Problemy na budowie autostrady A1 – obwodnicy Częstochowy
Czy budowa autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice zakończy się w terminie? Pojawiły się problemy - wykonawca odcinka z Rząsawy musi rozebrać dwa obiekty, bo nie przeszły prób wytrzymałościowych. Zdjęcia: GDDKIA

Dwa wiadukty w ciągu budowanej autostrady A1 Częstochowa – Pyrzowice muszą być rozebrane. Taką decyzję podjęła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad po otrzymaniu wyników badań. Czy termin oddania A1-ki w 2019 roku jest zagrożony?

Rozbiórka obejmie wiadukty nr WD-361 428+544,01 w ciągu drogi DK43 Kłobuck-Częstochowa i WD-362 428+699,56 łącznica węzła z A1 na odcinku F autostrady A1 na węźle Częstochowa Jasna Góra. Beton na obiektach nie przeszedł prób wytrzymałościowych i laboratorium wydało negatywną decyzję.

- W związku z negatywnymi wynikami badań laboratoryjnych konieczna będzie rozbiórka ustrojów nośnych (płyt) wiaduktów WD-362 i WD-361 na jezdni prawej. Pozostałe elementy wiaduktów spełniają stawiane im wymagania techniczne i nie będą rozbierane – poinformowała Dziennik Zachodni Dorota Marzyńska-Kotas z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Mapa odcinka F autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice

Mapa odcinka F autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice. Mapa: GDDKIA

Odcinek od węzła Rząsawa (z węzłem) do węzła Blachownia (z węzłem) o długości ponad 20 km realizuje konsorcjum firm Salini i Todini. Zgodnie z umową autostradową obwodnicą Częstochowy mieliśmy pojechać w przyszłym roku. Termin jednak może ulec zmianie z uwagi na dodatkowe prace rozbiórkowe i ponowną odbudowę obiektów. Wykonawca przed przystąpieniem do naprawy musi przedstawić harmonogram prac. Jak na razie drogowcy uważają, że mimo problemów na A1 termin zostanie dotrzymany.

Cały odcinek autostrady A1 z Rząsawy do Pyrzowic, który będzie pełnił funkcję obwodnicy Częstochowy liczy 57 km długości. Umowy z wykonawcami podpisywane były od sierpnia 2015 roku do marca 2016 r. Całość zadania podzielono na 4 odcinki:

  • Projekt i budowa A1 na odcinku F od węzła Rząsawa (z węzłem) do węzła Blachownia (z węzłem). Długość odcinka ok. 20,3 km. Umowę na projekt i budowę podpisano w październiku 2015 r. Wykonawcą zadania jest konsorcjum firm Salini i Todini.

  • Projekt i budowa autostrady A1 na odcinku G od węzła Blachownia (bez węzła) do węzła Zawodzie (z węzłem). Długość odcinka 4,7 km. Pod koniec sierpnia 2015r. została podpisana umowa o wartości ponad 219 mln zł z konsorcjum firm BERGER Bau.

  • Budowa autostrady A1 na odcinku H od węzła Zawodzie (bez węzła) do węzła Woźniki (z węzłem). Długość odcinka 16,7 km. Umowę podpisaną w marcu 2016 r. realizuje konsorcjum STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o. o. oraz STRABAG Sp. z o.o. Zadanie opiewa na kwotę 574 mln zł brutto.

  • Budowa autostrady A1 na odcinku, odcinek I od węzła Woźniki (bez węzła) do węzła Pyrzowice (bez węzła). Długość odcinka ok. 15,2 km. Wykonawcą jest STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. oraz STRABAG Sp. z o.o. Kontrakt na budowę 15-kilometrowego odcinka autostrady A1 podpisano pod koniec sierpnia 2015 r. Prace pochłoną 609,50 mln zł brutto.

Zaawansowane prace budowlane realizowane są obecnie na wszystkich odcinkach.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

qrt
2018-08-17 08:48
jak to jest możliwe - postępowania prowadzone są w oparciu o pzp i firma Sallini, która spartaczyła już kilka projektów, nie jest wykluczone z dalszych postępowań ?
Ikviat
2018-08-16 22:30
Salini... Jak zwykle coś muszą zepsuć... Naprawdę nie rozumiem jak oni mogą jeszcze dostawać umowy??? Najlepsze jest to ,że jeszcze będą wykonywać obwodnicę Łomży. Dobrze przynajmniej ,że S7 Widoma - Kraków będzie wykonywać firma POLAQUA. Jeśli Salini w tym roku odda S7 Chęciny - Jędrzejów to po prostu będzie cud XD
zdegustowany kierowca
2018-08-15 22:32
znowu k….Salini i włoscy partacze, na każdej budowie dają ciała po całości i chyba tylko w Polsce dostają wciąż nowe kontrakty….niepojęte…czy jak raz zatrudnisz np kafelkarza, odda robotę z rocznym opóźnieniem i spieprzy Ci łazienkę to jeszcze raz dasz mu robotę? chyba nie. Ale nasza GDDK jak najbardziej, dlaczego nie, proszę bardzo zapraszamy Salini i inne włoskie gnioty wciąż wygrywają przetargi, może mi ktoś to wytłumaczyć?
Oli
2018-08-15 14:36
Salini i wszystko jasne

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: