1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Polaqua najtaniej wyceniła kontynuację budowę obwodnicy Poręby i Zawiercia

Polaqua najtaniej wyceniła kontynuację budowę obwodnicy Poręby i Zawiercia

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-02-07
Polaqua najtaniej wyceniła kontynuację budowę obwodnicy Poręby i Zawiercia
10 chętnych do budowy II odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu DK78. Mapa: GDDKIA
Dziesięć ofert wpłynęło w przetargu na kontynuację budowy obwodnicy Poręby i Zawiercie w ciągu drogi krajowej DK78 (woj. śląskie). Najtaniej prace dla 7,5 km odcinka wyceniła firma Polaqua.

Znamy chętnych do kontynuacji budowy obwodnicy Poręby i Zawiercia. Chodzi o 7,5 kilometrowy odcinek DK78, który swój początek będzie miał, na budowanym w ramach pierwszego etapu obwodnicy, węźle Kromołów. Zakończy się rondem w Żerkowicach, które zostanie wybudowane w ramach obwodnicy Kroczyc, na wykonanie której przetarg ruszył w listopadzie ubiegłego roku. Docelowo nowa DK78 połączy się z istniejącą obwodnicą Siewierza.

Nowa droga w woj. śląskim. Prawie 34 km DK78 Poręba – Zawiercie będzie obwodnicą

Mapa obwodnicy Poręby i Siewierza w ciągu odc. Kromołów - Żerkowice

Mapa obwodnicy Poręby i Siewierza w ciągu odc. Kromołów - Żerkowice DK78 -

Mapa: GDDKIA

Spośród dziesięciu ofert jakie wpłynęły w przetargu, najtaniej prace wyceniła firma Polaqua z Piaseczna – na 234 mln zł. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oszacowała zadanie na ponad 350 mln zł.

Obwodnica będzie realizowana w trybie tradycyjnym (buduj). Wykonawca będzie miał 28 miesięcy na wywiązanie się z umowy (z wyłączeniem okresów zimowych). Jeżeli dojdzie szybko do podpisania umowy i terminowej budowy to nowym odcinkiem obwodnicy pojedziemy w połowie 2027 r.

W czerwcu nowa S1 Podwarpie – Dąbrowa Górnicza, dłużej potrwają prace na węźle Pogoria

Budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu drogi krajowej nr 78 - węzeł Kromołów będzie posiadała najwyższą klasę techniczną - GP (główna ruchu przyspieszonego) i będzie dostosowana do przenoszenia obciążenia o nacisku 11,5 tony na oś. Zamówienie obejmuje budowę czterech obiektów inżynierskich w ciągu obwodnicy w miejscu przecięcia z ulicami: Harcerską, Karlińską, Szymona Szymonowica oraz przejazdem rolniczym w Zawierciu. Wybudowane zostaną także drogi obsługujące tereny przyległe do inwestycji. Powstanie również nowa infrastruktura dla pieszych i rowerzystów.

Mapa DK78 - obwodnice Poręby i Zawiercia

Mapa: GDDKIA

DK78 w województwie śląskim liczy ponad 166 km. GDDKIA przygotowuje się do realizacji kolejnych trzech obwodnic w jej ciągu. Są to obwodnice Kroczyc, Pradeł, Szczekocin i Goleniów oraz prawie 6-kilometrowy odcinek Pradła - Irządze, zlokalizowany pomiędzy dwiema ostatnimi obwodnicami. Szacunkowa łączna długość tych trzech obwodnic to 24,5 km.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 78 Jak dojadę - Poręba