1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Obwodnica Przecławia i Warzymic powstanie w kawałkach. Rusza budowa I etapu

Obwodnica Przecławia i Warzymic powstanie w kawałkach. Rusza budowa I etapu

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2021-03-25
Obwodnica Przecławia i Warzymic powstanie w kawałkach. Rusza budowa I etapu
I etap obwodnicy Warzymic i Przecławia o dł. 4,2 km wybuduje firma Budimex. Zdjęcia: GDDKIA
Obwodnicę Przecławia i Warzymic, o długości ok. 6,5 km, pierwotnie miała zaprojektować i wybudować firma Energopol Szczecin. Prace stanęły w miejscu, a i z czasem drogowcy zmienili plany ujmując jej ponad 2 km część do realizacji obwodnicy Kołbaskowa i Zachodniej Obwodnicy Szczecina. Obecnie rusza realizacja I etapu obwodnicy w ciągu DK13. Za prace odpowiedzialny jest Budimex.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zawarła umowę na realizację I etapu obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu drogi krajowej nr 13. Drogę o długości 4,2 km wybuduje firma Budimex. Wartość zawartej umowy to około 89,5 mln złotych. Inwestycja powinna zostać oddana do ruchu przed końcem 2023 roku.

Nowe kilometry ekspresowej S3 już pod koniec kwietnia

Wykonawca ma za zadanie opracować projekty wykonawcze i zrealizować roboty budowlane. - Mamy już decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i po przekazaniu placu budowy, co powinno nastąpić w ciągu najbliższych dwóch tygodni, wykonawca będzie mógł przystępować do pierwszych robót – zapewniają drogowcy.

I etap obwodnicy Przecławia i Warzymic rozpocznie się od ronda Hakena na granicy Szczecina i zakończy na przecięciu z obecną DK13 w rejonie skrzyżowania do miejscowości Siadło Górne. Na drodze powiatowej między Przecławiem a Ustowem powstanie węzeł drogowy Przecław. Droga na południe od miejscowości Przecław włączy się w obecny przebieg DK13. Ten fragment obwodnicy umożliwi wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miejscowości Przecław i Warzymice, dzięki czemu skończą się zatory drogowe na obecnym przebiegu DK13. Będzie to dwujezdniowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) po dwa pasy ruchu w obu kierunkach.

Przypomnijmy, obwodnicę Przecławia i Warzymic, o długości ok. 6,5 km, pierwotnie miała zaprojektować i wybudować firma Energopol Szczecin. Wykonawca opracował dokumentację i uzyskał decyzję ZRID. Prace budowlane nie zostały jednak rozpoczęte, co w grudniu 2019 roku spowodowało odstąpienie przez GDDKiA od umowy z tą firmą.

W międzyczasie zaszła konieczność dokonania zmian w pierwotnym projekcie w obszarze węzła Szczecin Zachód. Wynikało to z ujęcia w rządowym Programie budowy 100 obwodnic obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13 oraz zaawansowanymi pracami przygotowawczymi dotyczącymi budowy Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu S6. W efekcie realizację obwodnicy Przecławia i Warzymic podzielono na dwa etapy.

Jest dokumentacja nowego odcinka S6. Obwodnica ominie Szczecin od północy i zachodu

Mapa obwodnicy Warzymic i Przecławia w podziale na dwa zadania. Mapa: GDDKIA

Mapa obwodnicy Warzymic i Przecławia w podziale na dwa zadania

  • Etap I - od ronda Hakena do przecięcia z obecną DK13 w rejonie skrzyżowania do miejscowości Siadło Górne (długość 4,2 km) – podpisana umowa na realizację z firmą Budimex.

  • Etap II - od Siadła Górnego do węzła Szczecin Zachód (długość 2,3 km) - trwa aktualizacja dokumentacji projektowej (umowa podpisana w grudniu 2020 r.).

Rusza projektowanie obwodnicy Kołbaskowa. Nowa DK13 uzupełni sieć dróg wokół Szczecina

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 13 Jak dojadę - Szczecin