1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Obwodnica Starogardu Gdańskiego – 16 km trasy i cztery węzły

Obwodnica Starogardu Gdańskiego – 16 km trasy i cztery węzły

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2021-04-01
Obwodnica Starogardu Gdańskiego – 16 km trasy i cztery węzły
Obwodnica Starogardu Gdańskiego w ciągu DK22. Mapa: GDDKIA
Przybliża się realizacja obwodnicy Starogardu Gdańskiego w ciągu drogi krajowej nr 22 (woj. pomorskie). Prace wkroczyły w etap uzyskiwania decyzji środowiskowej. Obwodnica będzie miała ponad 16 kilometrów i ominie miasto od południa i od wschodu. Obwodnica realizowana jest w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

W grudniu ubiegłego roku Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych zatwierdziła wariant V obwodnicy Starogardu Gdańskiego, omijający miasto od południa. Rozwiązanie to zakłada, że nowa droga będzie biec z Sucumina, poniżej Koteż, przed Janowem aż do skrzyżowania z drogą wojewódzką i dalej za stadniną włącza się w bieg DK22.


Mapa przebiegu obwodnicy Stargardu Gdańskiego w wariancie V

Mapa przebiegu obwodnicy Starogardu Gdańskiego w wariancie V. Mapa: GDDKIA

Nie ma odwołań, będą umowy na S6 Obwodnicę Metropolii Trójmiejskiej

Obwodnica Starogardu Gdańskiego będzie miała około 16,1 km długości i klasę GP (droga główna ruchu przyspieszonego). W ramach inwestycji przewidziano budowę czterech węzłów drogowych (ewentualnie skrzyżowań, w zależności od wyników analiz): Starogard Zachód, Starogard Południe, Jabłowo i Starogard Wschód. Następstwem tej decyzji jest kolejny etap, polegający rozpoczęciu procedury środowiskowej. Drogowcy złożyli już wniosek o wydanie decyzji środowiskowej do Urzędu Gminy Starogard Gdański.

Obwodnica Starogardu Gdańskiego została w lutym tego roku wpisana do rządowego programu budowy 100 obwodnic. Jak wówczas informował resort infrastruktury, przetarg powinien zostać ogłoszony w I kwartale 2023 roku. Szacowany koszt realizacji obwodnicy to 590 mln zł.

Pomorskie: Potrzebny nowy wykonawca dla DK22 Czarlin - Knybawa

W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 w województwie pomorskim powstanie pięć obwodnic:

  • Brzezia w ciągu DK25 (trwa przetarg na realizację prac budowlanych),

  • Człuchowa w ciągu DK22/25 (trwa przetarg na rozszerzone studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe - STEŚ-R),

  • Słupska i Kobylnicy w ciągu DK21 (trwa przygotowanie dokumentacji, tzw. STEŚ-R),

  • Starogardu Gdańskiego w ciągu DK22 (jest sporządzone studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ); został złożony wniosek o wydanie DŚU),

  • Sztumu w ciągu DK55 (wkrótce zostanie podpisana umowa na dokumentację).

W ramach Programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 22 Jak dojadę - Starogard Gdański