Poczekamy na S5 Bydgoszcz – Świecie . Nowe informacje i zdjęcia z budowy drogi S5
- Michał Zawadzki
- conadrogach.pl
- 2022-10-07
Budowa drogi ekspresowej S5 w woj. kujawsko-pomorskim ciągnie się od kilku lat. Jeszcze do niedawna drogowcy utrzymywali, że z końcem sierpnia będzie otwarta cała droga ekspresowa S5 od Bydgoszczy do autostrady A1 o łącznej długości blisko 46 kilometrów. Składają się na to dwa odcinki: Bydgoszcz – Świecie o dł. 22,4 km i Świecie – Nowe Marzy o dł. 23,3 km. Tak się jednak nie stało.
S10 Bydgoszcz – Toruń z problemami. Przeciąga się przetarg na obwodnicę Torunia
Budowa drogi ekspresowej S5 Bydgoszcz - Świecie cały czas trwa. Zdjecia: GDDKIA
Z końcem wakacji, do ruchu oddano tylko odcinek S5 biegnący do autostrady A1, budowany przez Budimex. Na trasie obowiązują jeszcze ograniczenia prędkości, ale jak zapewnia wykonawca, docelowa organizacja ruchu zostanie wdrożona w październiku br., po zakończeniu pozostałych prac wykończeniowych.
Ekspresowa trasa w sercu Polski. Najnowsze zdjęcia S5 Świecie – Nowe Marzy
Nowa droga ekspresowa S5 Świecie - Nowe Marzy udostępniona pod koniec sierpnia br.. Zdjęcia: GDDKIA
Niestety na pełną przejezdność S5 Bydgoszcz – Świecie trzeba będzie jeszcze poczekać. Prace na odcinku S5 Świecie Południe - Bydgoszcz Północ są już na ostatniej prostej, ale udostępnienie do ruchu całych jezdni w pełnym przekroju wymaga dokończenia niezbędnych prac. Wykonawca (Mirbud S.A) opóźnienie tłumaczy m.in. problemami z kadrą dostępnością materiałów.
Prace w okolicach węzła Gruczno na odc. S5 Bydgoszcz - Świecie. Zdjęcia: październik 2022 r. GDDKIA
Od września oddawane są fragmenty odcinka S5 Bydgoszcz – Świecie w przekroju 2+2. Problemem jest środek odcinka, gdzie prace potrwają najdłużej. Jak obiecuje wykonawca pełna przejezdność powinna być osiągnięta w październiku.
Droga S5 z Bydgoszczy, węzeł Pruszcz. Zdjęcia: październik 2022 r. GDDKIA
Zakończenie prac przy budowie drogi ekspresowej S5 w województwie kujawsko-pomorskim oznacza udostępnienie do ruchu łącznie 128 kilometrów drogi. Tym samym kierowcy zyskają szlak łączący Wrocław, Poznań i Bydgoszcz z autostradą A1 w okolicy Grudziądza. Łączny koszt inwestycji to ok. 3,4 mld zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to prawie 1,8 mld zł.