1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Opłaty za autostrady i drogi w Polsce. W czerwcu nowy system zastąpi viaTOLL

Opłaty za autostrady i drogi w Polsce. W czerwcu nowy system zastąpi viaTOLL

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2021-05-10
Opłaty za autostrady i drogi w Polsce. W czerwcu nowy system zastąpi viaTOLL
Nowy system poboru opłat za drogi e-TOLL zastąpi stary viaTOLL. Zdjęcia: GDDKIA
Funkcjonujący obecnie system poboru opłat za korzystanie z dróg viaTOLL zostanie zastąpiony przez e-TOLL. Ruszyła już strona internetowa nowego systemu, a w drugiej połowie maja dla użytkowników zostanie uruchomione Internetowe Konto Klienta (IKK), w którym będzie można zarejestrować się do nowego systemu. Wraz z wdrożeniem systemu e-TOLL zmieniona zostanie technologia wykorzystywana do poboru opłaty elektronicznej - komunikację radiową zastąpi pozycjonowanie satelitarne. Od grudnia znikną bramki na państwowych odcinkach autostrad A2 i A4.

Przypomnijmy, że od 1 lipca 2020 r. właścicielem Krajowego Systemu Poboru Opłat i poszczególnych elementów, które wchodzą w jego skład, jest Minister Finansów. Natomiast podlegający mu Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) odpowiada za pobór opłaty elektronicznej za przejazd po drogach krajowych i płatnych odcinkach autostrad, a także za utrzymanie, eksploatowanie i rozwijanie elektronicznego systemu poboru opłat. Poprzednio te obowiązki należały do Głównego Inspektora Transportu Drogowego, który przejął je 3 listopada 2018 r. od GDDKiA.

Płacimy więcej za A4. GDDKIA bezradna wobec koncesjonariusza

Ministerstwo Finansów uruchomiło już stronę etoll.gov.pl, która dostarcza kompleksową informację o nowym systemie poboru opłat. Została udostępniona w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej). Jak zapewnia resort finansów docelowo strona będzie dostępna w dziewięciu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, czeskiej, słowackiej, ukraińskiej, białoruskiej, litewskiej i rosyjskiej.

Dwa lata na remont autostrady A4. Znowu będą korki na A4 Wrocław - Katowice

Na etoll.gov.pl znajdują się m.in. informacje o:

  • zasadach przejścia z viaTOLL do e-TOLL,
  • wysokości stawek,
  • kategoriach pojazdów,
  • sieci dróg płatnych,
  • oraz kalkulator pozwalający obliczyć należną opłatę za przejazd.

Opłaty na A2: Aż 69 zł za przejazd autem osobowym na A2 Nowy Tomyśl - Konin

Wraz z wdrożeniem systemu e-TOLL zmieniona zostanie technologia wykorzystywana do poboru opłaty elektronicznej - komunikację radiową zastąpi pozycjonowanie satelitarne. Wprowadzony zostanie otwarty model dystrybucji urządzeń wykorzystywanych do naliczenia opłaty - aplikacja mobilna, urządzenia pokładowe i zewnętrzne systemy lokalizacyjne. Ponadto planowane jest uruchomienie formularza kontaktowego, który ułatwi kontakt z Krajową Administracją Skarbową w sprawach związanych z opłatami drogowymi. W systemie e-TOLL możliwa jest pełna obsługa online, ale na stronie znajdą się też informacje o lokalizacjach Miejsc Obsługi Klienta (MOK).

W drugiej połowie maja br. dla użytkowników zostanie uruchomione Internetowe Konto Klienta (IKK), w którym będzie można zarejestrować się do nowego systemu. IKK to konto dla każdego użytkownika e-TOLL, w którym będzie miał on dostęp do wszystkich danych, dokumentów i usług online. Uruchomienie systemu e-TOLL zostało zaplanowane na pierwszą połowę czerwca br.

Mapa z płatnymi odcinkami autostrad państwowych i koncesyjnych:

Mapa [płatnych autostrad dla aut osobowych w POlsce

 

W realizacji ponad 100 km autostrady A2 Warszawa - Terespol

Przypominamy, ż od 1 grudnia br. znikną bramki i szlabany na miejscach poboru opłat autostrad A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Katowice. Kierowcy za przejazd zapłacą m.in. e-biletem, którego zakup będzie możliwy zarówno online, jak i w formie wydrukowanego biletu na stacji paliw czy w kiosku. Pisaliśmy o tym więcej tutaj:

Od grudnia bez bramek na rządowych odcinkach A4 i A2

Nowy sposób poboru opłaty za przejazd autostradą będzie działać w ramach Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej Krajowej Administracji Skarbowej – e-TOLL. Możliwość skorzystania z nowego rozwiązania mają również koncesjonariusze.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A2 Utrudnienia na autostradzie A4