1. Strona główna
 2. Informacje
 3. Ponad 40 km drogi ekspresowej S6 otwarte

Ponad 40 km drogi ekspresowej S6 otwarte

 1. Anna Kluba
 2. conadrogach.pl
 3. 2022-12-21
Ponad 40 km drogi ekspresowej S6 otwarte
Z końcem 2022 r. na mapie drogowej Polski przybyło 42 kilometry drogi ekspresowej S6. Zdjęcia: GDDKIA
Zakończyła się budowa Trasy Kaszubskiej, czyli drogi ekspresowej S6 na trzech odcinkach: Gdynia – Szemud, Szemud – Luzino i Luzino – Bożepole Wielkie. Dzięki temu skróci się czas podróży pomiędzy Słupskiem a Trójmiastem, a kierowcy sprawnie ominą Gdynię, Wejherowo i Redę.
 • Nowa Trasa Kaszubska w ciągu drogi ekspresowej S6 otwarta

 • Jej realizacja obejmowała trzy odcinki o łącznej długości 42 km

 • Droga S6 wyprowadza ruch z Wejherowa, Redy i Gdyni

 • W ramach inwestycji przebudowano węzeł Gdynia Wielki Kack

 • Teraz trasa S6 w Gdyni ma po trzy pasy ruchu w każdą stronę

 

Opóźniona droga ekspresowa S6 z Gdyni otwarta!

Po długim oczekiwaniu, kierowcy pojechali dzisiaj (21.12.2022 r.) nowym, około 42 kilometrowym fragmentem trasy ekspresowej S6, popularnie nazywanym Trasą Kaszubską.

- Udostępniliśmy do ruchu drogę ekspresową S6 między węzłami Strzebielino i Gdynia Wielki Kack. Od początku października br. kierowcy korzystają z fragmentu od Bożepola Wielkiego do Strzebielina, a teraz do ich dyspozycji jest w sumie już ok. 42 km dwujezdniowej drogi ekspresowej – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Gdańsku.

Od 21.12.2022 r. kierowcy mają do dyspozycji nowe 42 km drogi ekspresowej S6

Od 21.12.2022 r. kierowcy mają do dyspozycji nowe 42 km drogi ekspresowej. Zdjęcia: GDDKIA


Budowa drogi ekspresowej S6 była podzielona na trzy odcinki realizacyjne:

S6 Bożepole Wielkie – Luzino

 • Długość: ok. 10 km
 • Wykonawca: PORR
 • Podpisanie umowy i rozpoczęcie prac projektowych - 11 czerwca 2018 r.
 • Wartość umowy na realizację: ok. 338 mln zł
 • Łączna wartość kontraktu (prace budowlane, nadzór nad inwestycją, badania archeologiczne oraz odszkodowania za nieruchomości): ok. 422,7 mln zł.


S6 Luzino - Szemud

 • Luzino - Szemud
 • Długość: ok. 10 km
 • Wykonawca: Budimex
 • Podpisanie umowy i rozpoczęcie prac projektowych - 11 czerwca 2018 r.
 • Wartość umowy na realizację: ok. 336 mln zł
 • Łączna wartość kontraktu: ok. 422 mln zł

 

S6 Szemud – Gdynia Wielki Kack

 • Długość: ok. 22 km
 • Wykonawca: Polaqua
 • Wartość umowy na realizację: ok. 817 mln zł
 • Łączna wartość kontraktu: ok. 1,27 mld zł
 • Podpisanie umowy i rozpoczęcie prac projektowych - 26 marca 2018 r.

Droga ekspresowa S6 - Trasa Kaszubska w zimowej scenerii

Droga ekspresowa S6 - Trasa Kaszubska w zimowej scenerii. Zdjęcia: GDDKIA


Jaka jest nowa Trasa Kaszubska?

Koszt inwestycji składający się z projektowania, wykupy gruntów, nadzorów i prac budowlano-montażowych wynosi przeszło 2,1 mld zł. Budowa drogi ekspresowej S6 Bożepole Wielkie - Gdynia została dofinansowana z funduszy Unii Europejskiej - Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko kwotą przeszło 984 mln zł.

Nowa trasa S6 liczy łącznie 42 kilometry. W większości droga ma przekrój dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku z pasem awaryjnego postoju. Odcinek najbardziej obciążony ruchem - między Chwaszczynem a Gdynią Wielkim Kackiem - ma po trzy pasy i pas awaryjny. Ponadto, w ramach tej inwestycji, Obwodnica Trójmiasta na gdyńskim węźle została rozbudowana do trzech pasów ruchu.

W ramach inwestycji zostało zbudowanych 66 obiektów inżynierskich. Jednym z największych obiektów jest przeszło 200-metrowa estakada w Milwinie, która przechodzi nad głęboką doliną leśną na wysokości blisko 30 m.

Droga ekspresowa S6 dostępna jest przez siedem węzłów: Bożepole Wielkie, Strzebielino, Luzino, Szemud, Koleczkowo i dwa węzły zespolone - Chwaszczyno i Gdynia Wielki Kack. W styczniu 2023 roku zostaną udostępnione dwa Miejsca Obsługi Podróżnych w Kamieniu (po jednym dla każdego kierunku). Powstały na nich parkingi z toaletami oraz place zabaw dla dzieci. Docelowo, wyłoniony w przetargu dzierżawca wybuduje tam stacje paliw oraz punkty gastronomiczne. Drogowcy przypominają, że stosowne umowy zostały już podpisane i trwa faza projektowa.


Droga ekspresowa S6 - węzeł Bożepole Wielkie

Droga ekspresowa S6 - węzeł Bożepole Wielkie - tak powstawał. Zdjęcia: GDDKIA

W ramach inwestycji wybudowano również infrastrukturę towarzyszącą drodze ekspresowej S6 - drogi poprzeczne oraz drogi obsługujące tereny przyległe do inwestycji. Przebudowano sieci teletechniczne, gazociągi, linie energetyczne a także fragment trakcji trolejbusowej w Gdyni.

Powstały także urządzenia ochrony środowiska takie jak m.in. ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt (wśród nich dwa przejścia górne dla zwierząt dużych - pierwsze tego typu w woj. pomorskim) i system odwodnienia ze zbiornikami podczyszczającymi wody opadowe.

Oddany do ruchu fragment trasy S6 zdecydowanie poprawi komfort poruszania się po województwie pomorskim, a w szczególności po zachodniej stronie Trójmiasta. Kierowcy jadący między Bożepolem Wielkim a Gdynią, pokonają tę trasę w ok. 25 zamiast dotychczasowych 75 minut.


Wiemy kiedy ekspresowa S6 połączy Szczecin z Gdańskiem. Wszystkie odcinki w realizacji

W najbliższych latach będzie przybywać nowych kilometrów drogi ekspresowej S6. W realizacji są już wszystkie odcinki S6-ki na trasie Szczecin – Gdańsk. Łącznie to osiem odcinków drogi ekspresowej S6 w województwie pomorskim i dwa w województwie zachodniopomorskim.


Mapa stanu realizacji drogi ekspresowej S6 Szczecin - Gdańsk w podziale na odcinki

Mapa stanu realizacji drogi ekspresowej S6 Szczecin - Gdańsk w podziale na odcinki. Mapa: GDDKIA

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S6 Jak dojadę - Gdynia