowany węzeł Miszewo oraz obwód utrzymania drogi. Zostanie także dokończony węzeł Chwaszczyno (na styku z budowaną obecnie Trasą Kaszubską). W ciągu dwujezdniowej, dwupasmowej (z rezerwą pod trzeci pas) drogi ekspresowej S6 powstanie m.in. dwanaście wiaduktów, trzy mosty i cztery estakady, kładka dla pieszych oraz sześć przejść dla zwierząt.

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej – po latach wreszcie pierwsze kilometry w budowie

Start prac na budowie drogi ekspresowej S6 - północnego odcinka Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej
Start prac na budowie drogi ekspresowej S6 - północnego odcinka Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Zdjęcia: GDDKIA


S6 Żukowo - Gdańsk Południe – wykonawca szykuje się do budowy

Na odcinku trasy S6 między Żukowem a węzłem Gdańsk Południe wykonawca (konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia) przygotowuje zaplecze budowy. Na działkach, na których dostaliśmy zgodę właścicieli, prowadzone są ratownicze badania archeologiczne. Prace budowlane ruszą po wydaniu przez Wojewodę Pomorskiego decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Zadanie obejmuje budowę 16 km drogi ekspresowej S6 oraz obwodnicy Żukowa w ciągu DK20 o długości ponad 6 km, która będzie dwujezdniowa między Glinczem na DK20 a węzłem Żukowo i jednojezdniowa od tego węzła do m. Lniska na DK7. Rozbudowany zostanie także węzeł Gdańsk Południe na styku istniejących S6 Obwodnicy Trójmiasta oraz S7 Południowej Obwodnicy Gdańska. Przewidziano również budowę Miejsca Obsługi Podróżnych Widlino (kat. I). Obwodnica Żukowa połączy się z drogą krajową nr 7 w miejscowości Przyjaźń i poprzez węzeł Żukowo zostanie doprowadzona do drogi krajowej nr 20 w miejscowości Glincz.

Droga ekspresowa S6 – jezdnia główna OMT

- klasa techniczna drogi - S
- prędkość projektowa - 120 km/h
- szerokość pasa ruchu - 3,5m
- przekrój poprzeczny - 2x2 z rezerwą terenu w pasie dzielącym pod budowę trzeciego pasa ruchu
- szerokość pasa awaryjnego - 2x2,50m
- szerokość pasa dzielącego - 12,0 m (w tym opaski 2x0,50 m) docelowo 5 m (w tym opaski 2x0,50 m)
- szerokość pobocza gruntowego - 2x0,75 m
- skrajnia pionowa - min. 5,0 m
- szerokość w liniach rozgraniczających - min. 40 m

Droga klasy GP – jezdnia główna Obwodnicy Żukowa

- klasa techniczna drogi - GP
- prędkość projektowa - 100 km/h
- szerokość pasa ruchu - 3,5m
- przekrój poprzeczny - 1x2 na odcinku Lniska – węzeł Żukowo 2x2 na odcinku węzeł Żukowo - Glincz
- szerokość pasa dzielącego - 5,0 m (w tym opaski 2x0,50 m)
- szerokość pobocza gruntowego - 2x0,75 m
- skrajnia pionowa - min. 4,7 m
- szerokość w liniach rozgraniczających - min.30 m na odcinku Lniska – węzeł ŻukowoNową, dwujezdniową drogą ekspresową S6 Chwaszczyno - Gdańsk Południe (gdzie połączy się z S7 prowadzącą w kierunku Warszawy) pojedziemy w 2025 r.Wartość całej inwestycji to ponad 2 mld zł.

OMT połączy Obwodnicę Południową Gdańska z realizowaną Trasą Kaszubską, umożliwiając szybki, regionalny i międzyregionalny tranzyt pojazdów na kierunku wschód - zachód z ominięciem Trójmiasta. Nowa trasa skróci tym samym czas przejazdu i poprawi komfort podróżowania. Połączenie to stworzy zewnętrzną obwodnicę (drogę o parametrach drogi ekspresowej) w stosunku do istniejącej już Obwodnicy Trójmiasta.

Stan budowy drogi ekspresowej S6 Szczecin - Gdańsk

Przypominamy, że umowy na realizację większości odcinków drogi ekspresowej S6 Słupsk - Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej (woj. pomorskim) GDDKIA podpisała w 2021 roku. Zakończenie realizacji tych fragmentów planowane jest w 2025 roku. Również w 2025 roku zaplanowane jest zakończenie realizacji dwóch ostatnich odcinków S6 w województwie zachodniopomorskim: Koszalin - Sławno i Sławno - Słupsk. Z kontraktowych terminów wynika, że ekspresową trasą ze Szczecina do Gdańska kierowcy pojadą w 2025 r. Będzie to łącznie około 300 km ekspresowej drogi S6.


Mapa drogi ekspresowej S6 w podziale na odcinki - wykonawcy, terminy realizacji

Mapa drogi ekspresowej S6 w podziale na odcinki - wykonawcy, terminy realizacji. Mapa: GDDKIA

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S6 Jak dojadę - Gdańsk Jak dojadę - Gdynia