1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Nie ma odwołań, będą umowy na S6 Obwodnicę Metropolii Trójmiejskiej

Nie ma odwołań, będą umowy na S6 Obwodnicę Metropolii Trójmiejskiej

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2021-03-10
Nie ma odwołań, będą umowy na S6 Obwodnicę Metropolii Trójmiejskiej
S6 Obwodnica Aglomeracji Trójmiejskiej wkrótce w realizacji. Zdjęcia: GDDKIA
Budowa drogi ekspresowej S6 omijającej Sopot, Gdańsk i Gdynię wkrótce stanie się faktem. Nie wpłynęły odwołania na wybór najkorzystniejszych ofert w dwóch przetargach na jakie podzielono realizację Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej OMT. Oznacza to, że po standardowej kontroli UZP drogowcy będą mogli podpisać umowy, a wykonawcy rozpocząć prace projektuj i buduj.
  • Budimex i konsorcjum Mirbudu z Kobylarnią zrealizuje budowę Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej w ciągu drogi ekspresowej S6

  • Podpisanie umów dla drogi ekspresowej S6 w ciagu OMT planowane jest na II kwartał 2021 roku. Prace wyniosą prawie 1,5 mld zł

  • Drogą ekspresową S6 ominiemy Trójmiasto najwczesniej w 2025 roku

 

Pod koniec lutego GDDKIA wybrała najkorzystniejsze oferty na projekt i budowę drogi ekspresowej S6 Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej (OMT). Oferty te złożyły Budimex na zadanie 1 (S6 między węzłami Chwaszczyno i Żukowo) za ponad 715 mln zł oraz konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia na zadanie 2 (S6 między węzłami Żukowo i Gdańsk Południe wraz z obwodnicą Żukowa za prawie 777 mln zł. Nie wpłynęły żadne odwołania od pozostałych wykonawców na decyzje GDDKIA. Obecnie trwa obowiązkowa kontrola uprzednia w Urzędzie Zamówień Publicznych. Następnie, po formalnościach, będzie można podpisać obie umowy.

Projektowanie i roboty budowlane potrwają 38 miesięcy bez przerw zimowych (w tym czasie, tylko w okresie robót, będą trzy przerwy zimowe – od 16 grudnia do 15 marca). Do czasu objętego projektowaniem wlicza się okresy zimowe.

Droga ekspresowa S6 Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej będzie dwujezdniową drogą ekspresową po dwa pasy w każdym kierunku z rezerwą pod trzeci pas. OMT ma mieć wraz z obwodnicą Żukowa około 39 km. Została ona podzielona na dwa zadania realizacyjne:

  • S6 Chwaszczyno (bez węzła) – Żukowo (bez węzła), długość ok. 16,3 km;

  • S6 Żukowo (z węzłem) – Gdańsk Południe (rozbudowa węzła), długość ok. 16 km, oraz obwodnica Żukowa o długości ok. 7 km.

Mapa obwodnicy Aglomeracji Trójmiejskiej w ciągu drogi ekspresowej S6 z obwodnicą Żukowa

Mapa obwodnicy Aglomeracji Trójmiejskiej w ciągu drogi ekspresowej S6 z obwodnicą Żukowa. Mapa: GDDKIA

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej najwczesniej w 2025 roku umożliwi sprawny, bezpieczny i komfortowy przejazd od strony autostrady A1 oraz drogi ekspresowej S7 w kierunku zachodnim i północnym województwa pomorskiego, wyprowadzając ruch tranzytowy na dalsze odcinki trasy S6 w kierunku Lęborka, Słupska i Koszalina. Zapewni dostępność komunikacyjną terenów leżących wzdłuż obecnych dróg krajowych nr 7 i 20, odblokuje centra Żukowa i Chwaszczyna oraz częściowo odciąży istniejącą drogę ekspresową S6 Obwodnicę Trójmiasta.

Obwodnica Aglomeracji Trójmiejskiej - wizualizacje

Obwodnica Aglomeracji Trójmiejskiej - wizualizacje

S6 Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej i obwodnica Żukowa - tak będzie wyglądać. Zdjęcia: GDDKIA

Cała autostrada A1 Gdańsk – Gorzyczki w 2022 roku

Docelowo droga ekspresowa S6 pobiegnie od Trójmiasta w stronę Szczecina. W budowie są trzy sąsiednie odcinki S6 między Bożympolem Wielkim a Gdynią o łącznej długości ok. 41 km. Natomiast w fazie przetargu oprócz dwóch zadań w ramach OMT jest jeszcze pięć odcinków drogi ekspresowej S6 o łącznej długości ok. 104 km: Leśnice (koło Lęborka) - Bożepole Wielkie, druga jezdnia obwodnicy Słupska, koniec obwodnicy Słupska (w. Redzikowo) – Bobrowniki, Bobrowniki - Skórowo, Skórowo - Leśnice.

Ponad 100 km drogi S6 w przetargach. Za budowę S6 GDDKIA zapłaci dużo mniej niż planowała

Budowa wszystkich odcinków dróg ekspresowych w województwie pomorskim wraz z Obwodnicą Metropolii Trójmiejskiej powinna zakończyć się w 2025 r. Do dyspozycji kierowców będzie to łącznie z istniejącymi odcinkami blisko 200 km.

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S6 Jak dojadę - Gdańsk Jak dojadę - Gdynia