1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Obwodnica Pradeł czeka na wykonawcę. To część dużych zmian na DK78

Obwodnica Pradeł czeka na wykonawcę. To część dużych zmian na DK78

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-05-24
Obwodnica Pradeł czeka na wykonawcę. To część dużych zmian na DK78
Budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia na DK78 trwa. W kolejne nowe obwodnice, w tym Pradeł. Zdjęcia: GDDKIA
GDDKIA szuka chętnych do wybudowania obwodnicy Pradeł w ciągu drogi krajowej DK78 (woj. śląskie). Zadanie stanowi część wspólnego przedsięwzięcia budowy DK78 na odcinku Siewierz – Szczekociny z obwodnicami miejscowości: Poręba i Zawiercie, Kroczyce, Pradła oraz Szczekociny.

- Ogłosiliśmy postępowanie przetargowe na wykonanie obwodnicy miejscowości Pradła w ciągu DK78. Na oferty czekamy do 3 lipca 2024 r., a o wyborze najkorzystniejszej zadecyduje cena - poinformował katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Mapa przebiegu obwodnicy Pradeł w ciągu DK78

Mapa przebiegu obwodnicy Pradeł w ciągu DK78

Mapa: GDDKIA

Przetarg dotyczy 2,3-kilometrowego odcinka DK78, który będzie północnym obejściem Pradeł. Obwodnica pobiegnie po nowym śladzie jako jednojezdniowa droga wyposażona w dwa pasy ruchu. Droga powstanie jako dostosowana do przenoszenia obciążenia o nacisku 11,5 tony/oś. Zadanie obejmuje także przebudowę istniejącego odcinka DK78 na długości ponad 1,2 km i budowę dodatkowych jezdni dla obsługi przyległego terenu.

W ciągu obwodnicy powstanie skrzyżowanie o ruchu okrężnym typu rondo oraz obiekty inżynieryjne, w tym wiadukt drogowy nad drogą wojewódzką DW794, most nad rzeką Krztynia wraz ze szlakiem migracji zwierząt oraz drogą dojazdową, przejście zwierząt dużych i małych nad DK78.

Drogowcy chcą aby roboty budowalne wraz z uzyskaniem decyzji na użytkowanie zostały ukończone w terminie nie dłuższym niż 18 miesięcy od daty zawarcia umowy (bez okresów zimowych).

Mapa z lokalizacją obwodnicy Pradeł i nowych obwodnic na DK78

Mapa  lokalizacją obwodnicy Pradeł i innych obwodnic na DK78

Mapa: GDDKIA

Budowa tej obwodnicy stanowi część wspólnego przedsięwzięcia budowy DK78 na odcinku Siewierz – Szczekociny z obwodnicami miejscowości: Poręba i Zawiercie, Kroczyce, Pradła oraz Szczekociny.

Obwodnica Kroczyc – 162 mln zł to najtańsza oferta w przetargu

Obwodnica Pradeł to już druga obwodnica, jaka powstanie w woj. śląskim w ramach Programu budowy 100 obwodnic. Pierwszą z nich jest obwodnica Kroczyc, na której wybudowanie przetarg jest w toku. Pozostałe trzy obwodnice są jeszcze w fazie przygotowania. Ogłoszenie przetargu dla budowy obwodnicy Szczekocin i Goleniów w ciągu DK78 zaplanowano w IV kwartale 2024 r., a jej realizację w latach 2025-2027.

Obwodnica Nakła Śląskiego i Świerklańca w ciągu DK78 jest na etapie opracowywania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej. Zadanie przewidziano do realizacji w latach 2029-2031.

W budowie jest już obwdncia Poręby i Zawiercia na DK78

Obwodnica Poręby i Zawiercia w 2027 roku. Jakie jeszcze inwestycje na DK78?

Dzięki tym inwestycjom rozpoczynająca się na granicy z Republiką Czeską i prowadząca do Chmielnika w woj. świętokrzyskim DK78 ominie zurbanizowane i niebezpieczne miejsca. Tym samym stanie się bezpieczniejsza i bardziej komfortowa.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 78 Jak dojadę - Kroczyce