1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Obwodnica Węgorzyna i nowe trasy na mapie samochodowej woj. zachodniopomorskiego

Obwodnica Węgorzyna i nowe trasy na mapie samochodowej woj. zachodniopomorskiego

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2020-06-24
Obwodnica Węgorzyna i nowe trasy na mapie samochodowej woj. zachodniopomorskiego
Obwodnica Węgorzyna otwarta, w sierpniu 2021 r. ma być gotowa obwodnica Myśliborza. Zdjęcia: GDDKIA
Na cztery miesiące przed kontraktowym terminem oddano do ruchu obwodnicę Węgorzyna w ciągu drogi krajowej nr 20. Nowa trasa całkowicie wyprowadza tranzyt z wąskich uliczek miasta. - Kolejne obwodnice na drogach krajowych w województwie zachodniopomorskim w realizacji i w przygotowaniu – zapowiadają drogowcy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych. Za rok ma być otwarta obwodnica Myśliborza.

Kompletna obwodnica Węgorzyna 

Od wtorku (23 czerwca) kierowcy korzystają z obwodnicy Węgorzyna w woj. zachodniopomorskim. Dotychczasowy przebieg DK20 w Węgorzynie to w znaczniej części droga z nawierzchnią z kostki kamiennej, która przebiega przez środek miejscowości między zabudowaniami. Obwodnica wyprowadziła z Węgorzyna ruch tranzytowy, co zmniejszyło uciążliwości dla mieszkańców, jak i również skróciło przebieg DK20 o około 0,5 km. Obwodnica ma jedną jezdnię o szerokości 7 metrów (pasy ruchu po 3,5 m), na jej początku i końcu powstały ronda.

Przypomnijmy, kilkanaście lat temu wykonano już pierwszy fragment obwodnicy o długości 0,5 km, jednak ruch ciągle musiał obywać się przez miasto starym przebiegiem DK20. Sytuacja zmieniła się dopiero w 2017 roku, gdy zostało przyznane 16 mln złotych na wykonanie brakującego fragmentu drogi o długości 1 km. Ta decyzja umożliwiła aktualizację dokumentacji projektowej, a następnie ogłoszenie przetargu na budowę drogi. Umowa z firmą PRD Nowogard została podpisana 27 lutego 2019 roku. Wartość umowy z wykonawcą wyniosła 13,286 mln zł. Terminem zakończenie zgodnie z umową był październik tego roku. Wykonawca wcześniej zakończył roboty, co umożliwiło oddanie drogi do ruchu już teraz.

Obwodnica Myśliborza w budowie

W sierpniu przyszłego roku planowane jest oddanie do ruchu obwodnica Myśliborza w ciągu DK26. Dla tej inwestycji w 2017 zostało przyznane finansowanie na realizację. Teraz na trasie o długości 3,4 km kończone są roboty ziemne i jeszcze w wakacje ruszą prace bitumiczne. Inwestycja pozwoli ominąć zabytkowe centrum Myśliborza, gdzie obecne pojazdy muszą przejeżdżać pod średniowieczną bramę obronną.

Korki w drodze nad morze. Mamy dwie jezdnie na S3 i A6 Szczecin – Goleniów

 

Jakie jeszcze obwodnice na drogach krajowych woj. zachodniopomorskiego?

Kolejne obwodnice na drogach krajowych w województwie zachodniopomorskim są w realizacji i w przygotowaniu. Będą sukcesywnie powstawały w kolejnych latach w ramach Programu 100 obwodnic na lata 2020-2030. Będzie to dziewięć obwodnic: Gryfina na DK31, Szczecinka, Stargardu i Złocieńca na DK20, Kołbaskowa na DK13 oraz Szwecji, Wałcza, Rusinowa i Człopy na DK22. Łączna długość tych obwodnic to 47,3 km, a szacowana wartość to ponad 1 mld zł. Spośród tych inwestycji trzy posiadają wydane decyzje środowiskowe, natomiast dla pozostałych zadań będzie konieczne wykonanie całości procesu przygotowawczego.

Nowe inwestycje na DK22 w woj. zachodniopomorskim. Mapa: GDDKIA

Nowe inwestycje na DK22 w woj. zachodniopomorskim

 

Przypominamy, że w ostatnich dniach zostały podpisane umowy na prace przygotowawcze dla sześciu zadań w ciągu drogi krajowej nr 22 obejmujących rozbudowę drogi wraz z budową czterech obwodnic z Programu 100 obwodnic. Odcinki granica województwa - Człopa, obwodnicę Człopy, obwodnicę Wałcza, odcinek Ostrowiec - Szwecja oraz obwodnicę Szwecji będzie projektowało Biuro Projektów Trasa z Poznania. Natomiast rozbudowę DK22 na odcinku Człopa - Wałcz wraz z obwodnicą Rusinowa będzie projektowała firma Transprojekt Gdański. Łączna długość odcinka DK22, dla którego będzie przygotowywana dokumentacja, to 57 km, a wartość zawartych umów to 8,3 mln zł.

- Jeszcze w IV kwartale tego roku ogłosimy przetargi na zaprojektowanie i budowę obwodnic Gryfina i Szczecinka - będą to pierwsze inwestycje z Programu 100 obwodnic w regionie, które wejdą w fazę realizacji – informuje szczeciński oddział GDDKIA.

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 20 Utrudnienia na drodze 22 Jak dojadę - Myślibórz Jak dojadę - Węgorzyno