1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Obwodnica Wałcza. GDDKIA ma sześciu chętnych do budowy

Obwodnica Wałcza. GDDKIA ma sześciu chętnych do budowy

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-02-06
Obwodnica Wałcza. GDDKIA ma sześciu chętnych do budowy
Po zakończeniu budowy obwodnicy Wałcza w ciągu S10 czas na wschodnią część w ciągu DK22. Zdjęcia: GDDKIA
Wszystko wskazuje na to, że realizacja wschodniej obwodnicy Wałcza (woj. zachodniopomorskie) rozpocznie się w tym roku. W przetargu na projekt i budowę obwodnicy Wałcza wpłynęło sześć ofert i wszystkie mieszczą się w kosztorysie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych. Drogowcy mają więc z czego wybierać...

Sześć ofert wpłynęło w przetargu na realizację ponad 13 kilometrowej obwodnicy Wałcza w ciągu drogi krajowej nr 22 (DK22). Wykonawcy wycenili prace od 175,64 do 190,08 mln zł. Wszystkie oferty mieszczą się w kosztorysie GDDKIA wynoszącym 207,27 mln zł. Najtaniej prace wyceniła firma PORR.

GDDKIA planuje przetargi na 2024 rok. Będą to głównie obwodnice i autostrada A2

- Złożone w przetargu oferty będą teraz sprawdzane i weryfikowane. Następnie w oparciu o kryteria przetargu - cenę (55 proc.), przedłużenie okresu gwarancji na instalacje zasilające i konstrukcje wsporcze (30 proc.), przedłużenie gwarancji na obiekty mostowe (10 proc.) i zagospodarowanie na placu budowy pozyskanego destruktu asfaltowego (5 proc) zostanie wybrana oferta najkorzystniejsza – wyjaśniają drogowcy.

Obwodnica Wałcza powstanie w ramach Programu budowy 100 obwodnic, jej realizacja została zaplanowana w latach 2024-2028. Podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest w tym roku.

- Wykonawca będzie miał 17 miesięcy od podpisania umowy na opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Zakładamy, że stanie się to w roku 2025 co pozwoli rozpocząć roboty, na które założono 22 miesiące. Z czasu realizacji wyłączone będą okresy zimowe od 16 grudnia do 15 marca. Oddanie obwodnicy do ruchu przewidziano w 2028 r. – szacują przedstawiciele GDDKIA.

Budimex najbliżej umowy na obwodnicę Rusinowa w ciągu DK22

Obwodnica w ciągu DK22 ominie Wałcz od wschodu. Taki wariant został wybrany m.in. z uwagi na uwarunkowania terenowe związane głównie z lokalizacją wokół Wałcza licznych jezior. Nowa trasa ominie również położoną na południowy zachód od Wałcza miejscowość Strączno. W ramach inwestycji powstanie nowy węzeł na obwodnicy w ciągu S10, do którego włączy się obwodnica w ciągu DK22.

Mapa przebiegu wschodniej obwodnicy Wałcza w ciągu DK22

Mapa przebiegu wschodniej obwodnicy Wałcza w ciągu DK22

Mapa: GDDKIA

Obwodnica będzie jednojezdniową drogą klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). Na trasie powstaną dwa mosty, przejazd dla rowerzystów pod drogą, wiadukt na linią kolejową oraz wiadukt nad drogą S10 w ramach nowego węzła drogowego. Zaplanowano również realizację sześciu rond z drogami powiatowymi, gminnymi i drogą wojewódzką.

Przypominamy, że od końca 2020 roku kierowcy korzystają w obwodnicy Wałcza w ciągu drogi S10. Jednak dopiero budowa wschodniego obejścia pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 22 Jak dojadę - Wałcz