1. Strona główna
 2. Informacje
 3. Olbrzymia inwestycja na DK22 w Zachodniopomorskim. Będą nowe obwodnice

Olbrzymia inwestycja na DK22 w Zachodniopomorskim. Będą nowe obwodnice

 1. Anna Kluba
 2. conadrogach.pl
 3. 2019-12-17
Olbrzymia inwestycja na DK22 w Zachodniopomorskim. Będą nowe obwodnice
Rozbudowa i budowa obwodnic na zachodniopomorskim odcinku DK22 o dł. 57,4 km. Mapa: GDDKIA
Prawie 60 kilometrowy odcinek drogi krajowej nr 22 w woj. zachodniopomorskim zyska nośność 11,5 ton/oś. W ciągu trasy od granicy z woj. lubuskim powstaną nowe obwodnice dla miejscowości: Człopy, Rusinowa, Wałcza i Szwecji. Prace budowlane na DK22 mają być realizowane w latach 2024-2026. Najpierw musi powstać dokumentacja projektowa.

Droga krajowa nr 22 łączy Pomorze z województwem lubuskim przechodząc przez Pomorze Zachodnie i Wielkopolskę. Jest to jeden z głównych szlaków transportowych w tej części kraju. Obecnie odcinek nie spełnia parametrów drogi klasy GP (główna ruchu przyśpieszonego). Dodatkowo przebieg trasy przez wiele miejscowości wydłuża czas przejazdu, jest niebezpieczny i uciążliwy dla mieszkańców. Poprawę ma przynieść przebudowa i powstanie nowych obwodnic.

Drogowcy ogłosili przetargi na przygotowanie dokumentacji dla rozbudowy i budowy czterech obwodnic na zachodniopomorskim odcinku drogi krajowej nr 22 o łącznej długości 57,4 km. Droga została podzielona na 6 zadań będących przyszłymi odcinkami realizacyjnymi :

 1. Odcinek granica z województwem lubuskim - Człopa, długość: 14,18 km
 2. Obwodnica Człopy, długość: 2 km
 3. Odcinek Człopa - Wałcz wraz z obwodnicą Rusinowa, długość: 24,75 km
 4. Obwodnica Wałcza (na DK 22), długość: 10 km
 5. Odcinek Ostrowiec - Szwecja, długość: 3,5 km
 6. Obwodnica Szwecji, długość: 3 km.

- Wykonawcy będą musieli opracować kompletną dokumentację niezbędną do budowy drogi, od dokumentacji studialnej z uzyskaniem koniecznych decyzji środowiskowych do przygotowania projektów budowlanych i wykonawczych. Dla zadań obejmujących rozbudowę istniejącej drogi na przygotowanie dokumentacji będzie 28 miesięcy, a tam gdzie droga będzie prowadzona nowym przebiegiem 52 miesiące – informuje szczeciński oddział Generalne Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Po opracowaniu dokumentacji projektowej możliwe będzie ogłoszenie przetargu na prace budowlane. Prace na drodze krajowej nr 22 planowane są do realizacji w latach 2024-2026.

Po przebudowie DK22 będzie miała jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu o szerokości 3,5 metra. Skrzyżowania i zjazdy będą ograniczone, a tam gdzie będzie to konieczne powstaną wiadukty. Nawierzchnia drogi będzie miała nośność podniesioną do 11,5 ton na oś, co przełoży się na jej większą trwałość i wytrzymałość. Celem podniesienia bezpieczeństwa niechronionych użytkowników ruchu przewidziano również budowę ciągów pieszo-rowerowych.

Wśród zaplanowanych zadań jest realizacja obwodnic Wałcza, Szwecji, Człopy i Rusinowa oraz pozostałych do rozbudowy odcinków obecnej drogi krajowej nr 22.

Przymiarki do rozbudowy DK22 Gorzów – Strzelce. Nowa trasa dopiero za 7 lat

Droga krajowa nr 22 ma około 460 kilometrów. Trasa łączy granicę państwa z Niemcami w miejscowości Kostrzyn nad Odrą, województwo lubuskie z Elblągiem, województwo warmińsko-mazurskie. 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 22 Jak dojadę - Człopa