1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Korki w drodze nad morze. Mamy dwie jezdnie na S3 i A6 Szczecin – Goleniów

Korki w drodze nad morze. Mamy dwie jezdnie na S3 i A6 Szczecin – Goleniów

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2020-06-13
Korki w drodze nad morze. Mamy dwie jezdnie na S3 i A6 Szczecin – Goleniów
Na A6/S3 od Szczecina do Goleniowa mamy po dwie jezdnie w każdą stronę. Zdjęcie: GDDKIA
Przed długim weekendem czerwcowym udostępniono dwie jezdnie na S3 i A6 od Szczecina do Goleniowa. Oznacza to zakończenie największych utrudnień – czyli ruchu jedną jezdnią na przebudowywanych odcinkach autostrady A6 od węzła Szczecin Dąbie do węzła Rzęśnica i drogi ekspresowej S3 od węzła Rzęśnica do Miękowa. Mimo to, przy wzmożonym ruchu wakacyjnym i weekendowym trasa Szczecin – Świnoujście i Szczecin- Goleniów (kierująca ruch na S6 w kierunku Koszalina) pozostaje wąskim gardłem, a kierowcy stoją w korkach. Radzimy wybierać trasy alternatywne.

Długi weekend czerwcowy otworzył sezon wakacyjny nad Bałtykiem, a co za tym idzie znacząco wzrósł ruch na autostradzie A6 i drodze ekspresowej S3 prowadzącej do nadmorskich kurortów. By zmniejszyć zatory, drogowcy udostępnili do ruchu po dwie jezdnie na S3 i A6 oraz węzły drogowe Rzęśnica i Kliniska Wielkie (nie będzie już trzeba jechać z DW142 na Szczecin objazdem przez węzeł Goleniów Południe).

- Maksymalne ograniczenie utrudnień w miesiącach wakacyjnych było zapisane w kontraktach na realizację dróg S3 i A6. Wynika to z ponad 3-krotnych wzrostów ruchu na tej drodze w okresie wakacyjnym. Dzięki mobilizacji wykonawców zostało osiągnięte zaawansowanie robót umożliwiające już teraz likwidację największych utrudnień. Wprowadzony właśnie ruch dwujezdniowy będzie utrzymany również po wakacjach. Nie oznacza to, że między Szczecinem a Goleniowem będzie pełna autostrada i droga ekspresowa. Będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 90 km/h i mogą występować lokalne utrudnienia. Dalsze roboty będą prowadzone w większości poza jezdniami głównymi – zaznaczają przedstawiciele szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Termin kontraktowy zakończenia całości prac na drodze ekspresowej S3 to kwiecień 2021 roku, a prace na A6 Szczecin Dąbie - Rzęśnica powinny się zakończyć do końca tego roku.

Droga ekspresowa S6 Szczecin - Koszalin

Do dokończenia pozostaną roboty poza jezdniami głównymi - drogi wspomagające, przejście dla zwierząt nad S3, ogrodzenie drogi, nasadzenia zieleni czy wykończenie kładki dla pieszych w Kliniskach Wielkich. Na odcinku A6 wykonawca, który będzie kończył przejścia dla zwierząt, będzie mógł wprowadzać w czasie wakacji dodatkowe utrudnienia w ruchu, ale tylko w godzinach nocnych od poniedziałku do czwartku.

Zasadniczym elementem przebudowy drogi S3 na odcinku od obwodnicy Miękowa do węzła Rzęśnica jest budowa nowego węzła drogowego Kliniska i przebudowa węzła Rzęśnica. W miejscowości Kliniska Wielkie istniało przed przebudową drogi S3 skrzyżowanie z przejściem dla pieszych, na którym często dochodziło do wypadków drogowych. Nowy węzeł zastąpił to niebezpieczne skrzyżowanie, a jezdnie S3 zostały odsunięte od zabudowy miejscowości Kliniska Wielkie.

 

Mapa droga ekspresowa S3 i autostrada A6 - obwodnica Szczecina

 

 

Nowy węzeł Rzęśnica na obwodnicy Szczecina

Problemy komunikacyjne sprawiał również węzeł drogowy Rzęśnica, przed którym w kierunku nad morze często tworzyły się korki. Powodem był układ węzła, który powstał w swojej oryginalnej formie przed II wojną światową i zakładał główny potok ruchu w kierunki niezrealizowanej autostrady Berlin-Królewiec (obecnie DW142). Nowy węzeł Rzęśnica zapewnia największą przepustowość ruchu dla drogi S3 z bezkolizyjnym podłączeniem DW142 - oznacza to koniec zatorów w tym miejscu. W ramach prowadzonych robót na tym odcinku budowane jest również duże górne przejście dla zwierząt, został przebudowany most przez rzekę Ina i powstają drogi dojazdowe.

 

Do końca roku A6 Szczecin Dąbie - Rzęśnica

Wraz z drogą S3 ruch dwujezdniowy został również wprowadzony na przebudowywanym odcinku autostrady A6 od węzła Szczecin Dąbie do węzła Rzęśnica. Przed przebudową był to ostatni szlakowy fragment tej autostrady jeszcze ze starą nawierzchnią z płyt betonowych. Roboty na tym odcinku rozpoczęła firma Energopol Szczecin, ale pomimo wykonania większości robót, wstrzymała prace. Od kwietnia tego roku roboty drogowe rozpoczął nowy wykonawca, który ukończył je 4 miesiące przed terminem. W trakcie jest jeszcze przetarg na dokończenie przejścia dla zwierząt wraz z ogrodzeniem drogi. Całość prac ma być zakończona do końca tego roku.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A6 Utrudnienia na drodze S3 Jak dojadę - Goleniów Jak dojadę - Szczecin