1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Odcinek z Oświęcimia otwiera budowę drogi S1 Mysłowice – Bielsko-Biała

Odcinek z Oświęcimia otwiera budowę drogi S1 Mysłowice – Bielsko-Biała

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2020-05-14
Odcinek z Oświęcimia otwiera budowę drogi S1 Mysłowice – Bielsko-Biała
Rozkręca się budowa drogi ekspresowej S1 na Śląsku. Jest umowa na odcinek S1 Mysłowice - Bielsko Biała. Zdjęcia: GDDKIA
Droga ekspresowa S1 między Mysłowicami a Bielskiem-Białą wchodzi w fazę realizacji. Drogowcy podpisali umowę na projekt i budowę pierwszego z trzech odcinków trasy. Ponad 15-kilometrowy odcinek Oświęcim – Dankowice wybuduje konsorcjum firm PORR oraz Mota-Engil Central Europe, za kwotę 989,7 mln zł.

Startuje S1 Oświęcim – Dankowice, pierwszy fragment ekspresówki Mysłowice – Bielsko Biała

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała 14 maja 2020 r. umowę na realizację odcinka drogi S1 od węzła Oświęcim (z węzłem) do Dankowic. Ponad 15-kilometrowy odcinek nowej drogi wybuduje konsorcjum firm PORR oraz Mota-Engil Central Europe, za kwotę 989 751 443,10 zł. Inwestycja będzie realizowana w formule „Projektuj i buduj”, co oznacza, że w ramach zadania w pierwszej kolejności zostanie ona zaprojektowana. Całość zadania zostanie zrealizowana w 33 miesiące (bez wliczania okresów zimowych w fazie budowy).

W ramach odcinka S1 Oświęcim - Dankowice powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa po dwa pasy ruchu, z rezerwą pod trzeci pas, trzy węzły drogowe (Oświęcim, Wola, Brzeszcze), a także drogi obsługujące tereny przyległe do trasy. Droga zostanie wyposażona w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska oraz systemy odwodnienia i oświetlenie.

S1 od Mysłowic do Bielska-Białej w podziale na zadania

Droga ekspresowa S1 na odcinku od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej przebiegać będzie po nowym śladzie. Budowa trasy została podzielona na trzy odcinki realizacyjne:

  1. S1 węzeł Kosztowy II - węzeł Oświęcim – przetarg,
  2. S1 węzeł Oświęcim – Dankowice – zawarta umowa z wykonawcą,
  3. S1 Dankowice - węzeł Suchy Potok – przetarg.

Wybór najkorzystniejszych ofert na realizację dwóch pozostałych odcinków S1 jest planowany na przełom maja i czerwca 2020 r.

W ramach budowy S1 Mysłowice – Bielsko-Biała zostanie zrealizowany jeszcze jeden odcinek drogi krajowej nr 44 o długości nieco ponad 9 km, który będzie stanowił obwodnicę Oświęcimia. Zadanie to jest na etapie przetargu.

Mapa drogi ekspresowej S1 Mysłowice - Bielsko Biała - zaawansowanie prac

Mapa drogi ekspresowej S1 Mysłowice - Bielsko Biała - zaawansowanie prac. Mapa: GDDKIA

S1 na mapie drogowej

Docelowo droga ekspresowa S1 będzie miała 135 km długości. Do jej dokończenia konieczne jest jeszcze wybudowanie drugiej jezdni odcinka S1 Lotnisko – Podwarpie o długości 9,5 km, przebudowa do standardu drogi ekspresowej istniejącej drogi krajowej nr 1 od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej (wkrótce poznamy najkorzystniejszą ofertę na realizację tego zadania) oraz budowa obwodnicy Węgierskiej Górki o długości 8,5 km. Rozpoczęcie robót budowlanych na obwodnicy Węgierskiej Gorki jest planowane w maju 2020 r. Więcej o zaawansowaniu prac na wszystkich odcinkach drogi S1 pisalismy tutaj: 

Postęp prac na budowie drogi ekspresowej S1 w woj. śląskim

S1 stanowi fragment VI korytarza Transeuropejskiej Sieci Transportowej, łączącego kraje basenu Morza Bałtyckiego i Europy Południowej oraz osi priorytetowej TEN-T nr 25 Gdańsk -Brno/Bratysława - Wiedeń. Przedłużeniem drogi ekspresowej S1 na południe od granic Polski jest słowacka autostrada D3 Żylina – Skalite.

Dzięki budowie drogi ekspresowej S1 powstanie połączenie drogowe o znaczeniu międzynarodowym lotniska Katowice w Pyrzowicach oraz autostrady A1 z polsko-słowacką granicą w Zwardoniu i ze słowacką autostradą D3.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S1